Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kredytach. NBP zdecydowała o nowych stopach procentowych (marzec 202). Co z ratami kredytu? O ile będą obniżone? To mówią analitycy

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Stopy procentowe nie zostały podniesione

Nie można wykluczyć scenariusza przedłużenia wakacji kredytowych w połowie roku, choć taki scenariusz zakładałby utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. 

Jak podkreśla analityk XTB, dziś trudno mówić o potrzebie obniżek stóp procentowych, patrząc na inflację przekraczającą 17 proc. 

CZYTAJ DALEJ >>>
Stopy procentowe nie zostały podniesione Nie można wykluczyć scenariusza przedłużenia wakacji kredytowych w połowie roku, choć taki scenariusz zakładałby utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jak podkreśla analityk XTB, dziś trudno mówić o potrzebie obniżek stóp procentowych, patrząc na inflację przekraczającą 17 proc. CZYTAJ DALEJ >>>ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ
Marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończone. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czy to dobra wiadomość dla kredytobiorców? Jak mówią eksperci to dobry - a minimum neutralny - ruch, a dalszej części 2023 roku możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych. - Nowa projekcja inflacyjna i napływające z gospodarki dane będą w najbliższym czasie wodą na młyn zwolenników szybkich obniżek – prognozuje ekspert.

Stopy procentowe w marcu 2023. Nic w dół, wartość utrzymana

Rada Polityki Pieniężnej, pod przewodnictwem prezesa NBP Adama Glapińskiego, na swoim dwudniowym posiedzeniu (marzec 2022), postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziome. Stopa referencyjna wynosi 6,75%. To - jak wyliczyli ekonomiści i analitycy PKO Banku Polskiego - stało się szósty raz z rzędu.

- W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych – wskazuje w przesłanym do Strefy Biznesu komentarzu Michał Stajniak, starszy analityk XTB.

Co dla kredytobiorców oznacza brak ruchu w sprawach stóp procentowych?

Tutaj większość ekonomistów wskazuje, że po marcowym posiedzeniu RPP, koszt pieniądza w Polsce ponownie zostanie utrzymany na niezmienionym poziomie. A prognozy mogą wskazywać szybsze schodzenie inflacji do celu. A to, zdaniem analityka z XTB, będzie kluczowe przy dywagacjach na temat pierwszej obniżki stóp, która może być może nastąpić w 2023 roku.

Analitycy przypominają spekulacje szefa NBP, który mówił o szansach o spadku inflacji do jednocyfrowego poziomu, co miałoby nastąpić w końcowych miesiącach 2023 roku. Sygnały do ulżenia Polakom z kredytami wysyła też rząd oraz przedstawiciele partii politycznych.

Michał Stajniak, starszy analityk XTB nie wyklucza również scenariusza przedłużenia wakacji kredytowych w połowie 2023 roku. Jednak taki ruch zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

– Decyzja, choć nikt nie zakładał zmiany poziomu stóp, budziła zdecydowanie najwięcej emocji od listopada. Wspólnym mianownikiem obu posiedzeń RPP jest to, że władze dysponowały na nich nowymi projekcjami Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Poprzednia edycja raportu zakładała, że na koniec tego roku tempo wzrostu cen będzie wynosić 8 proc. Do dopuszczalnego pasma wahań wokół 2,5-proc. celu inflacyjnego dynamika CPI miała wejść dopiero w drugiej połowie 2025 r. Nowe prognozy zakładają, że to się nie zmieni, ale wygasanie inflacji w najbliższych miesiącach będzie przebiegać szybciej. W bieżącym roku inflacja ma wynosić średnio 11,9 proc. r/r, w kolejnym 5,7 proc. r/r. To prognozy o odpowiednio 1,3, i 0,2 pkt proc. niższe od listopadowych – dodaje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak bardzo mogą spaść marcowe kredyty? Sprawdź w naszej galerii:

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady PP będą dwudniowe. Po marcowym spotkaniu zaplanowano ich jeszcze 9. Odbędą się w tych terminach:

  • kwiecień 4-5 (wtorek-środa),
  • maj 9-10 (wtorek-środa),
  • czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek),
  • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
  • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
  • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
  • październik 3-4 (wtorek-środa),
  • listopad 7-8 (wtorek-środa),
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa).
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto