MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zjawisko zdalnego feminizmu. Czy jest to nowy wymiar równości w świecie pracy?

OPRAC.: MM
Zjawisko zdalnego feminizmu. Czy jest to nowy wymiar równości w świecie pracy?
Zjawisko zdalnego feminizmu. Czy jest to nowy wymiar równości w świecie pracy? mat. prasowy
Praca zdalna i hybrydowa stały się szansą na większą równość płci. Wykluczenie komunikacyjne, sztywne godziny w pracy wpływają na obniżenie aktywności zawodowej, a szczególnie matek oraz osób z obowiązkami rodzinnymi. Mężczyźni i kobiety w różny sposób patrzą na niestacjonarne formy pracy, 80 proc. uczestniczek badania uważa możliwość wykonywania jej zdalnie lub hybrydowo za największy benefit, jaki może zaproponować pracodawca. Z kolei blisko 70 proc. respondentek preferuje taki model zatrudnienia.

Czym jest zdalny feminizm?

Zdalny feminizm to pojęcie, które odnosi się do wykorzystania technologii jako narzędzie promujące równość płci w kwestii kariery. Pracę zdalną oraz hybrydową możemy dzisiaj łączyć również z feminizmem, ponieważ są one szansą zawodową na równouprawnienie dla kobiet mieszkających w miejscach, do których w niewystarczającym stopniu dojeżdża komunikacja miejska oraz transport zbiorowy. Możliwość pracy w elastycznym wymiarze i dowolne miejsce do wypełniania obowiązków służbowych są również ważnymi elementami w wyrównywaniu możliwości rozwoju karier Polek, które opiekują się członkami swojej rodziny. Mężczyźni oraz kobiety w różny sposób postrzegają pracę niestacjonarną. Jak wynika z badania, niemal 70 proc. respondentek preferuje ją w formie zdalnej, a jedynie 57 proc. ankietowanych płci męskiej najchętniej wybrałoby taki rodzaj wykonywania obowiązków.

Praca zdalna i hybrydowa jest kluczem do równości. Aż 67 proc. Polek uważa, że nie ma równych mężczyznom szans w karierze zawodowej.

Wyniki badań wskazują, że jeżeli nie zaczniemy angażować się na rzecz równouprawnienia w możliwości wykonywania obowiązków zawodowych, to kobiety osiągną na nim ten sam status co mężczyźni za 131 lat.

Wykluczenie kobiet na rynku pracy to zjawisko, któremu możemy jednak przeciwdziałać. Ponad 3/4 kobiet uważa pracę zdalną/hybrydową za największy możliwy pracowniczy benefit. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez polski ClickMeeting, nawet 26 proc. Polaków chce, aby ich pracodawca, jeśli jeszcze tego nie zrobił, zapewnił im większą równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Równy rynek pracy dla matek z dziećmi

Rozwiązaniem mogą być niestacjonarne formy wykonywania obowiązków zawodowych, które oferują nam dzisiaj większą szansę na lepszy work-life balance. To szczególne udogodnienie dla kobiet godzących pracę zawodową z zadaniami rodzinnymi. Badania wskazują, że brak możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki nad dzieckiem stanowi dla młodych matek istotną przeszkodę w powrocie na rynek pracy. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że większość kobiet nie wykonuje pracy zarobkowej w pierwszym roku życia dziecka.

Wśród matek, których dzieci mają rok lub dwa, niemal 40 proc. nie wykonuje zarobkowego zajęcia. Z kolei nawet 38 proc. mam z małymi dziećmi twierdzi, że bez elastyczności w organizacji, w której pracują, musiałyby odejść z firmy lub skrócić godziny wypełniania obowiązków służbowych. I faktycznie, tak się dzieje – aż 42 proc. niepracujących kobiet, które mają dziecko w wieku 1-9 lat, samodzielnie podjęło decyzję o zrezygnowaniu z pracy.

Eliminowanie negatywnych skutków wykluczenia komunikacyjnego

Brak równości na rynku pracy wynika nie tylko z pełnienia ról opiekuńczych, ale również z problemu, jakim jest wykluczenie komunikacyjne. Szacuje się, że w Polsce dotyka ono nawet 15 milionów naszych rodaków. Z raportów wynika, że niemal 26 proc. sołectw jest pozbawionych bezpośredniego połączenia z miejscowością gminną poprzez transport publiczny.

Wśród kobiet w wieku powyżej 50 lat jedynie jedna trzecia posiada prawo jazdy. To znacząco wpływa na ich wolność w kwestii wybierania pracodawcy. Rozwiązaniem, które pozwala pokonać barierę wykluczenia komunikacyjnego, może być praca niestacjonarna, która zwiększa dostępność pracowników dla pracodawców oraz ułatwia znalezienie zatrudnienia osobom z mniejszych miejscowości.

CZYTAJ TAKŻE:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zjawisko zdalnego feminizmu. Czy jest to nowy wymiar równości w świecie pracy? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto