MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polska w NATO silna jak nigdy. W Gdyni świętowano 25. rocznicę przystąpienia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mija 25. rocznica dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Już ćwierć wieku jesteśmy ważnym członkiem w strukturach najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie. W Gdyni przypominano o tym, jak ważne było to wydarzenie i jakie korzyści nam przyniosło.

Ćwierć wieku Polski w NATO

12 marca 1999 roku w Independence minister spraw zagranicznych Bolesław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA, p. M. Albright, akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Rzeczpospolita Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Gdyni uroczystości z honorową asystą wojskową miały miejsce przed Pomnikiem Polski Morskiej. Wspólnie świętowali mieszkańcy, Marynarka Wojenna i samorządowcy.

- Historia dowiodła, że powołanie NATO było aktem przełomowym, kamieniem milowym nowożytnej historii, a przystąpienie Polski do Sojuszu, naszą wielką wygraną w walce o bezpieczeństwo - mówiła Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. - Od tamtych chwil minęło 25 lat. Rocznice są zwykle okazją i przykazem, by zadawać pytania. Czy dokonaliśmy wszystkiego, czego powinniśmy byli dokonać. Czy potrafimy stanąć w obronie godności i wolności nad polskim Bałtykiem. Marynarzom dziękuję w imieniu pomorskiej społeczności, że strzeżecie polskiego Wybrzeża, realizujecie zadania sojusznicze w ramach NATO. Dziękuję za współpracę z innymi podmiotami, z którymi wspólnie dbacie o realizację polskich interesów morskich. Jesteście jednymi z tych, którzy skutecznie zapracowali na doskonałą opinię o polskich siłach zbrojnych.

- Jesteście jednymi z tych, którzy skutecznie zapracowali na doskonałą opinię o polskich siłach zbrojnych - mówiła do polskich marynarzy wojewoda po
- Jesteście jednymi z tych, którzy skutecznie zapracowali na doskonałą opinię o polskich siłach zbrojnych - mówiła do polskich marynarzy wojewoda pomorska. Łukasz Kamasz

Przez 25 lat naszej obecności w NATO Marynarka Wojenna wzięła udział w ponad 250 ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. W ramach wszystkich ćwiczeń i operacji morskich przebyły łącznie 517 412 mil morskich, w tym 13 535 pod wodą.

- 25 lat temu niepodległa Polska przystępowała do najsilniejszego sojuszu obronnego, do NATO - podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Te 25 lat to proces modernizacji polskiej armii, ale to także udział żołnierzy w marynarskich mundurach w ćwiczeniach, manewrach i operacjach na całym świecie. To udowadnianie każdego dnia siły sojuszniczego wsparcia, tego, że na polskim żołnierzu może polegać cały Sojusz Północnoatlantycki. Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, każdy z nas wie, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa. W imieniu społeczności miasta Gdyni pragnę na Wasze ręce marynarze złożyć wyrazy szczególnego szacunku i podziękowania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto