32. Finał Odysei Umysłu już w najbliższy weekend! Do Gdyni przyjadą uczniowie i studenci z całej Polski!

red.
Finał Odysei Umysłu już w najbliższy weekend w Gdyni!
Finał Odysei Umysłu już w najbliższy weekend w Gdyni! mat. pras.
Blisko 2 tysiące uczniów i studentów z całej Polski weźmie udział w tegorocznym finale międzynarodowego konkursu kreatywności – Odyseja Umysłu. Przez dwa dni, 14 i 15 kwietnia efekty ich pracy będzie można podziwiać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz Polsat Plus Arena Gdynia.

Finał Odysei Umysłu w Gdyni!

W tym roku sędziowie i publiczność obejrzą występy 283 drużyn, w tym wymyślne spektakle z bogatą scenografią, prezentacje nowatorskich urządzeń i pojazdów mechanicznych czy testowanie ultra-lekkich i ultra-wytrzymałych struktur. Wstęp jest wolny. W toku współzawodnictwa wyłonione zostaną zespoły, które reprezentować będą nasz kraj na 44. Finałach Światowych w USA.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny, którego celem jest rozwijanie u dzieci i młodzieży szeregu kompetencji kluczowych, m.in. kreatywnego i krytycznego myślenia, inicjatywności i innowacyjności, uważności, empatii i kooperacji. W Polsce obecny jest od 32 lat. Uczestnicy tworzą rozwiązania interdyscyplinarnych zadań, wykorzystując wiedzę zdobytą w szkole w praktyce, dając wyraz swojej pomysłowości w ramach określonych ograniczeń czasowych, budżetowych i regulaminowych.

- W Odysei Umysłu młodzi ludzie mogą dać upust twórczej energii, rozwinąć talenty i nauczyć się współpracować w zespole. Liczą się nie tylko ciekawe pomysły, ale ich dopracowanie i umiejętność znalezienia skutecznego rozwiązania zadania. Co istotne, w programie odnajdzie się każdy uczeń, bo to inicjatywa otwarta i tworząca przestrzeń dla różnych sposobów myślenia, osobowości i charakterów. – mówi Magdalena Datta, prezeska fundacji Odyssey of the Mind Polska.

Jednym z ważniejszych założeń programu jest edukacja poprzez działanie i doświadczenie. Każda drużyna, definiując swoje mocne strony i zainteresowania, samodzielnie wybiera jedno z pięciu konkursowych zadań. Nad jego rozwiązaniem pracuje następnie przez kilka miesięcy, a efekty tych wysiłków prezentuje na konkursie przed sędziami w formie 8-minutowego występu na scenie.

Po konkursowym występie każdy zespół otrzymuje od sędziów informację zwrotną w formie szczegółowej punktacji oraz elementów uznanych za jurorów za najciekawsze. Oprócz problemu długoterminowego, uczestnicy rozwiązują także problem spontaniczny. To zadanie-niespodzianka, które poznają dopiero na konkursie, wymagające myślenia „na zawołanie”, w krótkim czasie. Za każdym razem jest ono inne – czasem wymagane jest udzielenie twórczej odpowiedzi na zadane pytanie, a niekiedy stworzenia materialnego „dzieła”, który spełni określone funkcje.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto