Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odznaczenia zasłużonych dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obchody 103. urodzin uczelni

Michał Karcz
Michał Karcz
Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji 103. rocznicy urodzin uczelni
Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji 103. rocznicy urodzin uczelni MK
8 grudnia Uniwersytet Morski w Gdyni Obchodził swoje 103. urodziny. Po porannych uroczystościach i mszy w miejscowym kościele odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Senatu uczelni. Tam Rektor podsumował rok 2023 oraz odznaczył zasłużonych absolwentów, pracowników i studenów.

Nieprzerwanie od 103 lat w dniu 8 grudnia Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje swoje urodziny. To wtedy właśnie w 1920 roku do życia powołana została pierwsza w ówczesnej Polsce Szkoła Morska. Uczelnia poświęca ten dzień m.in. na podsumowanie kończącego się roku. Rektor podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG ma w zwyczaju odznaczenie zasłużonych pracowników, studentów czy absolwentów.

Urodziny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Punktualnie o godzinie 11:00 w auli m. T. Meissnera rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Senatu wraz z Rektorem Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adamem Weintritem, Radą Uczelni i zaproszonymi gośćmi. W sali pojawiło się ponad stu przedstawicieli ze środowiska akademickiego, ale byli też politycy (m.in. podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Grzegorz Witkowski) oraz osoby związane z branżą morską.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni skupił się na dotychczasowych osiągnięciach studentów i pracowników naukowych. Przekazał zebranym też swoje plany na najbliższą przyszłość. Jednym z wydarzeń, z których był najbardziej dumny, był niedawny rejs "Daru Młodzieży".

- 28 września br. dowodzony przez komendanta kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego „Dar Młodzieży” ze studentami II roku Wydziału Nawigacyjnego na pokładzie, około 200 mil od wybrzeży Brazylii pokonał równoleżnik „zero”, oddając hołd „kolebce nawigatorów” – bo taki przydomek nosił „Lwów” – nasz pierwszy statek szkolny - powiedział Rektor Adam Weintrit.

Uroczysta sesja Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Ponadto mogliśmy usłyszeć, że uczelnia już niedługo odbierze nowe Centrum Offshore, które powstało w Gdańsku. W swoim przemówieniu do tej inwestycji nawiązał obecny podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

To, co najważniejsze, jest przed państwem. Tym, co dzięki rządowym funduszom udało się już dokonać, są inwestycje, o których mówił JM Rektor, a przede wszystkim Centrum Offshore UMG. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie i bardzo duży skok cywilizacyjny. Inwestycja, która będzie kształcić kadry, ponieważ polskie porty po raz kolejny zanotują w tym roku gigantyczne rekordy ponad 130 milionów ton przeładowanych towarów - powiedział Grzegorz Witkowski.

Jednym z głównych punktów uroczystej sesji Senatu oraz całych obchodów święta, było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych dla Uniwersytetu Morskiego. Rektor wraz z przedstawicielem rządu wręczyli medale przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki – Srebrny Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wręczone zostały również przyznane przez Ministra Infrastruktury Odznaki Honorowe „Zasłużony Pracownik Morza”.

Rektor tego dnia wręczył również "Medale Absolwenta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni", „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego”, „Zasłużony Pracownik Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”. Przyznano też Nagrody Jubileuszowe dla pracowników UMG za 50, 45 oraz 40 lat pracy. Nagroda przyznawana przez studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przypadła dr. inż. Mirosławowi Nowakowskiemu dla najlepszego nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za działalność dydaktyczną.

Zwieńczeniem uroczystości obchodzonych na Uniwersytecie Morskim był Apel Pamięci. Przed gmachem głównym uczelni zebrali się przedstawiciele społeczności akademickiej, ktorzy wspomninali dawnych dyrektorów, pracowników i studentów Uniwersytetu.

CZYTAJ TEŻ: "Dar Młodzieży" zdobył prestiżową nagrodę. Komendant żaglowca odebrał wyróżnienie za wyjątkowe zasługi w szkoleniu młodych marynarzy

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odznaczenia zasłużonych dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obchody 103. urodzin uczelni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto