Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Zbrojeniowa chce kupić Stocznię Marynarki Wojennej

Mateusz Tkarski
Tomasz Bołt/ Archiwum
Polska Grupa Zbrojeniowa chce postawić upadłą spółkę na nogi. 29 maja ogłoszono podpisanie przedwstępnej umowy nabycia z syndykiem Stoczni Marynarki Wojennej.

Spółka PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. i syndyk masy upadłości Stoczni Marynarki Wojennej SA w upadłości likwidacyjnej podpisali przedwstępną umowę nabycia stoczni wystawionej na sprzedaż pod koniec ubiegłego roku. Zawarcie umowy ogłosił wczoraj w Gdyni Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Teraz zacznie się procedura włączenia SMW w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Konieczne jest pozyskanie niezbędnych zgód od organów oraz instytucji, do których należą w szczególności: MON, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Miasto Gdynia oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA. Przejęcie stoczni sfinalizuje się po spełnieniu formalności, co potrwa około trzech miesięcy.

W SMW zostanie przeprowadzony audyt, który odpowie, w jakim jest ona stanie prawnym, technicznym i finansowym.
- Drugi krok - kontynuował podsekretarz stanu - to jest restrukturyzacja tej stoczni, włączenie jej w Polską Grupę Zbrojeniową, i trzeci krok - to już jest realizowanie zamówień, które będą kierowane już w najbliższych latach do tych stoczni, zarówno do Stoczni Marynarki Wojennej, jak i stoczni Nauta i stoczni Gryfa - powiedział Bartosz Kownacki, podsekretarz stanu w MON. - Tym pierwszym najważniejszym projektem, o którym już dużo się mówi od ostatnich dni, po Strategicznym Przeglądzie Wojskowym, to jest projekt budowy okrętów podwodnych, przedsięwzięcie rzędu dziesięciu miliardów złotych. Później będą kolejne projekty, które muszą być realizowane, które może są mniej szumne, ale nie mniej ważne, opiewające również na setki milionów, a może i miliardy złotych - zaznaczył wiceminister.

Przejmowane aktywa stoczniowe będą miały fundamentalne znaczenie w realizacji kluczowych projektów obronnych i gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej, tj. zawartego w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu” oraz ujętego w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju programu rozwojowego „Batory”.

Utworzona w maju 1922 roku Stocznia MW (jako Warsztaty Portowe Marynarki Wojennej) od 2011 roku znajduje się w stanie upadłości obejmującą likwidację majątku upadłego. Obecnie stocznia zatrudnia ponad 600 osób i realizuje m.in. budowę okrętu patrolowego typu Ślązak oraz liczne remonty okrętów Marynarki Wojennej. Przystosowany do produkcji okrętowej teren należący do SMW obejmuje obszar o łącznej powierzchni 325 tys. metrów kwadratowych, czyli ponad 30 hektarów. Najważniejsze elementy infrastruktury przemysłowej i jednocześnie kluczowe aktywa stoczni to podnośnik statków oraz specjalistyczne stanowiska do budowy okrętów.

Zobacz też: Eksperci przekonują – obrona przeciwlotnicza jest ważna

Wideo: Agencja TVN/ x-news

Czytaj więcej na ten temat: Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie wystawiona na sprzedaż!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto