MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego otwarte. Zaplecze naukowe dla sektora konstrukcji morskich, takich jak farmy wiatrowe

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
W Gdańsku otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Instytucja ma się stać zapleczem edukacyjno-naukowo-badawczym branży konstrukcji morskich. Sektory energetyczny i morski potrzebują takiej placówki w obliczu nadchodzących inwestycji w morskie farmy wiatrowe. W odróżnieniu do innych wyzwań polskiej gospodarki w tej kwestii panuje pełna polityczna zgoda.

Otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) zgromadziło przedstawicieli całego polskiego zaplecza gospodarki morskiej: prezesów stoczni i firm konstrukcyjnych, szefów organizacji branżowych, przedstawicieli uczelni, administracji, samorządów, marynarki wojennej i służb oraz polityków zajmujących się tym sektorem gospodarki. Samo powitanie wszystkich przybyłych zajęło rektorowi UMG niemal kwadrans. Gdańska placówka gdyńskiej uczelni morskiej od 29 lutego staje się siedzibą Instytutu Morskiego UMG i Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego

- Centrum będzie wykorzystywane do prowadzenia kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych dla innowacyjnego przemysłu morskiego, zarówno w kraju jak i za granicą – mówił podczas otwarcia prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Będzie wspierać sektor offshore przez kształcenie kadr menedżerskich, udostępnienie nowoczesnej wiedzy branżowej oraz integrowanie środowiska morskiej energetyki wiatrowej. Ambicją UMG jest, aby centrum stało się zalążkiem większego organizmu, „polskiej doliny offshore” – zadeklarował.

Powstająca w kraju morska, wiatrowa gałąź energetyki jest częścią branży offshore. Termin ten, najprościej opisując, odnosi się do wszelkich morskich konstrukcji niebędących statkami. Dotyczy np. platform wiertniczych, kabli i instalacji podmorskich, czy właśnie morskich farm wiatrowych. Zapleczem naukowym rosnącej w kraju branży ma być otwierane centrum.

- Priorytetem ministerstwa infrastruktury są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału uniwersytetu oraz wzmacnianie jego pozycji jako ośrodka, który jest ośrodkiem szkolącym przyszłe kadry, które będą nieocenianym wsparciem dla polskiej oraz światowej gospodarki morskiej – zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę morską.

Wiceminister ocenił, że energetyka wiatrowa to „prężnie rozwijająca się dziedzina” oraz „strategiczny kierunek transformacji energetycznej, który wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju”.

- Na pewno będzie to prekursor w zakresie szkolenia zaplecza branży, która powstaje w Polsce. Mówimy o dziewiczym podejściu, „rozpoznaniu bojem”. Za chwile rozpoczynają się inwestycje branży energetyki wiatrowej na morzu. Potrzebna będzie ogromna liczba specjalistów i właśnie ten ośrodek będzie taką rolę pełnił – mówił „Dziennikowi Bałtyckiemu” obecny na otwarciu Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za sektor morski w rządzie Mateusza Morawieckiego, za którego kadencji budowa centrum została zainicjowana i doprowadzona do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Gróbarczyk przypomniał, że budowa centrum nie byłaby możliwa bez odpowiedniej rangi uczelni, którego staje się częścią. Umożliwiło to połączenie ówczesnej Akademii Morskiej z Instytutem Morskim. Wspólnie instytucje ze swoimi kadrami naukowymi uzyskały ustawową rangę uniwersytetu. Jak poinformował podczas otwarcia centrum rektor UMG, od marca 2021 roku na uczelni prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dodał również, że na 4 wydziałach uruchomione zostały studia pierwszego lub drugiego stopnia, podyplomowe oraz – MBA, które mają kształcić przyszłe kadry zarządzające segmentem morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas uroczystości można było odnieść wrażenie, ze gdy chodzi o inwestycje w sektorze morskim w regionie, zanikają ostre podziały polityczne.

- Już po raz drugi wspólnie z samorządem woj. pomorskiego za parę tygodni będziemy organizowali targi „Eduoffshore”. To propozycja skierowana do młodych ludzi z całego Pomorza, którzy mogą poznać zarówno ofertę uczelni ale i różnych firm działających w tej branży, żeby tutaj widzieli swą przyszłość. Bardzo liczę na współpracę, innowacyjne zmiany, które są lokowane tutaj w regionie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Bardzo się cieszę, że jest kontynuacja tego, co się działo przez ostatnie lata – ocenił poseł Kacper Płażyński (PiS), szef sejmowej komisji gospodarki morskiej. - Cieszę się, że państwo też widzicie wagę tych inwestycji w morską energetykę wiatrową i że współpraca w tym wymiarze układała się bardzo dobrze. Oby tak dalej, Polska górą!

Jak podaje UMG, Centrum Offshore stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. W budynku znajdują się najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ekologiczne oraz elektroniczne. Przeniesione zostają w jedno miejsce zakłady i jednostki Instytutu Morskiego UMG, zlokalizowane dotychczas w różnych częściach Trójmiasta. W centrum przewidziano również magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o łącznej powierzchni 440 m kw. i wysokości 7,5 m oraz nowoczesną macierz dyskową o pojemności 1,0 PB dla infrastruktury informatycznej.

Otwarte centrum składa się z dwóch dwukondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m kw., połączonych łącznikiem na poziomie 1 piętra i docelowo przewidziana jest na około 200 stanowisk pracy. Obiekt mieści się przy ul. Roberta de Plelo 20 w Gdańsku, na prawym brzegu Martwej Wisły, przed twierdzą Wisłoujście. Ma bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które zostało przebudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w 2020 roku. Nabrzeże o łącznej długości 500 m, z czego 200 m stanowi nabrzeże przeładunkowe (20 kN/m kw.), umożliwi postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla UMG, jak i jego kontrahentów.

Budowa centrum za blisko 64 miliony złotych rozpoczęła się w 2021 roku, natomiast pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku. Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto