MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

100 mieszkań komunalnych na 100-lecie Gdyni. Marek Dudziński z kolejnym postulatem

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
100 mieszkań komunalnych na 100-lecie Gdyni. Marek Dudziński z kolejnym postulatem
100 mieszkań komunalnych na 100-lecie Gdyni. Marek Dudziński z kolejnym postulatem Łukasz Kamasz/Polska Press
Kandydat na prezydenta Gdyni z komitetu Prawicy i Społeczników przedstawił swój punkt programu w wyborach samorządowych. Tym razem omówił kwestie mieszkań komunalnych i zdradził, jak chce zaradzić problemowi pustostanów w mieście. Konferencja prasowa w tej sprawie miała miejsce we wtorek, 12 marca.

"Prezydent przez lata zaniedbywał mieszkania komunalne"

Na konferencji prasowej kandydata PiS obecny był także poseł Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Müller.

- Prezydent Wojciech Szczurek niestety przez lata zaniedbywał kwestię związaną z mieszkaniami komunalnymi. Za nami jest teren, na którym mogłyby powstać mieszkania komunalne albo jakiekolwiek inne inicjatywy mieszkaniowe przeznaczone dla osób, które tych mieszkań potrzebują najbardziej - mówił poseł PiS. - Apelujemy do prezydenta od wielu lat, aby podjął takie działania. Nie skorzystał z programu rządowego, który powstał za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Marek Dudziński ma pomysł na Miejskie Hale Targowe

Poseł poruszył też kwestię 314 pustostanów, jakie obecnie znajdują się na terenie miasta. Temat rozwinął natomiast sam kandydat na prezydenta Gdyni, Marek Dudziński.

- W ramach swoich działań kontrolnych, które prowadzę od 5 lat, jednym z moich “oczek w głowie” są mieszkania komunalne. Na moją odpowiedź na interpelację prezydent przyznał, że w tym momencie mamy 314 pustostanów, czyli mieszkań, które mogłyby służyć mieszkańcom naszego miasta, a stoją po prostu puste - mówił kandydat.

ZOBACZ TAKŻE: Konfederaci, Bezpartyjni i Polska Jest Jedna mają kandydatów do Rady Miasta Gdyni. „Jesteśmy alternatywą dla wyborcy prawicowego”

Jak podkreślił Dudziński, do tych 314 pustostanów zaliczają się także budynki, które nimi nie były jeszcze do 2023 roku.

- Mamy również 29 budynków, które kiedyś funkcjonowały, a dzisiaj są kompletnymi ruinami - mówił kandydat PiS, wskazując jako przykład dom dziecka w Demptowie. - Rozliczę prezydenta Szczurka z tych milionów, które straciliśmy w wyniku straty na wartości tych nieruchomości. Jeżeli mamy funkcjonujący budynek, który musi spełniać odpowiednie wymogi budowlane, architektoniczne, a po kilku latach staje się ruiną, mieszkańcy tracą miliony złotych - dodał.

Jakie pomysły na mieszkalnictwo ma Marek Dudziński?

Aby naprawić sytuację mieszkań komunalnych i pustostanów, Marek Dudziński przedstawił dwa pomysły. Jednym z nich jest wprowadzenie programu “Remont za wynajem”. Na czym miałby polegać, nie trudno się domyślić po samej nazwie.

- Jeżeli osoba będzie chciała skorzystać z takiego pustostanu i będzie chciała go wyremontować na własny koszt, będzie mogła to zrobić i potem zamieszkać w tym pustostanie. Miasto odejmie te koszty, które ta osoba włożyła w remont z czynszów, które osoba musiałaby zapłacić za korzystanie z danego mieszkania - tłumaczył kandydat.

ZOBACZ TAKŻE: Konwent programowy Tadeusza Szemiota w Gdyni. "SKM-ka może być naziemnym metrem"

Drugim z pomysłów jest program “100 na 100”, który zakłada budowę stu nowych mieszkań komunalnych na 100-lecie Gdyni. Jak zwrócił uwagę sam kandydat, jest to jednak jedynie nazwa umowna.

- Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na samo stulecie tych sto mieszkań nie powstanie, ale zakładamy, że istotny kamień milowy w budowie tych mieszkań będzie osiągnięty, jak na przykład chociażby wydanie pozwoleń na budowę - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Zielony Amfiteatr czy Pałac Ślubów? Gorąca dyskusja wyborcza o terenie po Maximie

Marek Dudziński kandyduje na fotel prezydenta Gdyni z Komitetu Wyborczego Wyborców Prawica i Społecznicy. Komitet zrzesza miejskie struktury Prawa i Sprawiedliwości i miejskich aktywistów.

Wybory samorządowe będą miały miejsce 7 kwietnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 100 mieszkań komunalnych na 100-lecie Gdyni. Marek Dudziński z kolejnym postulatem - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto