MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Rzeka Kacza będzie zagospodarowana

Agata Grzegorczyk/(Patsz)
Tomasz Bołt
Miasto chce, by największy gdyński ciek wodny był dostępny dla wszystkich. Radni zdecydowali właśnie o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania terenów przy Kaczej

Ulubione miejsce wypoczynku wielu gdynian ma takie pozostać, dostępne dla każdego, kto chce skorzystać z jego uroków. Brzegi Kaczej jednak w niektórych częściach jej biegu są zawłaszczane przez mieszkających w pobliżu, a dostęp do nurtu grodzony płotami.

- Najtrudniejszy fragment przebiegu Kaczej to jej środkowy bieg. Spotykamy się tam z przypadkami zawłaszczania dolinki, przegradzania jej płotami, co jest niezgodne z prawem, ponieważ teren przy samym nurcie musi być ogólnodostępny - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Plan zagospodarowania ma służyć zagwarantowaniu, by teren ten był zarezerwowany pod rekreację.

Poczytaj też:**W gdyńskim lesie popłynie potok wiczliński**

Wspomniany teren to rejon na granicy Orłowa i Redłowa, od północy ograniczony ul. Krośnieńską, al. Zwycięstwa, ulicami Weteranów i Powstania Styczniowego oraz terenem należącym do Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, od wschodu - terenami mieszkalnymi przy ul. Szyprów, od południa znowu osią al. Zwycięstwa i ul. Wielkopolskiej, a od zachodu linią kolejową.

Plan ma dopuszczać na tym terenie tylko jednorodzinną zabudowę oraz ważniejsze usługi komercyjne. Spora część obszaru, który obejmie, jednak ma być zarezerwowana tylko dla zieleni - parków, skwerów, łąk, zalesień, a także dla cmentarza istniejącego przy ul. Kościelnej.

Głównym zadaniem dokumentu ma być bowiem zapewnienie Kaczej i jej dolinie ochrony - zachowanie jej walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Dokument zabezpieczać ma jednak nie tylko przyrodę, ale też dziedzictwo kulturalne. W obszarze, którego będzie dotyczył, znajduje się również osada rzemieślnicza Mały Kack, wpisana do rejestru zabytków.

Dla rekreacji miasto chce zachować także obszar bezpośrednio sąsiadujący z Kaczą, znajdujący się pomiędzy Potokiem Przemysłowym a Drogą Gdyńską.

- Chodzi nam o ochronę obszaru ekologicznego - dodaje Marek Stępa.

Czytaj również: Ogródki działkowe przenoszą się

Tu nie będzie już miejsca na usługi komercyjne, a tylko na publiczne, a konkretnie - oświatowe. Przeważać mają tereny zieleni urządzonej, takie jak parki, bulwary, skwery. Zabudowa także w przeważającej części ma być jednorodzinna.

- Mieszkańcy dzielnicy są bardzo zainteresowani przygotowaniem tego dokumentu, dlatego też będę się w ich imieniu dokładnie przyglądał, jak postępują prace - obiecuje Bartosz Bartoszewicz, przewodniczący Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa Rady Miasta Gdyni.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto