MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Mały ZUS plus” to niższe składki. Przedsiębiorcy mają czas na zgłoszenia do końca stycznia tego roku

RK
Czas na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS Plus" dla przedsiębiorców upływa wraz z końcem stycznia 2024 roku.
Czas na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS Plus" dla przedsiębiorców upływa wraz z końcem stycznia 2024 roku. Adam Jankowski
Do końca stycznia 2024 roku przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do programu „Mały ZUS Plus”. Dzięki temu będą mieli możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą już zgłaszać się ponownie.

"Mały ZUS Plus" dla przedsiębiorców. Na czym polega?

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni.

Z "małego ZUS plus" można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca, który spełnia warunki, powinien zgłosić się do programu do 31 stycznia 2024 roku. Do tego czasu musi wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem i zgłosić z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592.

Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Jeśli przedsiębiorca rozpocznie lub wznowi prowadzenie działalności gospodarczej po 31 stycznia 2024 roku lub spełni warunki do korzystania z „Małego ZUS Plus” w innym miesiącu niż styczeń 2024 roku, to dokumenty musi przekazać nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym spełnił warunki do objęcia ulgą. Jeśli przedsiębiorąca nie dochowa terminu, nie będzie mógł skorzystać z „Małego ZUS Plus” przez cały 2024 rok.

Każdy, kto korzysta w styczniu z "Małego ZUS Plus", musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie i dochodzie, formach opodatkowania działalności gospodarczej i podstawie wymiaru składek. Czas na to będzie do 20 lutego 2024 roku.

Kwota składek przy „Małym ZUS Plus” zależy od dochodu. Podstawą ich wymiaru jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Musi się ona mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

"Mały ZUS Plus" dla przedsiębiorców. Kto może się ubiegać, a kto nie?

Z ulgi nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz prowadzący inną pozarolniczą działalność, np. jako wspólnik spółki jawnej.

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z „Małego ZUS Plus” przynajmniej przez jeden miesiąc w 2023 r., mogą skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy ulgi w składkach, o ile nadal spełniają pozostałe warunki. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapoznać można się z dalszymi szczegółami oraz pobrać niezbędne do wypełnienia dokumenty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto