Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorscy kandydaci Polski 2050 z postulatami dot. polskiej nauki. Co chcą zmienić? W planach m.in. wsparcie z akademikami

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Wideo
od 16 lat
Pomorscy działacze Polski 2050 zwołali konferencję prasową z okazji rozpoczęcia się roku akademickiego. Przed głównym wejściem do Politechniki Gdańskiej przedstawiali postulaty dotyczące właśnie polskiej nauki. Co proponują kandydaci ruchu Szymona Hołowni? W planach m.in. program wspierania studentów w wynajmowaniu mieszkań w akademikach.

Polska 2050 chce zwiększyć finansowanie oświaty

Rok akademicki rozpoczął się w całej Polsce wraz z początkiem października. Z tej okazji kandydaci z pomorskich list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga zaprezentowali postulaty Polski 2050 związane z oświatą w naszym kraju. Konferencja miała miejsce 2 października przed głównym wejściem do Politechniki Gdańskiej.

- Polska racja stanu wymaga niezależności i sprawności działania polskich uczelni i instytucji naukowych, które kształcą kadry niezbędne dla rozwoju polskiej gospodarki i wzrostu PKB, a także rozwoju społecznego i kulturowego - mówił Łukasz Kopeć, kandydat nr 2 na liście nr 2 Trzeciej Drogi w okręgu gdańskim.

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdź swoją wiedzę o wyborach parlamentarnych

Łukasz Kopeć wymienił postulaty Polski 2050, a w tym coroczne podnoszenie wydatków z budżetu na naukę aż do osiągnięcia poziomu 2 procent PKB w 2030 roku, wyłączenie spod nadzoru politycznego instytucji finansujących badania naukowe, wprowadzenie wyborów kierownictwa agencji finansujących badania naukowe w konkursach oraz stosowanie przejrzystych reguł finansowania grantów.

Kandydat zapowiedział również, że jego ugrupowanie wypracuje "mapę drogową" służącą wzmocnieniu współpracy między naukowcami i przemysłem.

Ruch Hołowni za "apolityczną" Komisją Edukacji Narodowej

Z kolei Wioleta Tomczak, będąca kandydatką nr 3 na liście nr 2 w okręgu gdyńsko-słupskim i jednocześnie pracownikiem naukowym GUMedu, wyraziła swoje oburzenie decyzjami ministra Przemysława Czarnka.

- Polskie szkolnictwo i nauka zasługują na odpolitycznienie wszystkich decyzji dotyczących finansowania nauki. Już nigdy nie może powtórzyć się sytuacja, w której Minister Nauki próbowałby wpływać na pracę naukową jakiegokolwiek naukowca lub instytucji naukowej grożąc pozbawieniem ich dotacji, jak miało to miejsce w związku z badaniami naukowymi pani profesor Engelking - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE: Ruch Polska 2050. Program partii i poglądy. Zobacz, jakich zmian w kraju oczekuje ugrupowanie Szymona Hołowni

Jednocześnie kandydatka przedstawiła postulaty dotyczące powołania "apolitycznej Komisji Edukacji Narodowej, która we współpracy ze środowiskami naukowymi, opracuje projekt reformy skutkującej logicznym połączeniem w spójną całość edukacji podstawowej, średniej i wyższej".

Oprócz tego wśród deklaracji Polski 2050 znajduje się m.in. promowanie równości płci w nauce i wdrażanie różnych systemów parytetowych w dostępie do naukowych funduszy, wprowadzenie dodatków do wynagrodzenia i ulg zależnych od efektów badań oraz zmianę krajowego systemu oceny punktowej osiągnięć naukowych badacza na rzecz międzynarodowego (impact factor, indeks Hirscha).

Akademik za złotówkę i podwyżki dla naukowców

Z kolei Jakub Trzeciak, kandydat nr 10 na liście nr 2 Trzeciej Drogi w Gdańsku, przedstawił program mający wesprzeć studentów w wynajmowaniu mieszkań w akademikach.

- Jestem studentem Politechniki Gdańskiej i wiem jak trudno jest studentom zorganizować sobie coś, co jest warunkiem do tego, żeby skutecznie się uczyć, czyli dach nad głową – mówił Jakub Trzeciak. - Od początku studiów obserwuję, że miejsc w akademikach w Polsce dramatycznie brakuje, a ceny najmu pokoi czy mieszkań są za wysokie dla większości polskich studentów - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Niszczone banery wyborcze w Malborku. Ktoś powycinał głowy kandydatom Prawa i Sprawiedliwości

Wymienił także postulaty, wśród których jest właśnie "akademik za złotówkę". Ta część programu odnosi się głównie do studentów z mniejszych miejscowości i ma to też poniekąd być odpowiedzią na problem wykluczenia komunikacyjnego. Oprócz tego kandydat wymienił też postulaty: zwiększenia liczby dostępnych mieszkań i wprowadzenia zachęt finansowych dla właścicieli, którzy zdecydują się na wynajem długoterminowy np. w postaci zwolnienia z podatku od dochodu z tego wynajmu.

Postulaty z zakresu finansowania pracowników nauki przedstawił dr Patryk Kaczmarek – nr 5 na liście nr 2 Trzeciej Drogi w okręgu gdyńsko-słupskim, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej wypowiedzi omówił m.in. stopniowy wzrost nakładów na finansowanie grantów naukowych oraz na dotacje dla szkolnictwa wyższego oraz zwiększenie wynagrodzeń dla naukowców czy też nauczycieli akademickich i doktorantów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto