Droga Czerwona na ostatniej prostej. Wiadomo, gdzie będzie przebiegać. Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie z miastem!

red
Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie z miastem w sprawie Drogi Czerwonej materiały prasowe
Budowa połączenia Portu Gdynia z siecią dróg krajowych wchodzi w decydującą fazę. Przedstawiciele Portu Gdynia porozumieli się z miastem w sprawie przebiegu Drogi Czerwonej jako elementu ostatniej mili dostępu drogowego do Portu Gdynia i morskiej granicy państwa. Inwestycja odciąży przede wszystkim Estakadę Kwiatkowskiego. Droga Czerwona ma być alternatywą dla ruchu pojazdów ciężarowych z i do terminali portowych.

Droga Czerwona w Gdyni na ostatniej prostej. Port podpisał porozumienie z miastem

– W podpisanym dziś porozumieniu o współpracy, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i władze Mmasta zobowiązały się do ścisłej współpracy przy realizacji istotnych projektów inwestycyjnych – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Droga Czerwona jest niezwykle istotną inwestycją drogową i jedną z największych inwestycji w historii Portu Gdynia, wytycza nowe perspektywy o znaczeniu gospodarczym dla kraju, stymulując rozwój również Gdyni.

– Realizacja tej inwestycji wydaje się niezbędna nie tylko dla podniesienia zdolności konkurencyjnej Portu Gdynia, ale także rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta, zważywszy na lokalizację portu w przestrzeni miejskiej.

– Nowelizacja ustawy o portach i przystaniach morskich wprowadziła zmiany w ustawie o drogach publicznych, co umożliwia wybudowanie Drogi Czerwonej do Portu Gdynia i wyeliminowanie ciężkiego tranzytu z centrum miasta.

Droga Czerwona. Gdzie będzie przebiegała?

Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta i ma zastąpić remontowaną Estakadę Kwiatkowskiego.

Przebieg Drogi Czerwonej
Przebieg Drogi Czerwonej materiały prasowe

Inwestycja poprawi dostępność portu od strony lądu, a tym samym zwiększy jego możliwości przeładunkowe.

– To nie tylko połączenie Europa-Polska-port. Droga Czerwona umożliwi rozwój terenów znajdujących się w bezpośrednio sąsiadującym z nią obszarze – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

– Zapewni także dostęp do projektowanej Doliny Logistycznej objętej już granicami administracyjnymi Portu Gdynia o powierzchni ponad 260 ha oraz lokalizowanego na jej obszarze Parkingu Centralnego i innych usług związanych z działalnością Portu Gdynia.

– Dodatkowo, zwiększy separację portowego ruchu drogowego od ruchu miejskiego, tym samym przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz usprawni funkcjonowanie pojazdów komunikacji zbiorowej.

– Droga Czerwona jest niezbędna dla zapewnienia dostępu do Portu Gdynia, a także usprawnienia dostępności komunikacyjnej miasta Gdyni i województwa pomorskiego – dodaje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Dzisiejsze porozumienie to dowód, iż mówimy w tej sprawie jednym głosem. Porozumienie pokazuje, jak konkretnie ma wyglądać ostatnia, gdyńska mila łącząca kraj z granicą państwa. Jest też naszą ostatnia milą przed rozpoczęciem prac na szczeblu centralnym.

Droga Czerwona. Jakie korzyści?

Dostępność transportowa portów od strony zaplecza, np. możliwość dowozu ładunków z zaplecza do portów oraz wywozu ładunków przybyłych do portów drogą morską, to jeden z najważniejszych czynników konkurencyjności portów morskich na świecie.

– W rozwoju portów morskich niezwykle ważne jest zapewnienie bezpiecznego dostępu do terminali, zarówno od strony morza, jak też lądu. Oprócz dostępu kolejowego, w Gdyni ogromne znaczenie ma budowa tzw. Drogi Czerwonej. Port Gdynia to kluczowy węzeł komunikacyjny transeuropejskiej sieci TEN-T.

– Dzisiejsze uzgodnienie z miastem Gdynia co do przebiegu Drogi Czerwonej w jej administracyjnych granicach, przybliża nas do realizacji tej strategicznej inwestycji, zarówno dla Portu Gdynia jak i miasta. Droga zapewni bezpieczny i bezkolizyjny transport do i z portu – powiedział Jacek Sadaj, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Jak podkreślają przedstawiciele Portu Gdynia, Droga Czerwona ro również szansa na dynamiczny rozwój branży logistycznej, a także powstanie wielu miejsc pracy w województwie pomorskim.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Droga Czerwona na ostatniej prostej. Wiadomo, gdzie będzie przebiegać. Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie z miastem! - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie