MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drużyna "Inki" wyrusza do szkół na Pomorzu! Artur Chomicz z IPN: Fo tej pory w Polsce w zajęciach wzięło udział ok. 20 tys. uczniów

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Od wtorku na Pomorzu ruszają zajęcia w ramach projektu Drużyna "Inki". Uczniowie m.in. poznają życie Danuty Siedzikówny "Inki" i wezmą udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Inicjatorem lekcji jest Biuro Przystanków Historia IPN.

Drużyna "Inki" rusza!

Praktyczne lekcje historii, połączone z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczenia na profesjonalnym fantomie, do tego nauka zastosowania podręcznej apteczki na wzór sanitariuszki Inki. W województwie pomorskim pracownicy gdańskiego oddziału IPN rozpoczęli, pierwszy w tym roku, projekt Drużyny "Inki".

- Projekt jest skierowany do uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i uczniów wszystkich klas szkoły średniej – tłumaczył historyk z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Artur Chomicz.

Wyjaśnił, że zadaniem projektu jest przybliżenie uczniom życiorysu Danuty Siedzikówny "Inki" i nauka pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Jest to związane z życiorysem "Inki", która była sanitariuszką i łączniczką w 5 Wileńskiej Brygady AK – mówił.

Artur Chomicz zaznaczył, że celem projektu jest to, by uczniowie po szkoleniach potrafili udzielić pomocy poszkodowanym.

Zajęcia przeprowadzane są głównie w małych miejscowościach. We wtorek Drużyna "Inki" dojedzie do Kosakowa w powiecie puckim. Dzień później odwiedzi szkołę w Pogórzu. W czwartek i w piątek zajęcia zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 2 w gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo. Po zajęciach w woj. pomorskim Drużyna "Inki" wyruszy w Polskę!

- Do tej pory w Polsce w zajęciach wzięło udział ok. 20 tys. uczniów. Na Pomorzu z naszej oferty skorzystało ok. 2 tys. dzieci – oświadczył Chomicz.

Danuta Siedzikówna „Inka”

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 3 sierpnia 1946 r. została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/zol/biogramy/inka/88683,Danuta-Siedzikowna-Inka.html tutaj

CZYTAJ TAKŻE:Kacper Płażyński chce dodatkowego upamiętnienia ofiar nieludzkich eksperymentów hitlerowskiego naukowca w czasach II wojny światowej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drużyna "Inki" wyrusza do szkół na Pomorzu! Artur Chomicz z IPN: Fo tej pory w Polsce w zajęciach wzięło udział ok. 20 tys. uczniów - Portal i.pl

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto