Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci gdyńskiej Akademii Morskiej pomagają tworzyć szkołę wyższą w Afryce. Trwa drugi etap

kp
Tomasz Bołt /archiwum
W kształceniu kadry, projektowaniu laboratoriów czy nawet opracowaniu koncepcji organizacyjnej nowej uczelni - Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu - biorą udział specjaliści gdyńskiej Akademii Morskiej. Placówka ma powstać w Namibe, mieście w południowo-zachodniej Angoli, w Afryce. Obecnie trwa drugi etap budowy.

Inwestycja wystartowała w 2008 roku, a realizuje ją trójmiejska spółka Navimor International. Prace są warte 75 mln euro. Budowa szkoły wyższej w Namibe jest największym tego typu przedsięwzięciem realizowanym przez polską firmę w Afryce w ramach współpracy tego kontynentu z Unią Europejską.

- Akademia Morska w Gdyni uczestniczy obecnie w II etapie tworzenia Akademii w Angoli. Bierze udział między innymi w kształceniu kadr przyszłej uczelni, obejmującym dziesięciu studentów angolskich na studiach magisterskich i pięciu magistrów na studiach doktoranckich - informują przedstawiciele uczelni.- Dotychczas opracowała także organizacyjną powstającej uczelni, plany działania uczelni od strony dydaktycznej i naukowej, jak również całości planów i programów studiów, wraz z podręcznikami do ćwiczeń laboratoryjnych. Dokumenty te przygotowane zostały w języku portugalskim dla 14 kierunków kształcenia na trzech wydziałach: rybołówstwa, przetwórstwa rybnego, eksploatacji zasobów wodnych.

A to jeszcze nie koniec pracy naukowców gdyńskiej Akademii. Eksperci mają przygotować 28 specjalistycznych podręczników dla nowej uczelni, po dwa na każdy kierunek kształcenia. Co więcej, kadra AMG opracowuje również programy kształcenia i zestawy ćwiczeń dla centrum ratownictwa morskiego, które jest jednym z głównych obiektów budowanej uczelni. Pracownicy AMG uczestniczą w projektowaniu laboratoriów i opracowują listy specjalistycznego wyposażenia dostarczanego do Angoli przez Navimor.

- Zgodnie z ustaleniami kontraktowymi AMG i jej pracownicy będą także uczestniczyć w tworzeniu poszczególnych katedr i w uruchamianiu kształcenia na poszczególnych kierunkach Akademii w Angoli. Dalsze plany obejmują współpracę i patronat AMG nad uczelnią, między innymi w zakresie kształcenia kadr do pracy na morzu zgodnie ze standardami międzynarodowymi i na poziomie umożliwiającymi uzyskiwanie przez studentów angolskich odpowiednich certyfikatów administracji morskiej - dodają przedstawiciele Akademii Morskiej.

Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe
ma być publiczną, wyższą uczelnią techniczną kształcącą inżynierów dla rybołówstwa i floty handlowej, jak również sektora przetwórstwa rybnego, badania zasobów wodnych i administracji morskiej. Przewiduje się, że studentami będą nie tylko obywatele Angoli, ale również innych krajów Afryki. Akademia ma być przygotowana, aby docelowo kształcić 1500 studentów na studiach inżynierskich i licencjackich oraz będzie uprawniona do wydawania dyplomów morskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto