Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grafika i design na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Pitching komiksowy „Zbliżenia na grafikę i design” było jednym z wydarzeń podczas trwającego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydawcy i autorzy zaprezentowali przedstawicielom branży filmowej wybrane powieści graficzne, wydane w Polsce w ostatnich latach.

Omówione komiksy dobrane zostały pod kątem ich podatności na przeniesienie na ekran oraz różnorodności formalnej i tematycznej. Prezentacja objęła przykłady komiksu obyczajowego, komiksu kryminalnego czy komiksu grozy, z uwzględnieniem tytułów adresowanych zarówno do dorosłego, jak i młodego odbiorcy, wydawanych w Polsce i za granicą. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć, między innymi, prezentacje komiksów: „Yorgi” - Dariusza Rzontkowskiego (wyd. Kultura Gniewu), „Wartości Rodzinne” Michała Śledzińskiego, czy „Stolp” i „Rita” Daniela Odija, Wojciecha Stefanieca (wyd. Timof i cisi wspólnicy).

Wielu autorów – scenarzystów i rysowników – mówiło wprost, iż od dawna liczą, że ich powieści graficzne staną się wkrótce kanwą dla filmów lub seriali. Kilkoro z pośród nich zaznaczało też, że pierwotny materiał mógłby stanowić za podstawę zarówno filmu animowanego, jak i aktorskiego.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, choć w Polsce nie jest to częsta praktyka, komiksy i powieści graficzne stanowią inspirację dla filmów fabularnych i seriali na świecie.

- Być może bierze się to stąd, że rysunkowa formuła niektórym wciąż kojarzy się z medium dla młodych odbiorców. Tymczasem w
naszym kraju powstaje bardzo dużo interesujących powieści graficznych przeznaczonych dla dorosłych, o czym najlepiej świadczy dzisiejszy pitching – powiedział Tomasz Wróbel, jeden z ekspertów, biorących udział w dyskusji.

Swoje ostatnie produkcje zaprezentował też Platige Image, partner wydarzenia. Jego zespół współpracuje z grupą zarówno uznanych autorów, jak i obiecujących debiutantów nad rozwojem kilku różnorodnych projektów. To m.in pełnometrażowy film akcji w reżyserii Kordiana Kądzieli, będący adaptacją zbioru opowiadań Igora Jarka pt. „Halny”, serial science-fiction autorstwa piosenkarki Julii Marcell, serialowa czarna komedia oparta o oryginalny pomysł popularnej blogerki i pisarki Janiny Bąk, znanej jako Janina Daily, oraz debiut Magdaleny Załęckiej – osadzona w latach 90. komedia familijna. Równolegle prowadzone są prace nad pełnometrażowym filmem animowanym dla całej rodziny, na podstawie scenariusza Julity Olszewskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto