MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa zacieśnianie sojuszu polsko-szwedzkiego. W murach Akademii Marynarki Wojennej toczą się dyskusje o współpracy obydwu państw

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Polacy i Szwedzi rozmawiają oraz planują dalszą współpracę.
Polacy i Szwedzi rozmawiają oraz planują dalszą współpracę. Łukasz Kamasz
Przedstawiciele Sił Zbrojnych, dyplomaci, pracownicy naukowi, ale i także studenci wzięli udział w Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich w Akademii Marynarki Wojennej. Tematyka forum obejmuje analizę kierunków rozwoju techniki morskiej w Polsce i Szwecji, a w tym przede wszystkim krytyczne zdolności i nowe technologie, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony krytycznej infrastruktury podwodnej oraz ekosystemu Morza Bałtyckiego.

Wymiana doświadczeń między Polską a Szwecją

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni wspólnie ze szwedzkim Saab Kockums AB są gospodarzami Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich. Jest to kontynuacja rozpoczętej w 2019 roku współpracy mającej na celu utworzenie platformy wymiany doświadczeń w zakresie badań i technologii morskich, a także przedstawicielami przemysłu morskiego, instytucji publicznych oraz sił zbrojnych, na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy w dziedzinie przyszłych technologii morskich między polskimi i szwedzkimi naukowcami, badaczami, ekspertami.

- Współpracujemy z Saab'em od kilkunastu lat - zaznacza kontradmirał prof. dr. hab. Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej. - Zaczęło się to od upamiętniania wspólnej historii polsko-szwedzkiej, a skończyło na dostawach sprzętu wojskowego. Dla Akademii Marynarki Wojennej najważniejsza jest jednak współpraca w obszarze naukowym i dydaktycznym. Każde państwo ma własny, narodowy punkt widzenia i postrzegania zagrożeń na Morzu Bałtyckim. Jeśli się dzielimy tymi spostrzeżeniami, to możemy stworzyć wspólne, bałtyckie spojrzenie na ten problem. W chwili obecnej największym zagrożeniem są Rosjanie. W wielu przypadkach nie jest to tylko zagrożenie militarne, ale i również pozamilitarne. Coraz więcej pojawia się informacji mówiących o tym, że rosyjskie statki kotwiczą w rejonach Polski oraz innych państw. Chodzi o kable energetyczne, kable światłowodowe czy gazociągi. To niebezpieczne, musimy się temu przyglądać i przygotować się na różnego rodzaju scenariusze, a to możemy osiągnąć tylko poprzez wymianę doświadczeń.

Forum rozpoczęło się od nakreślenia strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Przedstawiciele sił zbrojnych podzielili się uwagami na temat wspólnych wysiłków niezbędnych do zapewnienia pełnej interoperacyjności i wymiany informacji pomiędzy uczestnikami operacji prowadzonych na morskim teatrze działań.

- Polskę i Szwecję łączą bardzo silne więzi, teraz po dołączeniu do NATO, ta współpraca będzie się tylko nasilać - zaznacza Anna Uggla, radca minister oraz zastępca ambasadora Szwecji w Polsce. - Tylko przypomnę, że Szwecja od lat była partnerem NATO, w przeszłości prowadziliśmy wspólne ćwiczenia. Dołączamy do Sojuszu wnosząc nie tylko terytorium, ale i również pewność, naszą wiedzę i doświadczenia. Nie możemy się doczekać, aby podzielić się nimi z naszymi sojusznikami. Zacieśnianie współpracy m.in. z Polską jest dla nas bardzo ważne, widzimy już teraz mnóstwo miejsc, na których możemy tą współpracę cementować. Szczególnie jeżeli mówimy o nowoczesnych technologiach oraz rejonie Morza Bałtyckiego. Jesteśmy dwoma największymi krajami w rejonie Bałtyku. Szwecja ma bardzo dużo doświadczenia w technologiach morskich, a Polska jest nimi bardzo zainteresowana. Liczę na owocne dyskusje na dzisiejszym forum.

Forum adresowane jest do przedstawicieli Sił Zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem Marynarki Wojennej, pracowników naukowych oraz studentów i doktorantów zaangażowanych w projekty badawczo-rozwojowe, przedstawicieli ośrodków badawczo-rozwojowych, jak również inżynierów, managerów ds. technologii, badań i rozwoju oraz innowacji spółek przemysłu stoczniowego i morskiego.

- To wyjątkowe wydarzenie, które zbiegło się w czasie z podpisaniem umowy o dołączeniu Szwecji do NATO - mówi Radosław Maślak, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej. - Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu, to dla nas szczególnie ważne, żyjemy w niepewnych czasach, akwen Morza Bałtyckiego jest szczególnie ważny dla bezpieczeństwa Polski. Wzmocnienie Sojuszu przez Finlandię i Szwecję znaczy dla nas bardzo dużo. Dzisiejsza wspólna konferencja polsko-szwedzka służy zaciśnięciu tych więzi i pokazania istoty współpracy Polski i Szwecji. To nie tylko ważne wydarzenie dla struktur militarnych obydwu państw, ale też ważny aspekt edukacyjny, w dzisiejszym wydarzeniu biorą też udział nasi studenci, podchorążowie, którzy mogą zobaczyć, jak geopolityka wygląda z bliska - kończy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto