Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bobsleiści zakończyli sezon zimowy. Linda Weiszewski z brązowym medalem mistrzostw świata juniorów. Arkadiusz Sobieraj: Będą nabory do kadry

Paweł Stankiewicz
Paweł Stankiewicz
Polski Związek Bobslei i Skeletonu zdecydowanie stawia na rozwój zawodników tych zimowych dyscyplin sportu. Poszukiwanie zawodników, talentów w połączeniu z ciężką pracą ma dać w przyszłości sukcesy polskich sportowców w bobslejach i skeletonie. Ludzie związani ze związkiem są bardzo zaangażowani, aby postępy zawodników i wyniki są z roku na rok coraz lepsze.

Ciągła i systematyczna modernizacja sprzętu jak również bazy treningowej w COS Cetniewo daje już widoczne rezultaty. W polskiej kadrze nie brakuje zawodników, którzy są bardzo ambitni i wierzą w to, że ich rozwój będzie widoczny. Pokazują to już pierwsze wyniki startów na arenach sportowych, które są naprawdę obiecujące.

- Sezon zimowy 2023/2024 został zakończony w którym pokazaliśmy się w zawodach Pucharu Świata i Pucharu Europy oraz zawodach mistrzostwach świata juniorów rozgrywanych na torze w St. Moritz oraz mistrzostwach świata seniorów w m. Winerberg. Kończymy go z brązowym medalem mistrzostw świata juniorów Lindy Weiszewski w kat. monobob – mówi Arkadiusz Sobieraj, prezes Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu. - Ponadto nasza dwójka kobieca Linda Weiszewski i Marika Zandecka zajęła 15 miejsce na mistrzostwach świata seniorów, co jest dobrym wynikiem. Bardzo dobry wynik osiągnął również nasz młody zawodnik Michał Mikołajski, który zajął piąte miejsce w kat. monobob na igrzyskach młodzieżowych Gangwon 2024 w Pjongczangu w Korei Południowej. Ogólnie sezon zakończyliśmy wynikami: w rankingu Puchar Świata - kat. 2 żeńska 14 miejsce pilot Linda Weiszewski, kat. monobob 13 miejsce pilot Linda Weiszewski, 23 miejsce pilot Julia Słupecka, 25 miejsce pilot Julia Słupecka, kat. 2-ka męska pilot Radosław Sobczyk 21 miejsce oraz 24 miejsce pilot Aleksy Boroń. Teraz czekamy na przydział miejsc na kolejny zimowy Puchar Świata. Mam nadzieję, że utrzymamy nasz stan posiadania, czyli po dwie osady żeńskie i męskie.

Na słowa uznania zasługuje również Michał Mikołajski.

- Jeżeli mówimy o wynikach należy również powiedzieć o naszym młodym pilocie Michale Mikołajskim, który - jak wspomniałem - zdobył piąte miejsce w kat. monobob na igrzyskach młodzieżowych Gangwon 2024, co jest najlepszym miejscem w historii startów na tej rangi zawodów. Michał brał udział w całym cyklu zawodów kwalifikacyjnych do igrzysk, które ukończył na miejscu drugim w mijającym sezonie. Następnym krokiem dla rozwoju tego młodego zawodnika będzie start w Pucharze Europy w sezonie 2024/2025.
W związku nie ma przestoju i już jest plan przygotowań do kolejnego sezonu. Te rozpoczną się w kwietniu w centralnym ośrodku szkolenia w Cetniewie - mówi prezes Arkadiusz Sobieraj.

Warto pamiętać o tym, że bobsleje są sportem elitarnym i nigdy nie będą uprawiane masowo. Kluczowe jest, aby stworzyć system szkolenia pilotów oraz szukać - także z innych dyscyplin sportowych - ludzi wytrenowanych i bardzo dobrze przygotowanych motorycznie. Właśnie takich, którzy idealnie sprawdziliby się jako zawodnicy rozpychający. To jest szansa dla sportowców, którzy są szybcy i silni, a w swojej poprzedniej dyscyplinie nie odnieśli sukcesów. W bobslejach mogą się zrealizować i wziąć udział w igrzyskach olimpijskich co na pewno jest marzeniem każdego sportowca.

- Bobsleje jak również skeleton to sport przede wszystkim dla ludzi szybkich i silnych i odważnych – tłumaczy prezes Sobieraj. - W tym roku planujemy zorganizować szereg naborów do kadry. Poszukujemy właśnie silnych i sprawnych kobiet oraz mężczyzn, a o szczegółach będziemy informować w środkach przekazu oraz w social mediach. To, co nas bardzo cieszy, to że mamy wsparcie finansowe. Miło mi poinformować, że nasz sponsor strategiczny, czyli Krajowa Grupa Spożywcza właściciel marki Polski Cukier, a także sponsor główny, którym jest Energa z Grupy Orlen, zostają z nami także na kolejny sezon.

Każdy stawia przed sobą cele na najbliższe lata i chce dążyć do ich osiągnięcia. Nie inaczej jest w Polski Związku Bobslei i Skeletonu.

- W przyszłym sezonie czekają nas starty w zawodach Pucharu Świata oraz Pucharu Europy, które jednocześnie będą kwalifikacją olimpijską. Te kwalifikacje będą toczyć się od 2024 do 2026 roku. A same igrzyska odbędą się właśnie w 2026 roku w Mediolanie, a nasze zawody odbywać się będą w nowo wybudowanym obiekcie w Cortina d’Ampezzo. Liczymy na to, że do startu na igrzyskach zakwalifikują się po dwie osady żeńskie i męskie w bobslejach oraz przynajmniej po jednej osobie wśród kobiet i mężczyzn w skeletonie. W sezonie letnim będziemy prowadzić przygotowania w kierunku tych kwalifikacji olimpijskich, a czekać nas będzie wiele obozów szkoleniowych w centralnych ośrodkach przygotowań w Cetniewie oraz w Spale jak również na torach lodowych w Lillerhammer, Sigulda - zdradza Sobieraj.

A jak na chwilę obecną prezentuje się skład naszej reprezentacji w Polskim Związku Bobslei i Skeletonu?

Jesteśmy na progu przygotowań oraz nowych powołań - mówi Prezes Arkadiusz Sobieraj Trenerem głównym seniorów bobsleistów mam nadzieję że będzie trener zagraniczny, obecnie trwają rozmowy ich wynikach poinformujemy po podpisaniu umowy. Na obecną chwilę mamy kadrę trenerska: Oleg Polyvach trener kadry młodzieżowej oraz trener od lodu, asystent i trener pomocniczy Oleksandr Ivanyszyn - były ukraiński bobsleista i znakomity mechanik, a trenerem motorycznym jest Ryszard Sadkowski oraz fizjoterapeutą Jakub Czarnowski. Zawodnicy piloci którzy startują w zawodach Pucharu Świata oraz Pucharze Europy: Linda Weiszewski (pilotka), Julia Słupecka (pilotka), Aleksy Boroń (pilot), Radosław Sobczyk (pilot), Bartłomiej Sienkiewicz (pilot, skeletonista), Michał Mikołajski (pilot), Vladyslav Polyvach (skeletonista). Jeżeli chodzi o rozpychających to należy zaznaczyć że kadra będzie uzupełniana o osoby które przejdą testy motoryczne. Obecnie są to Seweryn Sosna (rozpychający), Krzysztof Tylkowski (rozpychający), Dominik Boiński (rozpychający), Kondrad Nikodemczuk (rozpychający), Marika Zandecka (rozpychająca), Julia Janus (rozpychający), Katarzyna Tuniewicz (rozpychająca), Dawid Buba (rozpychający), Adrian Kamiński (rozpychający). Warto również zaznaczyć że następują wielkie powroty zawodników już doświadczonych którzy z różnych przyczyn kończyły współpracę z PZBIS. Mam nadzieję że jest to dobry przekaz że związek pracuje na dobry wynik sportowy - zakończył prezes Sobieraj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto