Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Gdyni: Osiem sposobów na zwiedzanie miasta [ZDJĘCIA]

Ksenia Pisera
Dom Kuracyjny  przy ul. Orłowskiej 2 - z trasy królewskiej
Dom Kuracyjny przy ul. Orłowskiej 2 - z trasy królewskiej Tomasz Bołt
Każdy, kto chciałby zwiedzić Gdynię i poznać ją od nieco innej niż dotychczas strony, może się wybrać na spacer np. szlakiem Willowym, Granicznym, Królewskim oraz - oczywiście - Modernistycznym. W taką podróż po Gdyni, razem z autorką tego tekstu, wybrały się osoby niepełnosprawne. W efekcie powstało osiem tematycznych tras, z praktycznymi wskazówkami.

Trudno w Gdyni szukać romańskiej rotundy czy gotyckiego zamku. Nie odnajdziemy tu również renesansowych pałaców ani barokowych kościołów. Miasto jest stosunkowo młode, lecz pomimo tego może się pochwalić wspaniałymi i cennymi zabytkami - tak się zaczyna opis jednej z tras zamieszczony w wydanym właśnie przewodniku turystycznym "Gdynia dla każdego". Z tomem w dłoni można przemierzać miasto np. według naszych zainteresowań.

Przed wycieczką

Każdy opis trasy znajdujący się w przewodniku turystycznym "Gdynia dla każdego" poprzedzają krótki wstęp oraz informacje o dojeździe komunikacją miejską. Każdy z nich opatrzony jest też mapą, w której punktami zaznaczono kolejne atrakcje. Znajdziemy tu również informacje praktyczne, takie jak np. godziny otwarcia, cennik, numery telefonów. Przydatne są również piktogramy dostępności - dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku mogą się dowiedzieć, że czcionka na tabliczce pomnika Leonida Teligi jest nieczytelna.

Zobacz także: Ścieżka rowerowa na bulwarze nadmorskim

W przewodniku znajdują się też informacje ważne dla osób z dysfunkcją słuchu lub ruchu, niepełnosprawnych intelektualnie czy dla rodzin z małymi dziećmi.
- To właśnie wskazówki osób niepełnosprawnych przyczyniły się do powstania tego przewodnika - podkreśla Agnieszka Walczak, prezes Stowarzyszenia Turystyki "Bez Barier", pilot wycieczek i autorka publikacji. - Sugestie zbieraliśmy, przechodząc każdą z tras.
Opisy zabytków zostały opracowane na podstawie publikacji dr Marii Jolanty Sołtysik, dr. Roberta Hirscha (miejskiego konserwatora zabytków) oraz Małgorzaty Sokołowskiej. Przewodnik był również konsultowany z Marcinem Szerle z Muzeum Miasta Gdyni.

Spacerem przez Śródmieście

Twórcy przewodnika udowodnili, że samo centrum miasta można zwiedzić na pięć różnych sposobów. Po Śródmieściu prowadzą bowiem trasa Modernistyczna, Nadmorska, Graniczna, Starowiejska i Portowa.
Przemierzając pierwszą z nich, turyści zobaczą m.in. budynek mieszkalny Banku Gospodarstwa Krajowego, czyli największą luksusową kamienicę przedwojennej Gdyni.
Idąc trasą Modernistyczną, dowiemy się, że w Gdyni znajduje się najmniejsze muzeum w Trójmieście oraz jak się do niego dostać. Co ciekawe, żeby zobaczyć eksponaty udostępnione przez mieszkańców kamienicy przy ul. 3 Maja 27/31, należy... zadzwonić domofonem do biura wspólnoty. Taka informacje widnieje nie tylko w opisie miejsca, ale również obok piktogramu dla osób z dysfunkcją słuchu. Trasa Modernistyczna prowadzi po w sumie 15 kamienicach w Śródmieściu oraz innych obiektach.

Zobacz także: Dworzec w Gdyni i jego historia

Zupełnie inne atrakcje znajdują się na pozostałych szlakach prowadzących przez centrum Gdyni. Idąc trasą Nadmorską, zwiedzający zobaczą m.in. dzielnicę Reprezentacyjną , pomnik Morświna i Aleję Statków Pasażerskich. Z kolei trasa Starowiejska poprowadzi tuż przy m.in. budynku gospodarczym Grubby i kamienicy Hundsdorffów. Trasa Graniczna wiedzie ulicami m.in. Waszyngtona, Derdowskiego, św. Wojciecha i Wójta Radtkego. Przy trasie Portowej znajdują się natomiast opisy osób związanych z gdyńskim portem i m.in. historia Łuszczarni Ryżu.

Gdynia "na bogato"

Trasa Willowa - która prowadzi po Kamiennej Górze - trochę z zaskoczenia rozpoczyna się od zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej. Następnie prowadzi obok hotelu Polska Riwiera i Muzeum Miasta Gdyni. Idąc dalej, turyści zobaczą pierwszą, z w sumie 16, willi polecanych na tej trasie. Jedną z nich jest willa Poznanianka, która powstała jeszcze zanim Gdynia uzyskała prawa miejskie. W przewodniku jest również informacja o tym, że tuż za willą Zosieńka przeszkodami na trasie są pień drzewa i barierki. Gdy je pokonamy, ujrzymy kolejne wille i pensjonaty.
Komu mało jeszcze atrakcji, powinien przejść trasą Królewską do Orłowa. Tam można zwiedzić flagowy obiekt dzielnicy - dwór w Kolibkach. Są też promenada Królowej Marysieńki, a nawet wieża widokowa.

Gdyńska latarnia morska

Spacerując po Oksywiu trasą Wojskową, można się zapoznać z istotną częścią militarnej historii Polski. Znajduje się na niej 11 wojskowych obiektów, m.in. 28 Bateria Artylerii Stałej, domy mieszkalne dla kary podoficerskiej i koszary Marynarki Wojennej. Z przewodnika można się również dowiedzieć, że z wycieczki po cmentarzu parafialnym w Oksywiu powinny zrezygnować osoby poruszające się na wózkach, bo jest tam dużo schodów i nie ma poręczy. Przewodnik zdradza też pewne tajemnice, np. to, że w 1887 roku w Oksywiu stała latarnia morska.

Takie przewodniki są potrzebne

Pierwsze przewodniki "Gdynia dla każdego" trafiły już do miejskich i szkolnych bibliotek.
Obecna, pilotażowa wersja ukazała się nakładem 250 egz. Tę wersję sfinansował gdyński magistrat. Wkrótce przewodnik ma zostać zamieszczony na stronie internetowej miasta www.gdynia.pl i każdy będzie mógł bezpłatnie przejrzeć wybraną trasę.
- Do tej pory nie mieliśmy takich publikacji - mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. - To potrzebna pozycja, która nie mogła się pojawić oddzielnie od informacji dla osób zdrowych. To też byłby rodzaj dyskryminacji. Natomiast teraz mamy pełen obraz miasta i dostępności dla każdego turysty.

Zobacz też: Muzeum Marynarki Wojennej

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto