MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Equinor i Polenergia z kontraktem na kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III. 200 km kabli połączy 100 turbin

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Kontrakt na kable to krok bliżej do budowy polskich morskich farm wiatrowych Bałtyk II, Bałtyk III
Kontrakt na kable to krok bliżej do budowy polskich morskich farm wiatrowych Bałtyk II, Bałtyk III Seaway7
Na dnie Bałtyku i pod plażą pojawi się łącznie niemal 500 km kabli. Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. To krok w stronę produkcji polskiej, przystępnej cenowo i stabilnej energii odnawialnej dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych - tłumaczą w Equinor.

Kable wewnętrzne ma dostarczyć i potem też zainstalować firma Seaway7. Z kolei międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables otrzymało kontrakt na morskie kable eksportowe. Equinor i Polenergia podpisali też umowę ze spółką DNV. Ta ma zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

– Podpisanie kolejnych umów przybliża nas do momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej, a następnie dostarczenia w 2027 roku pierwszej energii z morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Będą to jedne z pierwszych na polskim morzu farm wiatrowych, których uruchomienie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i zapewni przystępną cenowo, stabilną energię odnawialną dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kolodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Podpisanie kontraktów na wszystkie elementy konstrukcyjne oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń - a w końcu też podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej - pozwoli ruszyć z fazą realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW.

Kable na morskim dnie i pod bałtycką plażą

Prace na morzu, w tym instalacja kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych, rozpoczną się w 2026 roku. Kable wewnętrzne o łącznej długości 200 kilometrów i napięciu 66 kV, połączą w sieć 100 zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim turbin oraz dwie morskie stacje elektroenergetyczne.

Z kolei czterema kablami eksportowymi o łącznej długości 256 kilometrów popłynie prąd o napięciu 220kV z morskich stacji elektroenergetycznych do stacji lądowych.

Kable wewnętrzne zostaną położone na morskim dnie i potem zakopane. Wyjście morskich kabli eksportowych na ląd zostanie zrealizowane metodą bezwykopową, czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym plażę.

- Zastosowanie tej technologii pozwala na połączenie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym zachowaniu walorów środowiskowych i krajobrazowych polskiego wybrzeża. To bardzo ważne nie tylko dla nas, ale także dla lokalnych społeczności – mówi Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia. - Informacje o postępach w rozwoju naszych projektów przekazujemy mieszkańcom nadmorskich miejscowości na bieżąco. Rozmawiamy z nimi na organizowanych przez nas cyklicznych spotkaniach, ale także w niedawno uruchomionym Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Punkt, który otworzyliśmy w Łebie, to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Prace Equinor i Polenergii nabierają tempa. Trwają badania morskiego dna pod farmę wiatrową Bałtyk I

Wybrani dostawcy kabli wewnętrznych i eksportowych mają globalne doświadczenie przy wsparciu deweloperów w realizacji budowy morskich farm wiatrowych - przekonują w Equinor i Polenergii. Seaway7, dostawca kabli wewnętrznych dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III, oferuje specjalistyczne usługi w zakresie instalacji infrastruktury offshore, a także świadczy usługi transportu ciężkiego dla sektora energii odnawialnej.

Konsorcjum utworzone przez belgijską firmę Jan de Nul, znaną ze świadczenia usług związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury morskiej, w partnerstwie z greckim producentem kabli, firmą Hellenic Cables, będzie odpowiedzialne za dostawę i instalację morskich kabli eksportowych dla obu morskich farm wiatrowych Bałtyk.

Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3 GW. Oprócz projektów Bałtyk II i Bałtyk III partnerzy rozwijają także 1,56 GW mocy w ramach projektu Bałtyk I, który jest najbardziej zaawansowaną inwestycją drugiej fazy offshore wind w Polsce.

Projekt jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto