MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek Województwa Pomorskiego chce debaty i współpracy w sprawie elektrowni jądrowej na Pomorzu

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Jak zapewnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, samorząd Województwa Pomorskiego od lat konsekwentnie akceptuje plany budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, szanując w tym względzie kompetencje i odpowiedzialność władz centralnych. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, w liście do premiera Donalda Tuska podkreśla, że on sam nigdy nie kontestował pomysłu budowania elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Marszałek Struk o elektrowni jądrowej

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, w ostatnich dniach jest przedmiotem szerokiej dyskusji. Po publikacji "Dziennika Bałtyckiego" na temat lokalizacji elektrowni atomowej wielu polityków, samorządowców czy ekspertów zaczęło się wypowiadać na temat jej budowy. Głos również zabrał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który jak zapewnia od lat aktywnie uczestniczy w planowaniu i debacie na temat tej inwestycji.

- Samorząd Województwa Pomorskiego od wielu lat jest aktywny w kwestiach związanych z budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zrównoważony rozwój Pomorza, z jednej strony oparty na naturalnych uwarunkowaniach i zasobach, a z drugiej na innowacjach i przedsiębiorczości jest naszym priorytetem. Mamy świadomość wyzwań polityki klimatycznej, którym nie da się sprostać bez zapewnienia dostaw stabilnej i niskoemisyjnej energii - pisze Mieczysław Struk w liście do Donalda Tuska.

Jak przyznaje Mieczysław Struk, samorząd województwa nigdy nie kontestował pomysłu aby pierwsza elektrownia jądrowa powstała właśnie na Pomorzu.

- Samorząd województwa nigdy nie kontestował pomysłu lokalizacji właśnie w naszym regionie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, uznając takie zamierzenie za szansę rozwojową dla regionu i dla kraju. Jednocześnie zawsze artykułował postulat rzetelnego i transparentnego prowadzenia procesu inwestycyjnego, w pełnym dialogu ze wszystkimi interesariuszami, z uwzględnieniem najwyższych standardów zarządzania możliwymi ryzykami oraz zaplanowaniem koniecznych działań towarzyszących, których celem ma być zdyskontowanie szans rozwojowych oraz minimalizacja i kompensacja skutków ubocznych. Mając na względzie powodzenie planowanej inwestycji oraz wyrażając uzasadnione potrzeby mieszkańców województwa pomorskiego, chciałbym zwrócić uwagę Pana Premiera na kilka kwestii - dodaje marszałek w liście do premiera.

Marszałek Struk w liście zwraca uwagę na kilka kluczowych dla niego kwestii: podkreśla konieczność poprawy jakości dialogu między rządem a interesariuszami lokalnymi, zaznaczając, że dotychczasowy sposób komunikacji był nieadekwatny. Marszałek apeluje również o transparentne i rzetelne podejście do inwestycji z uwzględnieniem różnych opinii oraz obaw społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Atomowe poruszenie. Rząd zmieni lokalizację elektrowni jądrowej? Decyzje, tak, ale za kilka miesięcy. Bezpieczeństwo energetyczne zagrożone?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto