Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdyni powstanie nowa siedziba bosmanatu wraz z pełnym zapleczem infrastrukturalnym dla szkolenia żeglarskiego

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Żeglarskie tereny przy gdyńskiej marinie przejdą prawdziwą metamorfozę. To tutaj powstać ma nowe żeglarskie serce miasta - nowy budynek bosmanatu, a w nim przestrzeń, która pełnić ma zaplecze szkoleniowe dla najmłodszych gdynian.

Gdyńska marina w zupełnie nowej odsłonie?

Planowana inwestycja to m.in. część przeznaczona dla żeglarzy, magazyn sprzętu ratowniczego oraz zaplecze szkoleniowe. Nowe żeglarskie centrum składać będzie się z trzech części:

  • bosmanatu, przeznaczonego dla żeglarzy, administracji - to tutaj odbywać będą się wszelakie konferencje oraz szkolenia,
  • hangarów, które stanowić będą bezpośrednie zaplecze dla szkolenia żeglarskiego, znajdą się tutaj również pomieszczenia administracyjne i socjalne,
  • oraz budynku o lżejszej konstrukcji, pierwszym od strony alei Topolowej, w których będzie można umieścić funkcję informacji turystycznej lub gastronomię.

Umożliwić ma to, zachowując oś widokową od strony alei Topolowej, stworzenie tzw. bramy do mariny, która będzie nowym ciągiem komunikacyjnym dla mieszkańców i turystów. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, miasto zamierza się skupić na rozwijaniu właśnie takiej infrastruktury, z której korzystać będą najmłodsi mieszkańcy Gdyni.

- Wiedząc, jaki będzie finalny kształt obu budynków, jakie będą docelowe funkcje, jesteśmy gotowi rozpocząć prace nad budową nowej siedziby bosmanatu wraz z pełnym zapleczem infrastrukturalnym dla szkolenia żeglarskiego - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To będzie dopełniający się element infrastruktury portu jachtowego na miarę XXI wieku. Jako miasto, które ma bogatą tradycję morsko-żeglarską, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju naszej lokalnej społeczności. Ta inwestycja jest kluczowym krokiem w tym kierunku, który umożliwi podniesienie standardów dla żeglarzy i umocnienie naszej pozycji jako atrakcyjnego miejsca dla miłośników tego sportu. Jednocześnie stanie się niezbędną infrastrukturą, z której będą mogli korzystać nie tylko sportowcy, ale też wszystkie gdyńskie dzieci w ramach nowego programu edukacji żeglarskiej.

Przypomnijmy, że obecny bosmanat przystani jachtowej wraz z zapleczem sanitarno-biurowym powstał w 2000 r., jako budynek stworzony w oparciu o lekką konstrukcję. Marina Gdynia obecnie posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu. Bosmanat odgrywa kluczową rolę jako centrum społeczności żeglarskiej, służy jako baza dla wielu pasjonatów żeglarstwa - zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Jak jednak podkreślali zarówno przedstawiciele miasta, jak i środowiska żeglarskiego, istnieje potrzeba modernizacji oraz rozbudowy infrastruktury portowej, aby dostosować się do rosnącej liczby żeglarzy oraz zmiany ich oczekiwań oraz zapewnienia bezpiecznego i wygodnego miejsca cumowania dla różnych jednostek.

- Rozmawiamy z żeglarzami i mówią nam zawsze o jednej wspólnej bolączce - mówił Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - O braku narybku i nowych załogantów. Powoli ludzie się wykruszają, żaglarze cierpią na niedobór kadr, która na tych jachtach by pływała. W żeglarstwie jest taki moment, w którym po żeglarstwie sportowym przejście na jacht kabinowy jest ciężkie. Chcemy, żeby Gdynia już na zawsze była głównym ośrodkiem polskiego żeglarstwa. Dlatego musimy dbać o podstawy - o szkółki żeglarskie oraz o infrastrukturę. To będzie nowa jakość, dzieci uczące się żeglarstwa będą miały swoją stałą siedzibę, w której będą mogły je poznać.

Związek Żeglarski będzie ubiegać się o dofinansowanie na realizację tego obiektu, zgodnie z deklaracją złożoną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Montaż finansowy złożony jest z trzech źródeł o solidarnym wkładzie jest: MSIT 33%, Urząd Marszałkowski 33%, Miasto Gdynia 33%. Szacowany koszt realizacji to 30 mln zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto