Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z kompleksem hotelowym na Polance Redłowskiej?

Jacek Świderski
Działka przy ulicy Ejsmonda 1 na Polance Redłowskiej to miejsce niezwykle pechowe. Starania o zagospodarowanie tego atrakcyjnego terenu trwają od bardzo dawna. Już na początku lat 90 miasto rozpoczęło poszukiwanie inwestora. Wtedy jeszcze na działce znajdowały się: budynek byłego hotelu „Lazurowy”, dyskoteka „Stacja Pomp” oraz dwa nieczynne odkryte baseny. W 1999 roku działka została wydzierżawiona firmie Echo Investment SA z Kielc, która pierwszy termin ukończenia inwestycji wyznaczyła na koniec roku 2001.

Mimo iż powstał projekt architektoniczny budynku, oprócz wyburzenia starych obiektów, prace budowlane nigdy tak naprawdę się nie rozpoczęły. Inwestor przedstawił miastu zmienioną koncepcję zagospodarowania działki, wg której stanąć miało na niej drogie osiedle apartamentów. Prezydent Wojciech Szczurek nie wyraził wówczas zgody na takie rozwiązanie, a na spółkę nałożono 410 tys. złotych kary umownej. Firma dysponująca prawem do wieczystego użytkowania gruntu, po kilku latach postanowiła więc je odsprzedać. W 2005 roku spółka powołana do zrealizowania inwestycji na Polance Redłowskiej zmieniła nazwę na Projekt Gdynia-1 Sp. z o.o.

W 2006 roku prawa do dzierżawy terenu o powierzchni 11966m2, projektu hotelu oraz 100% udziałów w spółce Projekt Gdynia-1 wykupił biznesmen Dariusz Guzek. Obecnie spółka Projekt Gdynia-1 jest wieczystym użytkownikiem gruntu do 6 lipca 2049 roku.

Nowy inwestor początkowo zapowiadał ukończenie kompleksu hotelowego do 2008 roku. Jednak i tym razem nie udało się dotrzymać zakładanego terminu. Opóźnienia tłumaczono m.in. koniecznością sporządzenia nowego projektu budynku, ponieważ poprzedni zdążył się „zestarzeć” i nie odpowiadał koncepcji nowego inwestora. Ponadto okazało się, że przez kilka lat na plac budowy nie udało się nawet doprowadzić prądu. W związku z niedotrzymywaniem warunków umowy, w 2009 roku na dzierżawcę nałożona została kara umowna, w kwocie 820 000 zł. Obecnie trwa postępowanie egzekucyjne odnośnie windykacji ww. kwoty.

Według wiadomości uzyskanych z Urzędu Miasta Gdyni, inwestor informował o przedłużającej się procedurze uzgodnień dotyczących nowego projektu. Obecnie trwa postępowanie dotyczące wydania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku opinii środowiskowej – uzgodnień warunków realizacji przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa hotelu na Polance Redłowskiej w Gdyni, przy ul. Ejsmonda 1" . Uzgodnienie natomiast tych warunków, będzie możliwe dopiero po zajęciu stanowiska przez Regionalną Komisję ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko. Tylko po zapadnięciu tych decyzji, inwestor uzyska zmianę pozwolenia na budowę, konieczną do rozpoczęcia prac. Z przedstawicielami spółki Projekt Gdynia-1 nie udało się skontaktować.

Ze względu na brak jakichkolwiek widocznych postępów w inwestycji, gmina nosi się z zamiarem naliczenia kolejnej kary umownej. Na razie jednak trwają oczekiwania na wynik uzgodnień z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Ostatnia notka na stronie internetowej projektu (http://www.polankaredlowska.pl/), pochodzi z dnia 14.05.2009: Inwestor Dariusz Guzek zaakceptował koncepcję wstępną przygotowaną przez Rudy Ricciotti Agence. Decyzja Inwestora oznacza rozpoczęcie prac nad projektem budowlanym oraz dostosowywaniem projektu do polskich warunków technicznych i polskiego prawa budowlanego. Od tego czasu o żadnych dalszych działaniach ani słowa. Na działce przy Ejsmonda 1 nie widać najmniejszego postępu prac. Tylko billboard z projektem hotelu, staje się coraz bardziej wyblakły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto