Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy ptaki do Gdyni: Sto jerzyków będzie miało nowe budki lęgowe

KP
wikipedia.org/keta/cc 3.0
Te nieduże i pożyteczne ptaki obecnie są zagrożone wyginięciem. Właśnie w ochronę jerzyków zaangażowali się uczniowie gdyńskich szkół podstawowych. Jeszcze do piątku potrwają warsztaty, podczas których dzieci samodzielnie budują budki lęgowe specjalnie dla tych ptaków. Domki dla jerzyków zostaną przekazane chętnym, którzy zgłoszą się do udziału w miejskiej akcji "Zapraszamy ptaki do Gdyni".

Podczas tych warsztatów około setki dzieci z wybranych gdyńskich szkół może się dowiedzieć, że wiele gatunków ptaków ma własne, specjalne wymagania. Dlatego domek w którym mogłaby zamieszkać sikorka, nie będzie dobrym schronieniem dla jerzyka. Jakie ten ptak ma wymagania oraz jak zbudować bezpieczną budkę lęgową uczniom wyjaśnia Dariusz Ożarowski, pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Następnie pod okiem eksperta, dzieciaki własnoręcznie budują jerzykom domki. Ma to pomóc w ochronie tego gatunku, który obecnie jest pod ścisłą ochroną ponieważ grozi wyginięciu.

- Budki wieszane prawidłowo na budynkach stanowią zastępcze miejsce gniazdowania dla jerzyków, które często tracą możliwość odbycia lęgów wskutek przeprowadzenia termomodernizacji budynków - podają przedstawiciele Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. - Remonty budynków związane są przeważnie z zamykaniem kratkami otworów do stropodachów, które są ich najczęstszym miejscem gniazdowania.

Wolontariusze policzyli ptaki w Kwidzynie

Gotowe konstrukcje dla jerzyków zostaną przekazane administratorom nieruchomości i spółdzielcom, którzy umieszczą je na budynkach na terenie Gdyni. Podobnie jak inne budki lęgowe czy karmniki, które powstają w ramach miejskiego konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni". Obecnie trwa XV edycja konkursu.

- Dzięki tej akcji powiększa się populacja ptaków w mieście - mówi Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska w gdyńskim magistracie. - Do tej pory mieszkańcy Gdyni zbudowali łącznie ok. 1 809 karmników i 1 594 budek lęgowych, które zawisły w parkach i ogrodach działkowych.

Budki i karmniki, które zbuduję uczestnicy konkursu zostaną ocenione przez jury już w poniedziałek, 25 lutego. Autorzy najlepszych konstrukcji otrzymają nagrody. Budowle zostaną następnie przekazane zainteresowanym mieszkańcom Gdyni. Są jednak warunki.

- Budki lęgowe i karmniki trafią do osób, które zechcą umieścić je na swojej posesji, ogrodzie, drzewie w pobliżu domu, na działce... - kontynuuje Frankowski. - Warunki są dwa: należy zadbać aby w karmniku zawsze było czysto i był świeży pokarm dla ptaków oraz aby karmniki i budki lęgowe były umieszczone w takich miejscach i w taki sposób aby uniemożliwić drapieżnikom dostanie się do nich.

Gdyńscy Strażnicy Miejscy uratowali kormorana

Budki i karmniki będą wydawane chętnym tuż po rozstrzygnięciu konkursu, czyli od 25 lutego. Budowle będzie można odbierać do piątku, 1 marca. Szczegółowe informacje oraz zasady wydawania budek przekazują urzędnicy gdyńskiego Wydziału Środowiska, pod numerem tel. (58) 66 88 480

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto