Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne spotkanie z cyklu „Przejdźmy do rzeczy”. Co mogą nam powiedzieć pocztówki?

Redakcja
Tomasz Bołt / Archiwum
Spotkanie odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Tematem rozważań będą pocztówki, punktem wyjścia kolekcja przekazana przez Cecylię Niedenthal

„Przejdźmy do rzeczy” to cykl spotkań w Muzeum Emigracji w Gdyni, podczas których prezentowane są wybrane przedmioty z muzealnej kolekcji liczącej ponad 10 000 obiektów. Za każdym razem jest to obiekt, którego na co dzień nie znajdziemy na ekspozycji stałej ani czasowej. Jego historię, umieszczoną w szerszym kontekście zjawisk kulturowych takich jak design, moda, sztuka czy muzyka, przedstawiają znawcy danej dziedziny.

Bohaterem czwartkowego spotkania będą ...pocztówki. Na pytanie, co pocztówka może powiedzieć o czasach, w których powstała, jak analizować i interpretować pocztówki w kontekście czasów i biografii odpowie antropolog kultury Hubert Francuz.

- W naszych zbiorach znajduje się wiele pocztówek- mówi Justyna Gibbs z Muzeum Emigracji. - Choćby te gdyńskie przedstawiające polskie transatlantyki i dworzec morski. Pocztówki, które pokażemy w czwartek pochodzą z kolekcji, jaką otrzymaliśmy od 85 - letniej dziś Cecylii Niedenthal. To córka polskich emigrantów, podróżników, którzy osiedlili się w Brazylii, w latach 30. ubiegłego wieku byli członkami ekspedycji mającej na celu założenie polskiej kolonii w Peru. Do grona ich przyjaciół należeli m.in. Jarosław Iwaszkiewicz i Michał Choromański. Kuzynem Cecylii Niedenthal jest ceniony fotoreporter - Chris Niedenthal, autor słynnego zdjęcia kina Moskwa w Warszawie z afiszem „Czasu Apokalipsy” Francisa Forda.

- Po wojnie - dodaje Justyna Gibbs - Cecylia Niedenthal bardzo często przyjeżdżała do Polski. Wysyła stąd, kreślone na pocztówkach właśnie, pozdrowienia do znajomych. Część kolekcji to też kartki wysyłane z Polski do niej, do Brazylii przez polskich przyjaciół i rodzinę. Typowe, polskie widoczki, z Krakowa, z Gdańska (z pomnikiem Sobieskiego), ale i Kartuz (z kaszubskim abecadłem) czy Słupska (z Basztą Czarownic) mamy tu też zamek w Malborku czy Słowiński Park Narodowy.

Na drugiej stronie tych obrazków typowe pozdrowienia i zabawne wyznania, choćby to z 1982 roku: „Trochę tęsknimy za słodyczami, bo tu ich brakuje...”.

Spotkanie „Przejdźmy do rzeczy. Pocztówki z powojennej Polski”, 23 czerwca, godz. 18, sala multimedialna Muzeum Emigracji, ul. Polska 1 w Gdyni. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto