Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok do przedłużenia szybkiej kolei miejskiej na terenie Gdańska. Przetarg na dokumentację projektową PKM Południe ogłoszony

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Pomorska Kolej Metropolitalna w Gdańsku / PKM Brętowo
Pomorska Kolej Metropolitalna w Gdańsku / PKM Brętowo Przemyslaw Swiderski
Pomorska Kolej Metropolitalna SA ogłosiła przetarg nieograniczony na sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację aglomeracyjnego odcinka nowej linii kolejowej PKM Południe wraz z towarzyszącymi jej 2 gdańskimi inwestycjami drogowymi. Budowa według projektu miałaby się zakończyć w 2029 roku.

Z niewielkim poślizgiem został ogłoszony zapowiadany przetarg na dokumentację projektową linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z przystanku Gdańsk Śródmieście na górny taras miasta, odgałęziającej się przed Orunią. Miesiąc temu Grzegorz Mocarski, prezes PKM, informował, że ogłoszenie przetargu jest kwestią „kilku dni – tygodnia”.

Ostatecznie ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane 19 grudnia. Zamówienie jest podzielone na 3 zadania: kolejowe i 2 drogowe. To pierwsze: „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap II: budowa linii kolejowej na odcinku Gdańsk Śródmieście – węzeł Kowale” obejmuje projekt budowy dwutorowej, aglomeracyjnej, zelektryfikowanej linii kolejowej o długości ponad 7 km na odcinku od włączenia się w istniejącą linię kolejową SKM w Gdańsku Śródmieściu do projektowanej stacji kolejowej, znajdującej się na granicy Gdańska i Kowal, projekty 6 nowych przystanków, z których 2 znajdować się będą pod ziemią, 2 w wykopach, a 2 na estakadach i – kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych, m. in. mostów, wiaduktów i tuneli.

Zadania drogowe to projekt nowego układu drogowego tzw. ul. Nowej Sandomierskiej na odcinku od ul. Sandomierskiej (odcinek po wschodniej stronie istniejącej linii kolejowej) do ul. Małomiejskiej poprzez ulicę Nakielską oraz ul. Raduńską. Znacząca część trasy przebiegać będzie na wiadukcie drogowym. Drugie zadanie drogowe to projekt ul. Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Kampinoskiej do ul. Świętokrzyskiej w rejonie projektowanej stacji kolejowej Gdańsk – Węzeł Kowale.

W zakresie zamówienia znajdują się m. in.: wykonanie inwentaryzacji stanu istniejącego terenów planowanych inwestycji, wykonanie badań oraz opracowań geotechnicznych, opracowanie koncepcji projektowych, opracowanie projektów budowlanych oraz sporządzenie materiałów niezbędnych dla wyłonienia wykonawców robót budowlanych.

Na realizację zakresu podstawowego wszystkich 3 zadań zamawiający zamierza przeznaczyć łącznie 29 mln zł netto. Zainteresowani udziałem w przetargu potencjalni wykonawcy mają teraz czas do 25 stycznia 2024 r. na złożenie swoich ofert.

Zwycięzca przetargu, o którego wyborze zadecydują dwa kryteria: cena (90 proc.) i doświadczenie wykonawcy (10 proc.), będzie musiał wykonać wszystkie prace w ciągu 36 miesięcy od dnia podpisania umowy. Prace projektowe będą realizowane w latach 2024-26. Jeżeli przygotowującym PKM Południe samorządom gdańskiemu i wojewódzkiemu uda się w tym samym czasie zdobyć unijne dofinansowanie, to realizacja inwestycji będzie możliwa już w latach 2027-29.

- Za nami ponad dwa lata wytężonej pracy przy realizacji studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które pokazało, że projekt PKM Południe nie jest mrzonką, a realną inwestycją, dzięki której czas podróży z planowanego węzła Kowale do centrum Gdańska skróci się z około godziny obecnie do 14 minut po wybudowaniu nowej linii kolejowej – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.**Ogłoszony przetarg jest pierwszym efektem podpisanej 20 listopada umowy ramowej pomiędzy Urzędem Marszałkowskim i Gminą Miasta Gdańsk o współpracy przy realizacji przedsięwzięcia PKM Południe.

Zobacz, jak przebiegać ma nowa linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) w Gdańsku!Kiedy powstanie nowa linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej?
Kiedy powstanie nowa linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej? mat. pras. PKM


CZYTAJ TEŻ: Pierwszy rozkładowy pociąg elektryczny pojechał Pomorską Koleją Metropolitalną

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto