Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiana telefonu. O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowej?

OPRAC.: Redakcja
Wraz ze sprzętem zmieniasz też numer telefonu? A może wymieniasz wyłącznie numer, bez nowego smartfona? Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji musisz zmienić numer telefonu do autoryzacji tożsamości w aplikacji bankowej.
Wraz ze sprzętem zmieniasz też numer telefonu? A może wymieniasz wyłącznie numer, bez nowego smartfona? Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji musisz zmienić numer telefonu do autoryzacji tożsamości w aplikacji bankowej. pexels
Polacy kupują nowy telefon średnio co dwa lata. Co należy zrobić, aby bez przeszkód korzystać z aplikacji banku na nowym urządzeniu? Jak wprowadzić zmiany na nowym telefonie? Bezpieczeństwo w aplikacji bankowej to ważna sprawa.

Zmiana numeru telefonu - o czym trzeba pamiętać?

Wraz ze sprzętem zmieniasz też numer telefonu? A może wymieniasz wyłącznie numer, bez nowego smartfona? Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji musisz zmienić numer telefonu do autoryzacji tożsamości w aplikacji bankowej.

– Można zrobić to telefonicznie lub w placówce banku. Ze względów bezpieczeństwa w Credit Agricole nie można zrobić tego w serwisie CA24 eBank lub aplikacji mobilnej – tłumaczy Michał Czurabski, ekspert Credit Agricole.

Nowe urządzenie a aplikacja bankowa

Na nowym urządzeniu należy pobrać aplikację bankową, korzystając z autoryzowanego sklepu.

– Aplikację pobierzesz z autoryzowanego sklepu Google Play, App Store lub AppGallery. W przypadku CA24 Mobile do wykonania jest kilka kroków. Otwórz aplikację i wybierz Aktywuj. Następnie wpisz swoje dane (alias lub identyfikator i PESEL) i podaj hasło do logowania w serwisie CA24 eBank lub hasło z SMS-a. Zadzwonimy do Ciebie, a bot poprosi Cię o wybranie konkretnego obrazka na ekranie. Kolejno ustaw PIN mobilny i powtórz go. Na ostatnim etapie podaj kod z SMS-a – i już możesz korzystać z aplikacji – dodaje Michał Czurbaski.

Podczas procesu aktywowania nowej aplikacji Twoje nowe urządzenie stanie się zaufane dla banku, co w pełni zapewni Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj też, by stare urządzenie usunąć z listy zaufanych. To lista urządzeń, z których na co dzień korzystasz z bankowości elektronicznej.

Telefon w naprawie - co z aplikacją bankową?

Przed oddaniem telefonu do serwisu bądź jego sprzedażą, najlepiej będzie zresetować telefon i przywrócić w nim ustawienia fabryczne.

Warto wcześniej skopiować dane, aby móc po powrocie telefonu z serwisu korzystać z niego jak dotychczas. Jeśli jednak nie chcemy sięgać po aż tak radykalne rozwiązanie, należy usunąć (poza prywatnymi zdjęciami i wiadomościami) przynajmniej zdjęcia kart płatniczych, dokumentów czy loginów.

Koniecznie trzeba też wylogować się z aplikacji bankowej oraz poczty, a najlepiej ze wszystkich aplikacji. Łatwo jednak zauważyć, że przywrócenie ustawień fabrycznych jest prostszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem. Nieużywany telefon (czy to chwilowo, czy całkowicie) dobrze jest również usunąć z listy urządzeń zaufanych.

Kiedy zgubisz urządzenie

– W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, na którym jest zainstalowana aplikacja bankowa, w pierwszej kolejności należy zgłosić to zdarzenie na policję. Kolejno zaloguj się do swojego serwisu bankowego i usuń ten sprzęt z listy zaufanych urządzeń. W CA24 Mobile funkcję tę znajdziesz w ustawieniach, w zakładce Urządzenia. Aplikację możesz zainstalować i aktywować na dowolnym innym urządzeniu – tłumaczy ekspert Credit Agricole.

Kiedy nie możesz dodać urządzenia do zaufanych

Może zdarzyć się tak, że przy próbie ponownej instalacji aplikacji bankowej na używanym już wcześniej urządzeniu dostaniesz komunikat o zbyt dużej liczbie sprzętów podpiętych pod aplikację. Jeśli przy oddawaniu telefonu do serwisu przywrócono go do ustawień fabrycznych, aplikacja została odinstalowana, ale urządzenie pozostało na liście zaufanych.

Kiedy instalujesz aplikację od nowa, telefon ponownie zostaje dodany do listy. Tymczasem może ona liczyć jedynie pięć urządzeń. Jeśli otrzymasz informację o przekroczeniu liczby podpiętych sprzętów, usuń zbędne urządzenia przez serwis internetowy bądź u doradcy bankowego. Dzięki temu bez problemu aktywujesz aplikację na telefonie, który właśnie wrócił z naprawy.

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz swój stary telefon, oddajesz do serwisu bądź po prostu zostawiasz go w swojej szufladzie – dbaj o poufność danych. Nie przechowuj na telefonie haseł ani PIN-u, zdjęć swoich kart lub dokumentu tożsamości. Korzystaj też z listy zaufanych urządzeń, aby łatwiej i bezpieczniej używać aplikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana telefonu. O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowej? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto