MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lutowe obligacje skarbowe zanotowały ponad 100 proc. wzrostu sprzedaży rok do roku. Dwa rodzaje papierów okazały się finansowymi hitami

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Polacy, kupując obligacje detaliczne, inwestują w tym roku nawet dwukrotnie większe środki niż jeszcze w 2023 roku.
Polacy, kupując obligacje detaliczne, inwestują w tym roku nawet dwukrotnie większe środki niż jeszcze w 2023 roku. Fot. jermos/PPG ©
Ministerstwo Finansów podało długo wyczekiwane dane sprzedażowe obligacji skarbowych wyemitowanych w lutym. Po obniżeniu oprocentowania papierów wartościowych analitycy mogli się spodziewać znacznych spadków. I rzeczywiście część obligacji straciło na popularności w stosunku do rekordowego stycznia. Jednak ogólny wynik sprzedaży w zestawieniu z zeszłorocznym powinien już budzić respekt. Szczególnie że dwa rodzaje obligacji sprzedawały się jak świeże bułeczki. Oto szczegóły.

Spis treści

Miesiąc luty to jeden z najtrudniejszych okresów, jeśli chodzi o oszczędzanie. Potwierdził to już zeszły rok kiedy to wpływy z tytułu sprzedaży papierów wartościowych Ministra Finansów okazały się wyjątkowo niskie. Byłoby pewnie podobnie, gdyby nie dwa rodzaje obligacji, które okazały się koniami pociągowymi sprzedaży.

Lutowe obligacje z ponad stuprocentowym wzrostem rok do roku

Łącznie na zakup wszystkich obligacji detalicznych Ministra Finansów oszczędzający przeznaczyli w lutym ponad 4,5 mld zł (dokładnie: 4.517 mln zł). To o ponad 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Wówczas papiery skarbowe znalazły nabywców na łączną sumę 2,2 mld zł (2.201 mln zł). Sebastian Skuza, ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów zwracał uwagę na popularność obligacji czteroletnich i dziesięcioletnich. Łącznie stanowiły one blisko ¾ wszystkich obligacji kupionych w lutym. A jak było tym razem?

Dwa rodzaje obligacji lutowych z rekordowymi wynikami

Warto zacząć od tego, że choć lutowy wynik sprzedaży jest nieco słabszy niż ten odnotowany w styczniu 2024 r. (ok. 5,5 mld zł w styczniu w stosunku do 4,5 mld zł w lutym), to i tak jest to znakomity początek roku. Czego to zasługa?

– Tylko w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku nasi klienci ulokowali w oszczędnościowych obligacjach skarbowych kwotę ponad 10 mld złotych – podsumowuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Dwa rodzaje detalicznych obligacji wyemitowanych w lutym odpowiadają za ponad 60 proc. udziału w rynku. Chodzi o papiery wartościowe popularne także w styczniu.

Według danych resortu finansów najchętniej kupowanymi instrumentami w lutym 2024 roku były obligacje trzyletnie – TOS. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na zakup lutowych papierów wartościowych TOS kwotę 1.544,3 mln zł (34 proc. udział w strukturze sprzedaży).

Ogromną popularnością cieszyły się też obligacje czteroletnie – COI (30 proc.). Tym samym udział rynkowy obligacji czteroletnich i trzyletnich wyniósł w lutym aż 64 proc.

Tyle oszczędzający wydali na mniej popularne papiery wartościowe wyemitowane w lutym

Minister Finansów może także uznać za udaną sprzedaż obligacji jednorocznych – ROR (19 proc.). I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o sukcesy. W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje dziesięcioletnie – EDO (9 proc.) i dwuletnie – DOR (6 proc.) oraz 3-miesięczne – OTS (2 proc.).

Najbardziej opłacalne obligacje. Nabywcy wydali na nie niemal tyle, co w styczniu

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 800+ (to najbardziej opłacalne papiery wartościowe MF) klienci przeznaczyli kwotę 52 mln zł.

Warto przypomnieć, że obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 800+. Co więcej, beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji jedynie do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. W styczniu Minister Finansów sprzedał je za kwotę 54 mln zł. Niemniej rok temu nabywcy indywidualni przeznaczyli na obligacje rodzinne jedynie 35,9 mln zł. Wynik o kilkanaście milionów wyższy należy zatem potraktować z uznaniem.

Jak i gdzie można kupić obligacje rodzinne Skarbu Państwa?

Przypominamy, że papiery wartościowe Skarbu Państwa można nabyć w sposób tradycyjny w jednym z Punktów Usług Maklerskich bądź w Punkcie Obsługi Klienta Biura Maklerskiego należących do banków nazywanych „agentami emisji”.

Obecnie tzw. agentami emisji są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. i tylko za ich pośrednictwem spośród wszystkich banków można nabyć oszczędnościowe obligacje skarbowe.

Obligacje można też nabyć przez internet lub przez telefon?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto