Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na utrzymanie gdyńskich dróg. Po zimie ulice są zdewastowane

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Dwa razy więcej pieniędzy pójdzie na utrzymanie gdyńskich dróg.
Dwa razy więcej pieniędzy pójdzie na utrzymanie gdyńskich dróg. Tomasz Bolt/Polska Press
Pogoda nie rozpieszcza gdyńskich ulic, niekorzystne warunki atmosferyczne powodują liczne zniszczenia nawierzchni. Stan dróg po zimie jest bardzo zły, dlatego samorząd wygospodaruje w budżecie miasta dodatkowe środki, które wykorzystane zostaną na naprawę uszkodzeń.

Gdyńskie drogi do remontu

Od początku roku na zabezpieczenie ubytków w jezdniach na terenie całej Gdyni zużyto około 200 ton masy bitumicznej. Ekipy drogowe pracowały w sumie na około 100 ulicach - na każdej z nich zabezpieczając od kilku do nawet kilkudziesięciu ubytków. Jednak z uwagi na warunki atmosferyczne, które jak podkreśla samorząd, wręcz dewastują gdyńskie ulice, Gdynia podjęła decyzję o dwukrotnym zwiększeniu środków na utrzymanie miejskich dróg - z około 10 milionów złotych na ponad 22 mln zł.

- Zima nas nie oszczędzała - przyznaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Co rusz pojawiały się przymrozki, a tuż po nich dodatnia temperatura. To wszystko powodowało, że woda, która pojawiała się w ubytkach rozsadzała nasze ulice. Dlatego zwiększyliśmy ponad dwukrotnie kwotę, którą przeznaczymy na naprawę dróg w Gdyni. Rozpoczynamy akcję, która w trybie pilnym poprawi nawierzchnię gdyńskich ulic. Już teraz mamy przygotowanych 20 dużych napraw nawierzchni. Cały czas zbieramy również wnioski od mieszkańców Gdyni. Takiego stanu dróg w naszym mieście nie było od dawna, wszystko przez fatalne warunki pogodowe. Interwencyjnie poprosiliśmy kierowców autobusów, żeby wysłali nam listę najbardziej pilnych, według nich, remontów. Listę już otrzymaliśmy, teraz ZDiZ będzie się nimi zajmował.

O tym, jak bardzo niekorzystne warunki wpływają na stan dróg w mieście najlepiej świadczą statystyki. Od początku 2023 roku do końca sierpnia samorząd przyjął 145 zgłoszeń od mieszkańców w sprawach ubytków na drogach. W tym roku przejęto 175 takich spraw tylko do połowy lutego. Warunki zimowe tj. przechodzenie temperatury przez zero (dodatnia temperatura w ciągu dnia i ujemna w nocy) i dodatkowo występujące opady deszczu i śniegu, powodują, że woda dostaje się w głąb nawierzchni, zamarza rozszerzając swoją objętość, tym samym powodując wypchnięcie części nawierzchni.

- Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek problemy, wjechały w dziurę i uszkodziły oponę lub koło, pamiętajcie Państwo, że w takim przypadku należy zrobić zdjęcie dziury, samochodu, opisać sytuację i wysłać to do ZDiZ – przypomina Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. - My to potem przekazujemy do ubezpieczyciela i on analizuje całą sytuację. W większości przypadków wypłacone zostaje odszkodowanie.

Stan nawierzchni na bieżąco monitorują pracownicy gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni w ramach objazdów dróg. W styczniu i lutym ZDIZ podejmował zabezpieczanie ubytków na bieżąco, były to doraźne zabiegi obejmujące małe powierzchnie, które miały na celu zapobiec zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu i uszkodzeniom samochodów.

- W marcu Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni przystąpi do docelowych napraw nawierzchni. W pierwszej kolejności remontowane będą nawierzchnie ulic głównego układu komunikacyjnego - informuje Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Które ulice zostaną wyremontowane?

Lokalizacje planowanych remontów nawierzchni:

 • plac Konstytucji łącznie z odc. ul. Dworcowej,
 • skrzyżowanie ul. 10 Lutego - ul. Władysława IV,
 • skrzyżowanie ul. Brzechwy - ul. Makuszyńskiego,
 • ul. Komandorska od ul. Kalksztajnów w kierunku ul. Mireckiego,
 • ul. Hutnicza przy Radmorze, kier. Centrum oraz na odcinku od ul. Północnej w kier. Rumi,
 • ul. Chylońska - odcinek od ul. Puckiej do Kartuskiej oraz od ul. Wiejskiej w kierunku Węzła Żołnierzy Wyklętych,
 • ul. Morska - Uniwersytet Morski w kierunku w kier. ul. Warszawskiej,
 • al. Zwycięstwa na odcinku od ul. Stryjskiej do ul. Redłowskiej, lewy pas ruchu - kontynuacja zadania z 2023 r.,
 • ul. Płk. Dąbka na wys. 53-57,
 • u. Marszewska od skrzyżowania z al. Parku Krajobrazowego w kierunku Gdyni, kontynuacja zadania z 2023 r.,
 • ul. Kartuska kontynuacja zadania - odcinek pomiędzy ul. Raduńską a ul. Swarzewską oraz tzw, łaty na pozostałym odcinku,
 • ul. Witomińska odcinek przy Pewiku i w rejonie cmentarza,
 • ul. Kopernika,
 • ul. Maciejewicza - dojazd do pętli,
 • al. Zwycięstwa na odcinku od ul. Orłowskiej w kier. ul. Szyprów oraz al. Zwycięstwa od Stryjskiej do ul. Redłowskiej, lewy pas ruchu,
 • ul. Rdestowa od Leśnej Polany do terenu dawnej giełdy, od przystanku autobusowego Paprykowa do skrzyżowania Szafranowa - Kolendrowa,
 • ul. Wójta Radtkego naprawy odcinkowe od ul. 3 Maja,
 • ul. Źródło Marii - tzw. łaty od Chwaszczyńskiej do kościoła,
 • skrzyżowanie Kolendrowa - Kameliowa - Gorczycowa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej pieniędzy na utrzymanie gdyńskich dróg. Po zimie ulice są zdewastowane - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto