Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Bradford Parkinson, nazywany ojcem systemu GPS, uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Profesor Bradford Parkinson otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w uznaniu wkładu w rozwój techniki oraz form transportu, poprzez kierowanie zespołem odpowiedzialnym za utworzenie pierwszego satelitarnego systemu pozycyjnego GPS.

Ojciec GPS uhonorowany przez Uniwersytet Morski w Gdyni

Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nadał prof. Bradfordowi Parkinsonowi tytułu doktora honoris causa uczelni. Jak czytamy w uzasadnieniu „w uznaniu rewolucyjnego wkładu w rozwój techniki oraz wszystkich form transportu, jak również stworzenie podstaw do epokowej zmiany funkcjonowania świata i społeczeństw XX i XXI wieku poprzez kierowanie zespołem odpowiedzialnym za utworzenie pierwszego satelitarnego systemu pozycyjnego GPS-NAVSTAR (Global Positioning System – NAVigation Signal Timing and Ranging)”.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, okolicznościowe przemówienie wygłosił prof. dra hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

- Witamy w Gdyni na Uniwersytecie Morskim - mówił prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - To dla mnie wielki zaszczyt powitać Pana. To wyjątkowa okazja, podczas której będziemy mogli oddać hołd jednej z najbardziej inspirujących postaci w najnowszej historii świata. Dzisiaj mogę bez przesady powiedzieć, że tylko kilka współczesnych postaci, miało tak duży wpływ na rozwój niemal każdej dziedziny wiedzy i technologii jak prof. Bradford Parkinson, nazywany ojcem GPS.

Z laudacją wystąpił natomiast prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski.

- Efekty jego pracy i innowacyjność zostały potwierdzone w latach 1996-2004 uzyskaniem 7 patentów - mówił prof. Krzysztof Czaplewski. - Za swoją działalność naukową jest laureatem ogromnej liczby nagród i wyróżnień. Jedną z najważniejszych jest Nagroda Królowej Elżbiety dla całego zespołu odpowiedzialnego za architekturę i budowę systemu GPS wręczona w 2019 roku przez obecnego króla Karola III. To pan profesor Parkinson jest pionierem, który zawsze będzie na topie i który zawsze będzie w naszej pamięci, czego dowodem jest umieszczenie jego nazwiska na pamiątkowej tablicy doktorów honoris causa naszej uczelni.

Prof. Bradford Parkinson, znany w świecie jako „the Father of GPS”, wygłosi wykład specjalny skierowany do uczestników uroczystości.

- Przeczytałem kilka książek o historii Polski - mówił na początku, wracając się do uczestników prof. Bradford Parkinson. - Szczerze mówiąc, historia, której nas uczą w Stanach Zjednoczonych, nie daje Wam tyle uznania na jakie zasługujecie. Zaczynając od 1 września 1939 roku. Odwiedziłem Muzeum II Wojny Światowej, było to dla mnie bardzo emocjonujące doświadczenie. To jak nadal wspieracie wolność. Usłyszałem, że Polacy kochają wolność. To właściwe określenie.

Nazywany ojcem GPSa naukowiec został uhonorowany przez Uniwersytet Morski.
Nazywany ojcem GPSa naukowiec został uhonorowany przez Uniwersytet Morski. Łukasz Kamasz

Prof. Bradford Parkinson – urodzony w 1935 roku amerykański inżynier oraz wynalazca, emerytowany pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), od studiów doktoranckich związany ze Stanford University, profesor tejże uczelni, osobiście kierował wystrzeleniem na orbitę pierwszych satelitów GPS, odpowiadał za ich koordynację oraz testy przed oddaniem do użytku. Profesor Parkinson jest autorem wielu nowatorskich zastosowań systemu GPS, a innowacyjność Jego prac została potwierdzona uzyskaniem siedmiu patentów. Za swoją działalność naukową i zawodową był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, a jedną z najważniejszych nagród, którą otrzymał, jest Nagroda Królowej Elżbiety dla całego zespołu odpowiedzialnego za architekturę i budowę systemu GPS, wręczona w 2019 roku przez obecnego króla Karola III.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Profesor Bradford Parkinson, nazywany ojcem systemu GPS, uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto