MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyński Dialog chce się zająć terenem po "Maximie". Społecznicy przedstawili swoje założenia dot. ochrony środowiska

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Gdyński Dialog chce się zająć terenem po "Maximie". Społecznicy przedstawili swoje założenia dot. ochrony środowiska
Gdyński Dialog chce się zająć terenem po "Maximie". Społecznicy przedstawili swoje założenia dot. ochrony środowiska Szymon Jaros/Gdyński Dialog
Temat terenu po "Maximie", słynnym gdyńskim lokalu rozrywkowym, wciąż rozgrzewa dyskusję wśród mieszkańców miasta. Pomysł na zagospodarowanie tego miejsca ma Stowarzyszenie Nasze Orłowo, które wchodzi w skład Gdyńskiego Dialogu. Działacze przedstawili w sobotę, 9 marca, punkt programu wyborczego, który dotyczy właśnie okolic "Maxima" i ochrony środowiska.

Gdyński Dialog ma pomysł na teren po Maximie

Gdyński Dialog, formacja startująca w wyborach samorządowych, przedstawiła kolejny punkt swojego programu. Tym razem skupiono się na terenie po dawnym "Maximie" i ochronie środowiska naturalnego w Orłowie. O pomyśle na zagospodarowaniu przestrzeni w miejscu legendarnego lokalu opowiadali w sobotę, 9 marca, działacze Stowarzyszenia Nasze Orłowo.

- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów po "Maximie" stał się jednym z najgorętszych tematów mijającej kadencji nie tylko w Orłowie, ale w całej Gdyni. Mieszkańcy wspierani przez Stowarzyszenie Nasze Orłowo bronili "Zielonych Błoni" przed zabudową mieszkaniową. Już wtedy zrodził się wyjątkowy pomysł - "Zielony Amfiteatr w Orłowie", który jest obecnie jednym z kluczowych postulatów Gdyńskiego Dialogu w zakresie rozszerzania terenów zielonych w Gdyni - mówił podczas konferencji prasowej Adam Stelmaszewski z Gdyńskiego Dialogu i Stowarzyszenia Nasze Orłowo.

ZOBACZ TAKŻE: Powstał Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Głowy i Szyi i Chirurgii Robotycznej w Szpitalu Morskim

Działacze postulują przedłużenie szerokiego pasma Pormenady Królowej Marysieńki i wykorzystanie ukształtowania terenu, które umożliwi stworzenie naturalnego amfiteatru z widokiem na Zatokę Gdańską.

- (Zielony Amfiteatr - przyp. red.) byłby projektem unikalnym w skali całej Polski. Niech Orłowo stanie się polskim, zielonym Sydney, a nie betonowym Świnoujściem. Obecność wyjątkowego zabytku Czerwonego Dworu i możliwość wydzierżawienia go na cele gastronomii i turystyki stwarza możliwość zagospodarowania terenu w sposób nawiązujący do przedwojennego charakteru letniska w Orłowie Morskim - tłumaczył Stelmaszewski.

Projekt stworzenia Zielonego Amfiteatru w Orłowie pokazano na planszach, które zobaczycie w naszej galerii zdjęć.

Jak zadbać o gdyńskie środowisko? 8 założeń GD

Amfiteatr to nie jedyna kwestia, jaka była omówiona w trakcie konferencji prasowej w sobotę, 9 marca. Przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu zdradzili także swoje postulaty dotyczące ochrony środkowiska. Założenia programowe omówił dr Dawid Biernacik, kandydat do Rady Miasta Gdyni z ramienia Gdyńskiego Dialogu i klimatolog w IMGW w Gdyni.

- Po pierwsze chcemy, aby Gdynia była miastem zielonym. Miastem, w którym oddycha się czystym powietrzem. Po drugie Gdynia musi być przygotowana na zagrożenia naturalne, których w związku z postępującą zmianą klimatu będzie przybywać - mówił dr Dawid Biernacik z Gdyńskiego Dialogu. - Dlatego też stawiamy na pielęgnację naturalnej zieleni w mieście i zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych. Wypowiadamy wojnie powszechnej "betonozie" w Gdyni, poprzez rozszczelnienie zabetonowanych powierzchni wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione i możliwe, np. przy Akwarium Morskim - dodał.

Oprócz tego Gdyński Dialog chciałby też tworzyć i odnawiać małe zielone przestrzenie w każdej dzielnicy miasta. Mowa tu m.in. o skwerach, zieleńcach, sadach miejskich czy ogrodach deszczowych. W ten sposób, jak podkreślał dr Dawid Biernacik, powstaną tereny rekreacyjne w każdej dzielnicy, które pozwolą też zachować bioróżnorodność i zwiększych liczbę gatunków odpornych na zmiany klimatyczne.

ZOBACZ TAKŻE: Długi mieszkańców Pomorza. Sprawdziliśmy, kto żyje na kredyt i ile pieniędzy musi oddać. Poznaj rekordzistów

Zdaniem społeczników istotną kwestią jest też rozdzielenie funkcji w Zarządzie Dróg i Zieleni.

- Drogi wymagają w Gdyni naprawy, a miejska zieleń właściwego i konkretnego zadbania. Aby nie rozbudowywać struktur Urzędu Miasta wydzielony Zarząd Zieleni Miejskiej przejąłby funkcje Ogrodnika Miejskiego i w większych kompetencjach zająłby się opisywanymi wyzwaniami - proponował Dawid Biernacik.

Oto pełna lista założeń programowych Gdyńskiego Dialogu dotyczących ochrony środowiska naturalnego w Gdyni:

  • Koniec z betonem
  • Zieleń w każdej dzielnicy
  • Zarząd Dróg i Zarząd Zieleni - osobno
  • Gdynia z czystym powietrzem
  • Termomodernizacja i OZE
  • Odpowiednia retencja
  • Weryfikacja Miejskiego Planu Adaptacji
  • Pozyskiwanie dotacji na odprowadzanie wód

Więcej na temat założeń znajdziecie na stronie Gdyńskiego Dialogu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdyński Dialog chce się zająć terenem po "Maximie". Społecznicy przedstawili swoje założenia dot. ochrony środowiska - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto