MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Obywatelskich o nierównym traktowaniu nauczycieli. Należy uregulować tę sytuację prawną

Redakcja
Nauczyciele nie są równo traktowani. Zalecana jest zmiana przepisów. Na czym polega problem?
Nauczyciele nie są równo traktowani. Zalecana jest zmiana przepisów. Na czym polega problem? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na istotne różnice między nauczycielami zatrudnionymi na różnych zasadach, zwłaszcza dotyczące nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie. W związku z tym, pojawiła się propozycja wprowadzenia zmian do Karty Nauczyciela w celu zniwelowania tych dysproporcji. Dokładne szczegóły tych poprawek są obecnie przedmiotem dyskusji i analizy.

Spis treści

Zatrudnienie nauczycieli budzi wątpliwości

Nauczyciele są zatrudniani na dwa sposoby: na podstawie mianowania lub na umowę o pracę. W teorii bez względu na sposób zatrudnienia pracownicy powinni być traktowani jednakowo. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca jednak na to, że nauczyciele mianowani są gorzej traktowani od nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Na czym polega różnica?

Dotyczy to ochrony przedemerytalnej, a także prawa do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd. Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwraca uwagę na ten problem minister edukacji narodowej Barbarze Nowackiej.

Zgodnie z art. 91c ust. 1 Karty „w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy," Ustawodawca posłużył się regulacją otwartą, odwołującą się do przepisów Kodeksu pracy, bez uszczegółowienia, o jakie normy prawne chodzi. Wydawać zatem by się mogło, że nauczyciele są objęci zakazem wypowiedzenia stosunku pracy w ochronnym wieku przedemerytalnym, w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy lub jego rozwiązania bez wypowiedzenia, i przywrócenia do pracy przez sąd pracy oraz jej podjęcia, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Zgodnie bowiem z Kp, jeżeli umowę rozwiązano z pracownikiem, o którym mowa w art. 39 Kp., wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Status nauczycieli jest zróżnicowany. Oprócz zatrudnionych na umowę o pracę, najliczniejszą grupą są nauczyciele mianowani i dyplomowani. Wskazane zaś przepisy Kp dotyczą wyłącznie pracowników umownych. Pojawia się więc problem, czy nauczyciel w ochronnym wieku przedemerytalnym – i zarazem nie jest objęty z tego tytułu ochroną przed wypowiedzeniem stosunku pracy, a to wyłącznie dlatego, że podstawą jego zatrudnienia nie jest umowa o pracę - może dochodzić wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez zatrudnienia po przywróceniu go do pracy na podstawie art. 57 § 2 Kodeksu pracy. Prawo takie przysługuje bowiem nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich z apelem do ministra edukacji

Ma zatem miejsce nieuzasadnione zróżnicowanie statusu prawnego nauczycieli zatrudnionych w ramach umowy o pracę i mianowania. Tych ostatnich stawia to w gorszym położeniu. Istnieje w związku z tym problem nierównego traktowania nauczycieli w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd - w zależności od podstawy nawiązania stosunku pracy - czytamy w wystosowanym przez Stanisława Trociuka piśmie.

ZRPO zwraca uwagę na konieczności podjęcia działań legislacyjnych, mających na celu zmianę przepisów Karty Nauczyciela, by zrównać uprawnienia nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik Praw Obywatelskich o nierównym traktowaniu nauczycieli. Należy uregulować tę sytuację prawną - Strefa Edukacji

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto