Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odyseja Umysłu: Uczniowie z Pogórza pod Gdynią są najlepsi na świecie!

Ksenia Pisera
archiwum prywatne
Problemy konkursu Odyseja Umysłu są trudne, ale uczniowie z Pomorza poradzili sobie z nimi po mistrzowsku. Dosłownie. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze szkoły pod Gdynią.

Zwierzaki składaki, a w oryginale "pet project" to zadanie, w którym podopieczni Szkoły Podstawowej na Pogórzu (gm. Kosakowo) osiągnęli najwyższy wynik na świecie w konkursie Odyseja Umysłu. Tym samym uczniowie tej placówki pokonali rówieśników z Chin, Singapuru oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Startowali w pierwszej kategorii wiekowej, czyli szkół podstawowych do klasy 5 włącznie. Medale przywiozły także inne drużyny z Pomorza.

Mistrzowski dodo

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Z założenia ma inspirować rozwój kreatywnego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów, i uczyć pracy w zespole. Drużyna startująca w konkursie składa się z siedmiorga zawodników oraz trenera. Zwycięską ekipę z Pogórza tworzą uczniowie Dominika Pospieszyńska, Krzysztof i Anna Kubis, Przemysław i Szymon Miłosz, Katarzyna Nieć oraz Eryk Kuciel pod okiem dyrektor szkoły Elżbiety Czai oraz nauczycielki Urszuli Kozielskiej.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć tzw. problemów długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Dzieciaki z Pogórza zdobyły mistrzostwo, rozwiązując zadanie "Zwierzaki składaki".

- Chodziło m.in. o zaprojektowanie, skonstruowanie i uruchomienie trzech pojazdów, które dostarczą części składowe "zwierzątka" - wyjaśniają przedstawiciele szkoły. - Kiedy wszystkie elementy składowe zostaną już zmontowane w "zwierzaka", ten wykona jakąś sztuczkę. Trzeba było to wpleść w przedstawienie, w którego fabułę należało z kolei wpleść transport części, ich montaż oraz powstałego w ten sposób "zwierzaka składaka". Przedstawienie naszej drużyny polegało na tym, że pojazdy o różnych napędach przynosiły części ptaka dodo, który po złączeniu w całość zaczął lewitować.

USA zdobyte

Ptak dodo pozwolił drużynie z Pogórza wygrać eliminacje regionalne i przejść do finałów ogólnopolskich. W kwietniu, na finałach krajowych, pokonali rywali z całej Polski. To dało im przepustkę do światowych finałów, które dopiero co zakończyły się w USA. Ostatnie etapy konkursu były rozgrywane na Uniwersytecie Stanu Michigan w East Lansing w Stanach Zjednoczonych. Patronat nad wydarzeniem objęła NASA.

Tam, jak mówili dziennikarzom przedstawiciele szkoły z Pogórza, na początku było trochę nerwowo.
- Zaczęło się od uszkodzenia jednego z rekwizytów. Ale potem już było tylko lepiej. Szybka naprawa i wspaniałe przedstawienie, które zachwyciło sędziów i publiczność. Jeszcze długo po występie przychodzili do nas z gratulacjami - opowiadali reprezentanci szkoły. Furorę zrobili także w turnieju zadań spontanicznych, gdzie zdobyli 100 punktów.

W tym ostatnim etapie międzynarodowego konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów wzięło udział 825 drużyn z całego świata, w tym 16 z Polski. W tej samej konkurencji co zwycięska drużyna dobrze zaprezentowali się też reprezentanci gdańskiego Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB, którzy w trzeciej kategorii wiekowej (3 klasa gimnazjum i szkoły średnie) zajęli drugie miejsce.

Wicemistrzów świata doczekało się również Stowarzyszenie Twórczości Trop z Rumi. Jego podopieczni stawili czoła problemowi ("E-mail musi przejść" / "The Email Must Go Through") i zajęli w nim pozycję wicelidera (pierwsza kategoria wiekowa - dzieci mające mniej niż 12 lat). W tej samej konkurencji, ale w drugiej grupie wiekowej (dzieci do lat 15), także drugą pozycję zajęli uczniowie Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie. Wysokie miejsca (od 14 do 3) zajmowali przy tym uczniowie innych polskich placówek.

- Od lat polskie reprezentacje postrzegane są jako grupy szczególnie pomysłowe i wykazujące się w sposób wyróżniający kreatywnością - mówiła Katarzyna Goch z fundacji Odyssey of the Mind Polska. - Zdobywają najwyższe miejsca na podium, rywalizując z najlepszymi z najlepszych. Na pewno trzymamy bardzo wysoki poziom, jeśli chodzi o te osiągnięcia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto