Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Marynarka Wojenna i włoska: 25 lat Polski w NATO Obchodzony w Wielkim Stylu

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
12 marca 2024 roku przypadała 25. rocznica członkostwa Polski w NATO. Z tej okazji 3. Flotylla Okrętów wraz z Marina Militare udostępnili do zwiedzania okręty. Wśród tych, które można było zobaczyć, znalazły się m.in. ORP Albatros oraz ORP Piorun. Włosi udostępnili z kolei fregatę ITS Luigi Rizzo, która brała ostatnio udział we wspólnych ćwiczeniach NATO pk. Ostorobok-24.

25 lat temu, Polska dołączyła do NATO, a w rocznicę tego wydarzenia polskie i włoskie okręty zostały udostępnione do zwiedzania. Wśród nich znalazły się:

  • ORP Albatros,
  • ORP Piorun
  • i fregata ITS Luigi Rizzo.

Przyjrzyjmy się bliżej tej historycznej chwili i dowiedzmy się, jak NATO na wschodniej flance ma się dzisiaj.

Polska 25 lat w NATO

- 12 marca 1999 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez 25 lat naszej obecności w NATO polskie okręty wzięły udział w ponad 250 ćwiczeniach, spędzając łącznie pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego 7595 dni - przypomniano podczas obchodów.

Na tę okazję, w Gdyni przygotowano szereg atrakcji dla miłośników marynarki wojennej, marynistyki, militariów i historii. Udostępniono do zwiedzania okręty Marynarki Wojennej RP oraz włoskiej Marina Militare, oddano uroczyste salwy, zaś w Muzeum Marynarki Wojennej przygotowano specjalną wystawę poświęconą obecności Polski w NATO.

Polskie Okręty Marynarki Wojennej - ORP Piorun i ORP Albatros

Na liście okrętów udostępnionych do zwiedzania znalazły się dwa polskie statki: ORP Albatros oraz ORP Piorun. ORP Albatros to niszczyciel min, który służy w 13. Dywizjonie Trałowców. ORP Piorun natomiast, to korweta rakietowa, która wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

Okręt Muzeum ORP Błyskawica

Wśród udostępnionych okrętów znalazł się również okręt-muzeum ORP Błyskawica. Jego popularność wśród odwiedzających była wyjątkowo duża. ORP Błyskawica to niszczyciel, który służył w Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej. Obecnie jest jednym z najstarszych zachowanych okrętów tego typu na świecie.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało specjalną wystawę poświęconą 25. rocznicy dołączenia Polski do NATO. Wystawa ta przedstawiała różne aspekty polskiej obecności w NATO, w tym udział polskich okrętów w ćwiczeniach Sojuszu.

ORP Piorun i ORP Albatros. Jak prezentują się okręty polskiej Marynarki Wojennej?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Prezydent RP Andrzej Duda o 25 latach Polski w NATO

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości podkreślił, że:

- 25 lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków. 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri Polska, a wraz z nią Czechy i Węgry, została oficjalnie przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Mecz Reprezentacji Marynarki Wojennej RP i Marina Militare

Jednym z najciekawszych punktów programu obchodów 25-lecia Polski w NATO był mecz piłkarski między reprezentacjami Marynarki Wojennej RP i Marina Militare. Choć wynik nie był najważniejszy, to warto odnotować, że mecz zakończył się rezultatem 8:2 dla Reprezentacji Marynarki Wojennej RP.

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska

Na zakończenie tej wyjątkowej rocznicy, miłośnicy marynarki wojennej mieli okazję do bliskiego zobaczenia polskich i włoskich okrętów. To niewątpliwie był niezapomniany dzień dla wszystkich, którzy są związani z Marynarką Wojenną i NATO.

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska. Zobacz zdjęcia ORP Piorun, ORP Albatros i ITS Luigi Rizzo!

Polska i włoska Marynarka Wojenna z bliska. NATO na wschodniej flance ma się dobrze. Pokaz siły na 25-lecie polskiego członkostwa w Sojuszu

Polska Marynarka Wojenna i włoska: 25 lat Polski w NATO Obch...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Okręt muzeum ORP Błyskawica cieszył się sporą popularnością

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska Marynarka Wojenna i włoska: 25 lat Polski w NATO Obchodzony w Wielkim Stylu - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto