Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządy z grupy NORDA z umową na dostawę energii

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Ceny za prąd zostały odgórnie uregulowane przez państwo. Skorzystała z tego m.in. Gdynia.
Ceny za prąd zostały odgórnie uregulowane przez państwo. Skorzystała z tego m.in. Gdynia. Przemyslaw Swiderski
Samorządy oraz jednostki administracji publicznej zrzeszone w grupie NORDA podpisały umowę na dostawę energii elektrycznej dla lokali i obiektów całej grupy na rok 2023. Jak poinformował Urząd Miasta w Gdyni, dużo wyższa stawka za megawatogodzinę obejmie tylko znikomy procent zużycia, ponieważ w 97 proc. NORDA zapłaci stawkę, którą wcześniej ustawowo uregulowało państwo.

Grupa zakupowa NORDA z umową na dostawę energii elektrycznej

We wrześniu bieżącego roku, Gdynia, która przewodniczy grupie NORDA, poinformowała, że oferta w przetargu na dostawę energii elektrycznej dla łącznie 43 samorządów oraz jednostek administracji publicznej, przekroczyła zaplanowaną na ten cel kwotę. Jak informował wtedy gdyński samorząd, proponowana stawka za MWh pięciokrotnie przewyższyła aktualną cenę, którą członkowie NORDY płacą za energię elektryczną. Dodatkowo oferta nie dotyczyła dostawy energii, która jest wykorzystywana na potrzeby ulicznego oświetlenia. Pod koniec października odgórne limity stawek za dostawę energii elektrycznej dla samorządów wprowadził rząd - 785 zł netto za MWh plus akcyza, plus VAT 23 proc.

– Rosnąca inflacja i wojna za wschodnią granicą nasilają kryzys energetyczny, który już uderza w końcowych użytkowników. Zaproponowana cena na 2023 rok była ponad pięciokrotnie wyższą niż aktualna stawka za megawatogodzinę. W ten sposób bieżąca cena 464 złotych netto za MWh „urosła” aż do 2450 złotych netto za MWh. Na szczęście ta cena obejmie tylko znikomy procent zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo – 790 zł netto. Stale modernizowane w kierunku bezpieczeństwa, ekologii i oszczędności, oświetlenie uliczne jest dla nas jednym z priorytetów, dlatego dołożyliśmy starań, aby zapewnić ciągłość dostawy energii również do tego obszaru – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, bezpośrednio odpowiedzialny za sprawy energetyczne i oświetlenie miasta.

Wraz z końcem roku, rozstrzygnąć ma się też kolejne postępowanie, mające na celu wyłonienie dostawy energii na potrzeby oświetlenia ulicznego.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa NORDA to aktualnie 43 uczestników, którzy łącznie korzystają z aż 4289 punktów odbioru energii elektrycznej o wolumenie sięgającym aż 92697,5 MWh. Od 2014 roku miasto Gdynia pełni rolę lidera grupy, w której skład wchodzą też liczne samorządy m.in. z terenu powiatów:

  • wejherowskiego,
  • puckiego,
  • lęborskiego,

a także miejskie i gminne jednostki budżetowe oraz publiczne uczelnie.

ZOBACZ TEŻ:
Wichura na Pomorzu 4.03-5.03.2019. Połamane drzewa, uszkodzone dachy, brak prądu. Strażacy interweniowali ponad 200 razy [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samorządy z grupy NORDA z umową na dostawę energii - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto