Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia stoczniowców z Gdyni są nieuniknione

Jacek Klein
T. Bołt
Pracownicy Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni powinni otrzymać zaległe wynagrodzenie do końca maja. Na spotkaniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego potwierdzono planowane zwolnienia. Pracę może stracić pół tysiąca pracowników.

W środę w Urzędzie Wojewódzkim zebrała się Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego, aby zająć się m.in. sytuacją w Stoczni Marynarki Wojennej SA w upadłości w Gdyni.

Spotkanie nie przyniosło przełomu dla przyszłości zakładu. Przedstawiciel ministerstwa obrony Grzegorz Kaniowski, szef oddziału nadzoru departamentu polityki zbrojeniowej MON, podkreślił i zadeklarował, że resort jest zainteresowany utrzymaniem mocy produkcyjnych i zdolności do wykonywania zleceń na rzecz polskiej floty. Podobne deklaracje przedstawił przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem upadłej stoczni.

Wszystko na temat Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni

Obecnym na spotkaniu związkowcom nie najlepsze informacje przedstawiła Magdalena Smółka, syndyk masy upadłościowej SMW. Poinformowała, że konieczne jest zwolnienie ok. 500 pracowników. Zawiadomione zostały już o tym urzędy pracy. Przygotowywana jest lista pracowników, którzy mają zostać zwolnieni. Przedstawiciele związków zawodowych po raz kolejny stwierdzili, że skala zapowiadanych zwolnień jest za duża i nie jest poparta analizami ekonomicznymi.
- Wśród nich będą niezbędni fachowcy o unikatowych specjalnościach, jakich nie ma w innych zakładach przemysłu okrętowego - uważa Mirosław Kamieński, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "S" SMW. - Jeżeli doszłoby do redukcji zatrudnienia, to stocznia utraci możliwość wykonywania wielu skomplikowanych prac remontowych na okrętach i ich budowy. Od marca wstrzymane są wypłaty wynagrodzeń, bo stocznia nie ma środków finansowych.

Syndyk stoczni poinformowała, że do końca miesiąca zostanie prawdopodobnie rozwiązana kwestia zaległości płacowych wobec załogi. Wynoszą one ok. 7-8 mln zł za ostanie dwa miesiące. Środki na wypłaty mają zostać pozyskane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość likwidacyjną Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w kwietniu. Zakład stracił płynność finansową i sąd uznał, że nie ma już możliwości spłaty zadłużenia. Prawie półtora roku spółka była w tzw. upadłości układowej ze względu na trudną sytuację. Realizowany był program restrukturyzacji, polegający głównie na sprzedaży zbędnego majątku, redukcji zatrudnienia i zwiększeniu kontraktacji zamówień.

W 2010 roku zwolniono ok. 200 osób, z obecnie pracujących 1068 osób w najbliższych miesiącach pracę miało stracić ok. 500 osób.

Czytaj także:
Oszustwa w byłej Stoczni Gdynia. Pracują bez umów, nie dostają pieniędzy
Protest związkowców ze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni (ZDJĘCIA)
W Stoczni Gdańsk zwodują PSV - można to obejrzeć na żywo
Stocznia Marynarki Wojennej tonie. Związki protestują przeciwko skali redukcji zatrudnienia
Stocznia Marynarki Wojennej - zwolnienia, albo likwidacja
Ogłoszono upadłość Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto