Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad miliard złotych dla przedsiębiorców w formule "Szybkiej Ścieżki". NCBR zorganizowało spotkanie dla firm i naukowców w Gdyni ZDJĘCIA

dr
Przedstawiciele kilkudziesięciu firm, w tym z Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego i gdyńskiego oddziału Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pojawili się w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości na spotkaniu organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Tak duże zainteresowanie ze strony reprezentantów lokalnego biznesu towarzyszyło szkoleniom i warsztatom, przygotowującym przedsiębiorców do pozyskiwania dofinansowań w ramach konkursu w nowej formule "Szybkiej Ścieżki" na badania i rozwój. Nabór wniosków rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, 16 września. O dofinansowanie na rozwijanie projektów B+R w ramach konkursu NCBR "Szybka Ścieżka" starać będzie się można aż do 16 grudnia. Budżet konkursu wynosi aż 1,1 miliarda złotych.

- Nowa formuła "Szybkiej Ścieżki" zapewnia łatwe aplikowanie o środki na zacieśnienie współpracy biznesu ze środowiskiem naukowym - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - W ramach "Szybkiej Ścieżki" nasze przedsiębiorstwa mają szansę na inwestowanie w nowoczesne technologie.

Tylko w zeszłym roku pomorskie firmy uzyskały z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowania na łączną kwotę 369 milionów złotych. Na spotkaniu w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości pojawili się także pomorscy beneficjenci takiego wsparcia przy okazji rozpisanych już wcześniej konkursów.

- Bez dofinansowania zewnętrznego ciężko byłoby nam cokolwiek zrobić - mówi Mariusz Szymański, współwłaściciel firmy EXOTECH z Gdyni, wynalazca innowacyjnych, składanych płetw, które używają już komandosi sił specjalnych w różnych krajach, w tym polski GROM. - Początkowo prowadziliśmy działalność za własne pieniądze, ale były to naprawdę trudne czasy. Wsparcie, udzielone przez NCBR było kamieniem milowym w kontekście rozwoju naszej firmy i nie zawaham się użyć stwierdzenia, że spełniło nasze marzenia.

Mariusz Szymański dodał , że dzięki pomocy pozyskanej z NCBR całkowity budżet prowadzonego projektu przez EXOTECH wynosi 5 milionów złotych. Płetwy testowane są m.in. w jedynym tego typu na świecie tunelu hydrodynamicznym.

Przedsiębiorcy zainteresowani aplikowaniem o środki z puli NCBR mieli w Gdyni okazję wziąć udział także w warsztatach, w tym w szkoleniu, jak poprawnie złożyć wniosek i zdobyć dofinansowanie, networkingu i indywidualnych spotkaniach ze specjalistami. Dowiedzieli się, na jakie konkretnie projekty i działania można uzyskać wsparcie w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedstawiono zasady udziału i kryteria oceny wniosków.

- Innowacyjność wiąże się z ryzykiem, ale coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega korzyści z prowadzenia prac badawczo-rozwojowych - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. - Każdy, kto przyjdzie do nas z ciekawym projektem i udowodni, że jest w stanie go zrealizować, ma szansę otrzymać dofinansowanie NCBR.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego określono cztery inteligentne specjalizacje. Wśród nich znalazły się obszary działań charakterystyczne dla innowacyjnych, gdyńskich i pomorskich firm, czyli technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie, technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie , a także technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia. Podczas gdyńskiego spotkania podkreślano, że działania takie mogą być prowadzone w kooperacji biznesu z nauką, w tym ze wsparciem merytorycznym trójmiejskich i pomorskich uczelni wyższych.

W ramach "Szybkiej Ścieżki" o dofinansowanie mogą ubiegać się duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz instytucji naukowych. Aplikujący do "Szybkiej Ścieżki" przedsiębiorcy mogą otrzymać od kilkuset tysięcy złotych do nawet 200 mln zł na rozwój i tworzenie innowacyjnych projektów biznesowych. Przyszli beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 80 procent wartości projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić z ich środków własnych.

Zobacz także: Akademia Morska w Gdyni wygrała konkurs, organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dostanie sześć milionów złotych!

Nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w "Szybkiej Ścieżce". Pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych. Drugi technologii tworzyw sztucznych. W obu konkursach nabór wniosków rozpoczął się już 2 września i potrwa do 15 listopada. Trwa także już nabór w konkursie dla małych i średnich przedsiębiorstw z certyfikatem Seal of Excellence. W tym przypadku termin ich zgłaszania upływa 29 listopada. Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 roku to 1,63 mld zł. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną dwa kolejne - innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska oraz urządzenia grzewcze.

Spotkania dla przedsiębiorców oraz jednostek naukowych odbywają się w miastach w całej Polsce od 2018 roku. Ich harmonogram dostępny jest na witrynie www.NCBRdla Firm.pl. Najbliższe zaplanowane jest dziś w Toruniu. Następne jeszcze w tym miesiącu w Łodzi, Krakowie, Kielcach i Warszawie.

- Spotkania NCBR dla firm są otwarte dla przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych - mówi Izabela Lewandowska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Opowiadamy podczas nich o ofercie konkursowej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jest to program wsparty funduszami europejskimi, którymi dysponujemy. Od 2018 roku odbyliśmy już ponad 90 spotkań. Tłumaczymy zasady, odpowiadamy na pytania przedsiębiorców, tak, aby im ułatwić składanie wniosków. Na Pomorzu jesteśmy kolejny raz. Planujemy jeszcze kolejną wizytę w Gdańsku. Na spotkania zapraszamy wszystkich bez względu na to, jakie przedsiębiorstwo reprezentują. To przedstawiciele firm, którzy myślą, aby zrealizować innowacyjny projekt, ulepszyć swoje technologie, usługi i produkty, w tym stworzyć takie, których jeszcze nie ma na polskim rynku.

Na stronie ncbr.gov.pl/szybkasciezka dostępne są dodatkowe informacje o tym konkursie. Można też skorzystać z asystenta innowacji na witrynie www.ncbr.gov.pl, aby zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szansę na dofinansowanie.

Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w spotkaniach, organizowanych przez NCBR, o konkursach dowiedzieć może się więcej także w punkcie informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a oraz pod numerem telefonu 22 39 07 170, lub pisząc na adres [email protected]. pl. Informacje udzielane są telefonicznie w godzinach 8.15-16.15. Możliwe są także konsultacje poprzez aplikację Messenger.

- Można się do nas zgłosić osobiście, ale ze względu na fakt, że mamy wnioskodawców z całej Polski, nasi konsultanci dostępni są także pod mailem i telefonem - mówi Izabela Lewandowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto