MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Dąbrowy wnioskuje do NIK o zajęcie się sprawą otwarcia ul. Anyżowej w Gdyni

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Zamknięcie ulicy nie przypadło do gustu mieszkańcom tej części Dąbrowy. W wyniku spotkań z przedstawicielami miasta, zapadła decyzja, aby ponownie otworzyć ulicę.
Zamknięcie ulicy nie przypadło do gustu mieszkańcom tej części Dąbrowy. W wyniku spotkań z przedstawicielami miasta, zapadła decyzja, aby ponownie otworzyć ulicę. Szymon Szadurski
Radny dzielnicy Dąbrowa w Gdyni, Norbert Anisowicz, złożył wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli w sprawie zamknięcia, a potem ponownego otwarcia ul. Anyżowej. W jego opinii zamknięcie ulicy naraziło mieszkańców na niebezpieczeństwo.

Sprawa ulicy Anyżowej w Gdyni zgłoszona NIK

Kontrola NIK, według opinii radnego powinna dotyczyć też m.in. marnotrawstwa publicznych środków, jak wskazuje Norbert Anisowicz, ul. Anyżową zaślepiono w lutym 2023. Później, w wyniku spotkań przedstawicieli miasta z mieszkańcami ulicy, urzędnicy zapowiedzieli jej ponowne otwarcie. To miało nastąpić do końca kwietnia 2023 roku, a ostatecznie udało się w tym roku. Przez te miesiące, mieszkańcy ul. Anyżowej chcąc wyjechać lub też wrócić do swoich domów, zmuszeni byli przebijać się dodatkowo przez dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i nadrabiać drogi.

- Pomimo, że droga została otwarta to uważam, że należy zamknąć ostatni rozdział tej historii jakim jest rozliczenie tych zaniedbań. Stąd moja decyzja o wniosku do NIK - mówi Norbert Anisowicz.

Radny dzielnicy wniósł do NIK o przeprowadzenie doraźnej kontroli w Urzędzie Miasta Gdyni, Wydziale Inwestycji UM Gdynia oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w zakresie legalności, gospodarności, celowości oraz rzetelności prowadzonej gospodarki finansowej, w tym zadbania o bezpieczeństwo mieszkańców od lutego 2023 r.

Przypomnijmy, w lutym 2023 roku wykonawca budowy trasy ekspresowej S6 zlikwidował połączenie drogowe między ulicami: Anyżową i Nowowiczlińską w Gdyni.

- Następstwem tej decyzji było zamknięcie jednej z dwóch dróg dojazdowych, dla osiedla liczącego kilkaset domów, a co za tym idzie, bezpieczeństwo setek mieszkańców zostało zagrożone. Gdyż w razie np. pożaru służby musiałyby korzystać z jednej mało drożnej drogi, aby dojechać do poszkodowanych. Sytuacja ta została spowodowana brakiem porozumienia gminy Gdynia z GDDKiA – relacjonuje Norbert Anisowicz. - Przez kolejne 12 miesięcy droga pozostawała zamknięta, aż do początku lutego 2024, gdy pracę ponownie się rozpoczęły. Tym razem rozebrano krawężniki, zerwano stary asfalt i na nowo otwarto przejazd pomiędzy tymi dwoma ulicami. W odpowiedzi na mój wniosek o dostęp do informacji publicznej Wydział Inwestycji UM Gdynia odpowiedział mi, że rozbiórka starej nawierzchni i ułożenie nowej wraz z dokumentacją projektową kosztowała ok. 316 tys. zł.

Jak informował przed rokiem gdyński samorząd, zamknięcie włączenia ul. Anyżowej do ul. Nowowiczlińskiej miało związek ze zbliżającym się uruchomieniem docelowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Nowowiczlińskej z łącznicami w węźle Gdynia Wielki Kack.

- Zmiany wynikają z budowy drogi ekspresowej S6/S7 i są wprowadzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - informował wtedy gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. - Zbyt blisko umieszczone skrzyżowania mogą zakłócać wzajemnie prawidłowe funkcjonowanie.

Zamknięcie ulicy nie przypadło jednak do gustu mieszkańcom tej części Dąbrowy. W wyniku spotkań z przedstawicielami miasta, zapadła decyzja, aby ponownie otworzyć ulicę.

- Wyjazd z ul. Anyżowej zamknęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ramach prowadzonej przez siebie inwestycji, budowy drogi S6. Miasto uzgodniło z GDDKiA, iż po zakończeniu inwestycji, wylot z ulicy Anyżowej, w formie prawoskrętu, zostanie przywrócony i tak się stało - komentuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radny Dąbrowy wnioskuje do NIK o zajęcie się sprawą otwarcia ul. Anyżowej w Gdyni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto