Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Frankowicze nie mogą jeszcze czuć się wygrani. Polskie sądy podejmują kolejne, kontrowersyjne decyzje

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Czy frankowicze powinni obawiać się powstania nowej linii orzeczniczej w sprawie sporów z bankami?
Czy frankowicze powinni obawiać się powstania nowej linii orzeczniczej w sprawie sporów z bankami? 123rf.com/profile_thodonal
Podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej osiągnięcia największego polskiego banku PKO BP, prezes Dariusz Szwed zaskoczył wypowiedzią o możliwej zmianie linii orzeczniczej polskich sądów w sprawach dotyczących kredytów denominowanych w obcych walutach. Czy frankowicze powinni się obawiać?

Spis treści

Podczas konferencji PKO BP przedstawił swoje okresowe wyniki finansowe. Zgodnie z nimi, w trzecim kwartale 2023 r. zysk banku wyniósł 2,78 mld zł, a po trzech kwartałach ł 4,8 mld zł. To jednak nie te dane wzbudziły największe zainteresowanie uczestników, a informacje wskazujące na to, że z punktu widzenia banków, ich rozgrywka z frankowiczami nie dobiegła końca.

Sąd Najwyższy dał nadzieję bankom w kwestii rozliczeń z frankowiczami

W drugiej części spotkania z mediami transmitowanej przez serwis X (dawny Twitter), prezes PKO BP Dariusz Szwed zasugerował możliwość zmiany linii orzeczniczej w sprawach frankowych, w związku z najnowszym wyrokiem Sądu Najwyższego oraz kilku innych przytoczonych przez bankowca.

– Parę dni temu pokazał się wyrok Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie, dotyczący kredytów frankowych, który jest bardzo korzystny dla banków – powiedział w czwartek Dariusz Szwed.

Prawdopodobnie prezes PKO BP miał na myśli opublikowane kilka dni temu uzasadnienia do decyzji, które SN podjął jeszcze we wrześniu. Sąd uznał wówczas, że unieważnienie przelicznika w umowie kredytu „frankowego” nie powoduje nieważności tej umowy w całości, nie eliminuje także indeksacji do waluty obcej.

Wydaje się, że kształtuje się nowa linia orzecznicza w sprawie kredytów denominowanych we frankach. Jest bardziej wyważona – ocenił prezes PKO BP, zachęcając jednocześnie do zapoznania się z uzasadnieniem

.

Polskie sądy mogą zmienić linię orzeczniczą. Frankowicze powinni zacząć baczniej się im przyglądać

Prezes banku Dariusz Szwed zauważył jednocześnie, że być może nie jest w tej sprawie obiektywny, ale zasugerował przyglądanie się z większą atencją wyrokom sądów w Polsce. Jego zdaniem decyzja SN to pierwszy sygnał dający nadzieje, że nie wszystko jest tak, jak to jest przedstawiane – zasugerował. Przypomniał także, że w ostatnim czasie zapadły cztery wyroki na korzyść banku, według których frankowicze nie mieli racji.

Klienci wiedzą swoje i składają pozwy. Wzrost liczby spraw sądowych sięgnął 70 proc.

Tymczasem z danych upublicznionych przez PKO BP wynika, że zostało złożonych już 55 tys. wniosków o mediacje, a prawie 35 tys. dotychczasowych postępowań zakończyło się pozytywnie, co skutkowało ponad 34 tys. ugód. Dane banku potwierdzają jednak wzrost liczby nowych spraw sądowych – w trzecim kwartale tego roku było ich ponad 3 tys., czyli o ponad 18 proc. więcej niż w drugim kwartale 2023 r., kiedy spraw nowych było prawie 2,56 tys. W relacji do trzeciego kwartału 2022 r. wzrost liczby nowych spraw sięgnął 70 proc. Wzrost takich spraw oznacza, że kredytobiorcy wciąż wierzą w swój sukces w batalii z bankami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Frankowicze nie mogą jeszcze czuć się wygrani. Polskie sądy podejmują kolejne, kontrowersyjne decyzje - Strefa Biznesu

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto