Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podyplomowe studia budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej już się rozpoczęły. Chętnych więcej niż miejsc

Jacek Klein
Jacek Klein
Branża stoczniowa potrzebuje wykwalifikowanych kadr inżynierskich i produkcyjnych.
Branża stoczniowa potrzebuje wykwalifikowanych kadr inżynierskich i produkcyjnych. Przemek Świderski
Ponad trzydzieści osób rozpoczęło studia podyplomowe na kierunku budowa okrętów. To nowo otwarty kierunek zainicjowany prze Politechnikę Gdańską we współpracy ze Związkiem Pracodawców Forum Okrętowe

Rekrutacja rozpoczęła się 1 grudnia i zakończyła 15 lutego. 1-roczne studia podyplomowe w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej: Budowa Okrętów miało podjąć 25 osób jednak uczelnia zdecydowała o zwiększeniu liczby do 34 słuchaczy. 12 osób wybrało kierunek „napędy okrętowe”, 22 konstrukcję i technologię okrętu.

Inicjatywa utworzenia tych studiów wyszła ze strony Związku Pracodawców Forum Okrętowe reprezentującego pracodawców borykających się z narastającym problemem deficytu wysoko wykwalifikowanych kadr. Została ona przedstawiona na początku 2022 roku i spotkała się z pozytywnym przyjęciem władz Politechniki Gdańskiej.

- Sektor stoczniowy cierpi na pogłębiający się deficyt okrętowców. Skoro młodzież mniej garnie się do studiowania na kierunku okrętowym, to do odbycia takich studiów podyplomowych zachęćmy inżynierów z innych branż chcących zdobyć nowe kwalifikacje, by następnie podjąć pracę w przemyśle okrętowym. To może być źródłem dodatkowych kadr dla firm z naszej branży. Naszym zamiarem było utworzenie studiów prowadzonych w sposób innowacyjny, inspirujący, ciekawy i elastyczny. Część przedmiotów będzie prowadzona w języku angielskim - na początku kilka, później będziemy poszerzać tę listę. Do prowadzenia wykładów chcemy zaprosić inżynierów i kadrę menedżerską z przemysłu stoczniowego, żeby mogli podzielić się swoim doświadczeniem ze studentami. Przy układaniu programu staliśmy twardo na ziemi. Program studiów to wspólne dzieło uczelni i przemysłu, dlatego jego zakres jest bardzo praktyczny - zawiera tylko te przedmioty, które przekazują wiedzę potrzebną w codziennej praktyce zawodowej - wyjaśniał Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Celem studiów podyplomowych Budowa Okrętów jest przygotowanie absolwentów kierunków „nieokrętowych” do pracy w zakładach przemysłu okrętowego (biurach projektowych, stoczniach, zakładach kooperujących i itp.). Studia prowadzone będą w oparciu o wiedzę i potencjał pracowników Instytutu Budowy Okrętów PG oraz ekspertów partnerów przemysłowych.

Hybrydowy tryb nauczania: zajęcia stacjonarne na PG i zdalne (online), częstotliwość zajęć: co tydzień – 7 godzin, zajęcia popołudniu w wtorki (zdalnie) – 3 godziny oraz w piątki stacjonarnie na PG – 4 godziny.

Program studiów obejmuje nauczanie przez dwa semestry – łącznie 210 godzin.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto