Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Narew podpisały umowę na dostawę 24 zestawów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu dla Wojska Polskiego!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Narew podpisały umowę na dostawę 24 zestawów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu dla Wojska Polskiego!
Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Narew podpisały umowę na dostawę 24 zestawów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu dla Wojska Polskiego! Polska Grupa Zbrojeniowa
19 grudnia 2023 r. Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-NAREW podpisały umowę wykonawczą na dostawę i serwis 24 zestawów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu P-18PL (UW-10).

Umowa zostanie zrealizowana w latach 2023-2035, a jej wartość wynosi ponad 3,1 mld zł.

Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa, umowa obejmuje dostawy 24 sztuk stacji radiolokacyjnych P-18PL wraz z pakietem szkoleniowym oraz usługę asysty technicznej w ramach pakietu logistycznego. Radar może współpracować z wszystkimi systemami dowodzenia Sił Powietrznych oraz OPL (Wojska obrony przeciwlotniczej) wykorzystywanymi w Wojsku Polskim.

Docelowo P-18PL będzie współpracować ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) na potrzeby zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie NAREW oraz z zestawami obrony powietrznej średniego zasięgu, w ramach II etapu programu WISŁA.

P-18PL zakończyła badania kwalifikacyjne z pozytywnym wynikiem w grudniu 2022 r. Otworzyło to drzwi do jej zamówień przez Siły Zbrojne RP i wdrożenie do produkcji seryjnej.

– Dzisiejsza umowa to bardzo ważny moment nie tylko dla członków Konsorcjum PGZ-NAREW, w tym przede wszystkim PIT-RADWAR S.A., ale także dla Wojska Polskiego. Stacje radiolokacyjne P-18PL to najnowocześniejsze rozwiązanie w obszarze radiolokacji. Doskonale uzupełni ona cały system budowanej wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski, współpracując z wyrzutniami w systemach Narew i Wisła. To również potwierdzenie, że polska myśl techniczna potrafi odpowiadać na wyzwania współczesnego i przyszłego pola walki. A PIT-RADWAR to spółka, która w radiolokacji wyznacza światowe trendy – podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Na P-18PL składa się zestaw złożony z 3 elementów:

  • wóz antenowy WA-18,
  • jednostka zasilania JZ-18T,
  • wóz wskaźnikowy WW-18.

Jak informuje PGZ, głównym zadaniem radaru jest wczesne wykrycie zagrożenia atakiem powietrznym, określenie kierunku ataku/nalotu, rodzaju zagrożenia (klasyfikacja środka ataku). Wykryte zagrożenia pozwalają na wskazanie celów radarom kierowania ogniem.

P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym, z możliwością skanowania przestrzeni w płaszczyznach azymutu i elewacji. W radarze zastosowano antenę aktywną z elektronicznie sterowaną wiązką nadawczą i cyfrowym formowaniem wiązek odbiorczych, tzw. AESA (Active Electronically Scanned Array).

- Takie rozwiązanie pozwala na określenie nie tylko odległości, azymutu jak w eksploatowanym dotychczas radarze P-18, ale również wysokości wykrytego obiektu. Radar pracuje w zakresie fal metrowych, co wyróżnia go na tle innych zachodnich konstrukcji, które w większości przypadków pracują w paśmie mikrofalowym - informuje departament komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wśród głównych cech P-18PL warto wymienić:

  • zdolność wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych oraz hipersonicznych,
  • wykrywanie obiektów powietrznych typu Stealth,
  • wykrywanie śmigłowców w zawisie,
  • pracę w trybie pasywnym przy jednocześnie zachowaniu wysokiej mobilności – czas osiągnięcia gotowości bojowej wynosi poniżej 30 min.

W skład Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (Gdynia), PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto