Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważna zmiana w ruchu od dziś w Gdyni. Usprawni funkcjonowanie komunikacji miejskiej i ułatwi wyjazd z pętli przy sklepie Leroy Merlin

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Na nowym przystanku zatrzymywać będą się m.in. kursy linii R.
Na nowym przystanku zatrzymywać będą się m.in. kursy linii R. Szymon Szadurski
Powtarzające się od lat interwencje kierowców pojazdów komunikacji miejskiej w Gdyni, którzy mieli problem z włączaniem się do ruchu na ul. Nowowiczlińską z pętli przy markecie Leroy Merlin na Karwinach, doczekały się w końcu reakcji władz miasta.

Udogodnienia komunikacyjne na granicy Karwin i Dąbrowy w Gdyni

Wraz z zakończoną już przebudową układu drogowego w tym miejscu wyznaczone zostały nowe przystanki. Spowodowało to od dziś, 25 listopada, że kierowcy prowadzący pojazdy zdecydowanej większości linii autobusowych i trolejbusowych, nie będą musieli zastanawiać się, w jaki sposób wyjechać z pętli przy markecie Leroy Merlin, aby nie narazić się na kolizję z autami osobowymi.

- To dla nas spore ułatwienie - usłyszeliśmy od jednego z nich. - Rozwiązanie wyjazdu z pętli, które obowiązywało przez lata, było fatalne. Szczególnie w godzinach najbardziej intensywnego ruchu na drodze. Przy wyjeździe z pętli napotykaliśmy na sznur samochodów osobowych z pierwszeństwem przejazdu. Często nie wiedzieliśmy, jak się zachować. Mieliśmy szczęście, jeśli ktoś dość szybko zdecydował się nam umożliwić wyjechanie z pętli. W innych przypadkach jednak, aby choć próbować trzymać się rozkładu jazdy, musieliśmy wymuszać pierwszeństwo. Nie było to dla nas komfortowe. Powodowało nerwowe sytuacje na drodze, w tym kolizje.

W ostatnich latach pojawiały się różne pomysły ze strony nie tylko kierowców, ale także reprezentujących ich interesy przedstawicieli związków zawodowych gdyńskiej komunikacji miejskiej, jak ten palący problem rozwiązać. Jedną z propozycji było zamontowanie przy wyjeździe z pętli na ul. Nowowiczlińską wzbudzanej sygnalizacji świetlnej, która identyfikując trolejbus, lub autobus, automatycznie wyświetlałaby zielone światło.

- To byłoby optymalne rozwiązanie - mówił Stanisław Taube z komisji współdziałania organizacji związkowych, reprezentującej pracowników komunalnych spółek przewozowych w Gdyni.

Do zamontowania takiej sygnalizacji świetlnej jednak nigdy nie doszło. Tym samym zdenerwowanie wśród nie tylko kierowców, ale także pasażerów autobusów i trolejbusów, tylko rosło.

- To jakieś nieporozumienie, że władze Gdyni, chwalące się wszem i wobec promowaniem komunikacji miejskiej jako ekologicznego środka transportu, nie potrafią rozwiązać takiego problemu - mówił nam pan Łukasz, mieszkaniec Dąbrowy. - Przez brak możliwości cywilizowanego wyjazdu autobusów i trolejbusów z tej pętli tylko jeszcze dłużej wracamy do domów z pracy, i tak już wcześniej stojąc w korkach, ciągnących się nierzadko od wysokości skrzyżowania ul. Racławickiej z ul. Wielkopolską.

Jak jednak usłyszeliśmy od przedstawicieli Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, wykonawca przebudowy ul. Nowowiczlińskiej zadbał, aby komplikacje w tym miejscu ograniczone zostały do minimum. Poprawiła się tym samym płynność przejazdu większości linii.

- Zajazdy autobusów i trolejbusów na pętlę powodowały utratę czasu i komplikowały sytuację ruchową w tym rejonie - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Przy wyjeździe z pętli dochodziło też do kolizji. Nowa organizacja ruchu usprawnia przejazdy autobusów i trolejbusów, poprawiając przy tym bezpieczeństwo.

Jak dodaje Marcin Gromadzki, dodatkowe przystanki wzdłuż ul. Nowowiczlińskiej usytuowane zostały bliżej budowanego obecnie w pobliżu centrum handlowego Kaufland. Inwestycja ta jest już w mocno zaawansowanej fazie. Pozwoli to w przyszłości klientom tego centrum handlowego zaoszczędzić nieco czasu w drodze na zakupy.

Udogodnienia komunikacyjne na granicy Karwin i Dąbrowy w Gdyni. Co dokładnie się zmieniło?

Od 25 listopada na pętlę przy Leroy Merlin nie zajeżdżają już kursy linii R, 24, 27, 31, 181, N10, N30, 710 i 740. Jedynie kierowcy autobusów mających przystanek końcowy w tym miejscu nadal borykają z problemem włączenia się do ruchu. Dotyczy to linii 147, 171, 191, 193, N20.

Trwa głosowanie...

Nowe rozwiązanie komunikacyjne przy sklepie Leroy Merlin usprawni ruch?

Przedstawiciele władz Gdyni zapowiadali, że w przyszłości kursy tych autobusów mogłyby kończyć się na planowanej pętli przy stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na granicy Karwin i Małego Kacka. Wówczas pętla przy Leroy Merlin mogłaby zostać zlikwidowana.

Jak na razie jednak pomysł ten nie doczekał się realizacji. Nie wiadomo też, kiedy mógłby zostać sfinalizowany.

W ramach budowy węzła Karwiny udało się obecnie tylko, na dodatek z potężnym opóźnieniem, wybudować głównie buspasy wzdłuż ul. Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej oraz nieco zmodyfikować infrastrukturę dedykowaną rowerzystom.

- Usprawnia to oczywiście ruch, jednak nie likwiduje całkowicie problemów z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w tej części miasta - słyszymy od pani Marzeny z Wielkiego Kacka.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto