MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia jak Sydney? Koalicja Obywatelska zapowiada budowę nowego Teatru Miejskiego na końcu Mola Rybackiego

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Nowy budynek Teatru Miejskiego w Gdyni miałby się znajdować na końcu Mola Rybackiego.
Nowy budynek Teatru Miejskiego w Gdyni miałby się znajdować na końcu Mola Rybackiego. Łukasz Kamasz
Gdyńskie porozumienie Koalicji Obywatelskiej, partii lewicowych oraz Koalicji Ruchów Miejskich, które wystartuje w zbliżających się wyborach samorządowych, ujawniło, że jeżeli wygra w Gdyni, wybuduje na końcu Mola Rybackiego nowy Teatr Miejski. - Ta lokalizacja pozwoli na olbrzymią promocję naszego miasta, poprzez szeroki, międzynarodowy konkurs architektoniczny - mówił Tadeusz Szemiot, kandydat koalicji na prezydenta Gdyni.

Teatr Miejski tuż przy morzu? Takie plany ma gdyńska Koalicja Obywatelska

Przypomnijmy, że pierwotnie na końcu Mola Rybackiego planowano zlokalizować Muzeum Żeglarstwa Polskiego, sprawa budowy muzeum ciągnęła się od kilku lat, a do jego budowy ostatecznie nigdy nie doszło. W zeszłym roku resort kultury podpisał natomiast list intencyjny w sprawie budowy tegoż muzeum, ale... we Władysławowie.

- Dzisiaj na końcu Mola Rybackiego jest już przewidziana lokalizacja instytucji kultury, więc nie trzeba nawet zmieniać planu miejscowego, żeby móc w tym miejscu wybudować teatr - podkreśla Tadeusz Szemiot, kandydat na prezydenta Gdyni z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich oraz Lewicy. - To miejsce symboliczne dla Gdyni, świadczące o tym, że Gdynia jest miastem z morza i marzeń. Ta lokalizacja pozwoli na olbrzymią promocję naszego miasta, poprzez szeroki, międzynarodowy konkurs architektoniczny. Teatr Miejski, miasta morskiego, wyrastający z morza. To lokalizacja godna naszego miasta. Zarazimy naszym entuzjazmem wszystkich naszych partnerów, jacy powinni uczestniczyć w realizacji takiego projektu. Po pierwsze musimy rozmawiać m.in. z Ministerstwem Kultury, które powinno dołożyć się do tego projektu, powinniśmy sięgnąć również po środki unijne oraz współpracować przy realizacji tej inwestycji z samorządem województwa pomorskiego.

Nowy budynek Teatru Miejskiego w Gdyni miałby się znajdować na końcu Mola Rybackiego.
Nowy budynek Teatru Miejskiego w Gdyni miałby się znajdować na końcu Mola Rybackiego. Łukasz Kamasz

O problemach Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni mówił natomiast Mariusz Bzdęga. Jak podkreślał, nowy budynek dla tego obiektu, przyniesie mu same korzyści.

- Teatr Miejski w Gdyni to najprawdopodobniej najsłabiej doinwestowana scena w Trójmieście - mówił Mariusz Bzdęga, były gdyński radny oraz kandydat na radnego z ramienia KO. - Budynek jest skromny, ciasny i niestety wygląda zaściankowo. Jego największym problemem jest natomiast mała scena, która być może sprawdzała się w latach 90. ale obecnie odbiega nawet od lokalnych standardów. W 2021 roku w atmosferze skandalu zawieszono prace nad przebudową teatru, po tym, jak pracownia projektowa, której urzędnicy zlecili prace nad tym projektem, wskazała na liczne braki w wytycznych programowo-przestrzennych. Ostatnim razem teatr przeszedł remont blisko 10 lat temu. Ten budynek od lat straszy zarówno widzów, jak i pracowników. Po wygranych przez nas wyborach, doprowadzimy do budowy nowej siedziby Teatru Miejskiego w Gdyni. Będzie to siedziba na miarę nowoczesnego miasta, która zapewni większą ilość miejsc, nowy układ widowni, ale przede wszystkim będzie nowoczesna, w pełni zautomatyzowana obrotowa scena z systemem zapadni.

Jak zapewniali działacze KO, leciwa scena Teatru Miejskiego nie zostanie jednak przeznaczona do rozbiórki, koalicja planuje, aby w tym miejscu mogła powstać Trójmiejska Scena Teatralna dla dzieci i młodzieży.

- Zależy nam na tym, aby dotychczasowy budynek Teatru Miejskiego w Gdyni utrzymał swoją funkcję - zaznaczał Dominik Aziewicz, kandydat na radnego z ramienia KO. - Przy ul. Bema w Gdyni powinna powstać Trójmiejska Scena Teatralna dla dzieci i młodzieży. Młodzi gdynianie będą mieli możliwości do obcowania z kulturą na wysokim poziomie. Ten konkretny teatr będzie poświęcony właśnie dla nich. Umożliwimy korzystanie ze sceny na ul. Bema lokalnym grupom teatralnym, które teraz niejednokrotnie szukają miejsca, aby wystawić swoje sztuki np. w Gdańsku - kończy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto