Polki przegrały w Gdyni z Niemkami. Postawiły się faworytkom w pierwszej połowie, kiedy prowadziły po golu Dominki Grabowskiej

Paweł Stankiewicz
Polki przegrały w Gdyni z Niemkami 1:3 w meczu eliminacji mistrzostw Europy kobiet. Biało-czerwone do przerwy prowadziły, ale druga połowa to już dominacja rywalek. Niemki wygrały wszystkie cztery mecze w tych eliminacjach, a Polki zamykają tabelę z kompletem porażek i swojej szansy na awans do finałów mistrzostw Europy będą musiały poszukać w barażach.

Reprezentacja Niemiec zajmuje piąte miejsce w rankingu FIFA, a lepsze są tylko zespoły Hiszpanii, Anglii, Francji i USA. Już to pokazuje, że Polska plasująca się na 29. pozycji musiała zmierzyć się w Gdyni ze światową potęgą w eliminacjach do mistrzostw Europy. Biało-czerwone postawiły się Niemkom przed pięcioma dniami w Rostocku, gdzie wprawdzie przegrały 1:4, ale do 77 minuty utrzymywał się remis 1:1.

W Rostocku mecz zaczął się idealnie dla Polek, które już w 1. minucie objęły prowadzenie. Równie dobry był początek spotkania w Gdyni, bo w 12. minucie po akcji Eweliny Kamczyk prowadzenie naszej drużynie dała Dominika Grabowska. W zespole niemieckim widać było większą kulturę gry i lepszą szybkość reakcji, ale trzeba przyznać, że w pierwszej połowie podopieczne trenerki Niny Patalon grały w defensywie dobrze i szczęśliwie. Drużyny zeszły na przerwę przy prowadzeniu Polek 1:0, co dawało nadzieję kibicom na niespodziankę w tym spotkaniu.

Horst Hrubesch, trener Niemek, szybko zareagował na sytuację boiskową i w przerwie dokonał trzech zmian. Warto przypomnieć, że Hrubesch to były znakomity piłkarz, który z reprezentacją RFN sięgał po mistrzostwo Europy i wicemistrzostwo świata.

Druga połowa to już była całkowita dominacja rywalek. Polki przez większość czasu były w głębokiej defensywie, a kontry nie wychodziły, bo piłka nie trafiała do Ewy Pajor. Niemki za to grał skutecznie, a naszą drużynę pogrążyły piłkarki Bayernu Monachium. Dwie bramki strzeliła Lea Schüller, a jedną Klara Bühl. Wygrana Niemek była zdecydowanie zasłużona, które zwłaszcza w drugiej połowie prezentowały się dużo lepiej i mogły strzelić jeszcze więcej bramek.

Polska - Niemcy 1:3 (1:0)

Bramki: 1:0 Dominika Grabowska (14), 1:1 Lea Schüller (51), 1:2 Lea Schüller (69), 1:3 Klara Bühl (77)

Polska: Szemik - Adamek (81 Oleszkiewicz), Zieniewicz, Woś, Wiankowska - Grabowska (72 Zaremba), Matysik, Achcińska (81 Mesjasz), Kamczyk (59 Lefeld), Padilla Bidas - Pajor

Niemcy: Johannes - Wolter (46 Gwinn), Hendrich, Doorsoun, Linder (66 Rauch) - Endemann (46 Brand), Oberdorf (41 Popp), Lohmann, Bühl - Schüller, Freigang (46 Senß)

Żółta kartka: Oberdorf (Niemcy)

Sędziowała: Olatz Rivera Olmedo (Hiszpania)