MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Testy systemu Fala ruszą 15 grudnia. Miasto dołożyło 2 mln do spółki InnoBaltica

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
Testy systemu Fala ruszą 15 grudnia. Miasto dołożyło 2 mln do spółki InnoBaltica
Testy systemu Fala ruszą 15 grudnia. Miasto dołożyło 2 mln do spółki InnoBaltica Karolina Misztal / Archowum Dziennik Bałtycki
Wszystko wskazuje na to, że od 15 grudnia mieszkańcy Gdańska będą mogli testować system Fala - elektroniczny bilet obowiązujących w komunikacji miejskiej na Pomorzu. Władze Gdańska dołożyły w czwartek na sesji 2 mln zł do tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że system fala jest narzędziem do planowania podróży oraz płacenia za przejazdy w transporcie publicznym na terenie województwa pomorskiego w formie elektronicznej. Obejmie on swoim zasięgiem trasy transportu kolejowego (pociągi aglomeracyjne i regionalne, czyli pociągi Polregio oraz PKP SKM w Trójmieście) oraz trasy komunikacji miejskiej organizowanej przez następujące miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Wejherowo, Władysławowo, Tczew, Chojnice, Lębork, Puck.

Dzięki Fali za przejazdy u różnych przewoźników i organizatorów transportu będzie można zapłacić poprzez jeden system. Pasażer, aby móc korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie zaoferuje Fala, będzie zobowiązany do założenia w nim konta – zarejestrowania się w nim.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska, zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Borawski zapewnił, że 15 grudnia rozpoczną się testy systemu Fala.

- Jak to będzie wyglądać? Czekamy na szczegółowe informacje. Niemniej obok systemu Fala wciąż będzie funkcjonować dotychczasowy system - mówił Piotr Borawski.

Po przeprowadzonych testach system ma być uzupełniany o kolejne funkcjonalności.

Dokapitalizowanie spółki InnoBaltica

Miasto Gdańsk obejmie w InnoBaltica Sp. z o.o. - w spółce odpowiedzialnej za wdrożenie Fali - 2 tys. udziałów o łącznej wartości 2 mln zł. Równocześnie z miastem Gdańsk dodatkowe udziały w spółce obejmie Województwo Pomorskie i miasto Gdynia po 2 tys. udziałów o łącznej wartości 2 mln zł każdy z udziałowców oraz mniejsi udziałowcy samorządowi. Podwyższenie kapitału zakładowego stanowi element rekompensaty z tytułu realizacji przez Spółkę zadań powierzonych i jest rozliczane według zasad określonych w dokumentacji powierzeniowej.

O przekazaniu środków w czwartek na sesji zdecydowali miejscy radni. Co ważne opozycja składająca się z radnych Prawa i Sprawiedliwości była przeciw.

Bez kar dla wykonawcy

Na razie spółka InnoBaltica nie nałożyła żadnych kar umownych na wykonawcę, czyli firmę Asseco Data Systems S.A.

- Dużo lepszym rozwiązaniem w tym projekcie były rozmowy z wykonawcą, w tym ustalenie nowego harmonogramu i podpisanie aneksu, niż wchodzenie w spór, czy nawet rozwiązanie umowy - podkreślił na sesji Piotr Borawski.

Przypomnijmy, że według pierwotnych założeń w marcu 2023 uruchomiona zostać miała funkcjonalność “podróż z kartą”, która pozwoli na podróżowanie z kartą komunikacyjną, a pasażer będzie zobowiązany do tzw. odbijania się na specjalnym czytniku-walidatorze, co będzie równoważne z dzisiejszym kasowaniem biletów.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Testy systemu Fala ruszą 15 grudnia. Miasto dołożyło 2 mln do spółki InnoBaltica - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto