Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół dworsko - folwarczny w Chwarznie. Budynek niszczeje, park uda się uratować

kp
Gdyńscy włodarze zadecydowali, że rewitalizacja obiektów zespołu dworsko-folwarcznego w Chwarznie nie jest już możliwa i dlatego nie będzie przeprowadzona. Sam park ma za to zostać odnowiony jeszcze w tym roku.

Niemal żaden obiekt dawnego zespołu dworsko-folwarcznego się nie zachował. Na przestrzeni lat w ruinę popadały kolejne zabudowania mieszkalne. Natomiast obiektu gospodarcze zostały przebudowane jeszcze przed 2008 rokiem. Tym sposobem do dziś pozostał tylko budynek mieszkalny przy ul. Chwarznieńskiej 91A.

Park w Chwarznie wciąż zaniedbany

Nie wiadomo jednak jak długo. Włodarze nie widzą już dla tego obiektu szans na remont. Sam budynek nie jest również objęty ochroną konserwatorską. Rewitalizacji więc nie będzie.

- Zespół dworsko-parkowy w Chwarznie jest zachowany w stopniu szczątkowym, a powojenne zmiany zagospodarowania terenu powodują, że rewaloryzacja jest już niemożliwa. Gmina Gdynia wprowadza ochronę i prowadzi działania rewaloryzacyjne przy innych zespołach dworsko-parkowych, zachowanych w znacznie lepszym stanie, mających szans na sensowną adaptację np. zespół Kolibki i zespół Mały Kack - podaje wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Według podań historyków, historia zespołu dworsko-folwarcznego w Chwarznie sięga 1874 roku. Wtedy to teren w Chwarznie miała bowiem nabyć rodzina Völtz, która odłączyła administracyjnie Chwarzno od Kolibek i nadała mu nazwę Völtzendorf. Datę tę ma uprawdopodabniać przedwojenna fotografia dworu oraz wiek najstarszych drzew rosnących w parku na terenie dworu. Ten, w przeciwieństwie do dawnego budynku mieszkalnego, uda się uratować.

- W tegorocznym budżecie miasta zostały zarezerwowane pieniądze na ten cel - mówi Paweł Stolarczyk, radny miasta. - O ile warto się zastanowić, dlaczego do tej pory zabudowa dworu nie została odnowiona tak planowany remont samego parku cieszy.

Sam park nie jest wpisany do wojewódzkiej ani gminnej ewidencji zabytków, a mieszkańcy i radni dzielnicy starali się o jego rewitalizację od 1998 roku. Domagali się m.in. wybudowania drogi dojazdowej, budowy ścieżek rekreacyjnych i pomostu, a przede wszystkim - zagospodarowania parku zielenią. Co więcej, w 2012 roku wydano pozwolenie na budowę, od lat gotowa jest również dokumentacja projektowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto