Finał Odysei Umysłu w Gdyni!
W tym roku sędziowie i publiczność obejrzą występy 283 drużyn, w tym wymyślne spektakle z bogatą scenografią, prezentacje nowatorskich urządzeń i pojazdów mechanicznych czy testowanie ultra-lekkich i ultra-wytrzymałych struktur. Wstęp jest wolny. W toku współzawodnictwa wyłonione zostaną zespoły, które reprezentować będą nasz kraj na 44. Finałach Światowych w USA.
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny, którego celem jest rozwijanie u dzieci i młodzieży szeregu kompetencji kluczowych, m.in. kreatywnego i krytycznego myślenia, inicjatywności i innowacyjności, uważności, empatii i kooperacji. W Polsce obecny jest od 32 lat. Uczestnicy tworzą rozwiązania interdyscyplinarnych zadań, wykorzystując wiedzę zdobytą w szkole w praktyce, dając wyraz swojej pomysłowości w ramach określonych ograniczeń czasowych, budżetowych i regulaminowych.
- W Odysei Umysłu młodzi ludzie mogą dać upust twórczej energii, rozwinąć talenty i nauczyć się współpracować w zespole. Liczą się nie tylko ciekawe pomysły, ale ich dopracowanie i umiejętność znalezienia skutecznego rozwiązania zadania. Co istotne, w programie odnajdzie się każdy uczeń, bo to inicjatywa otwarta i tworząca przestrzeń dla różnych sposobów myślenia, osobowości i charakterów. – mówi Magdalena Datta, prezeska fundacji Odyssey of the Mind Polska.
Jednym z ważniejszych założeń programu jest edukacja poprzez działanie i doświadczenie. Każda drużyna, definiując swoje mocne strony i zainteresowania, samodzielnie wybiera jedno z pięciu konkursowych zadań. Nad jego rozwiązaniem pracuje następnie przez kilka miesięcy, a efekty tych wysiłków prezentuje na konkursie przed sędziami w formie 8-minutowego występu na scenie.
Po konkursowym występie każdy zespół otrzymuje od sędziów informację zwrotną w formie szczegółowej punktacji oraz elementów uznanych za jurorów za najciekawsze. Oprócz problemu długoterminowego, uczestnicy rozwiązują także problem spontaniczny. To zadanie-niespodzianka, które poznają dopiero na konkursie, wymagające myślenia „na zawołanie”, w krótkim czasie. Za każdym razem jest ono inne – czasem wymagane jest udzielenie twórczej odpowiedzi na zadane pytanie, a niekiedy stworzenia materialnego „dzieła”, który spełni określone funkcje.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?