Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły ponadgimnazjalne w Gdyni. Oferta dla gimnazjalistów

kp
Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych
Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych dd/archiwum
Osoby, które nie chcą podejmować nauki w liceum ogólnokształcącym lub na uczelniach mogą wybrać szkoły zawodowe. Gdyńskie placówki ponadgimnazjalne o takim charakterze otwierają w tym roku kolejne specjalizacje. Z kolei niektóre z już prowadzonych profili zmienią nazwy.

Obok dotychczasowych kierunków, jak np. monter mechatronik, sprzedawca i fryzjer pojawi się oferta kształcenia o profilu technik awionik oraz technik mechanik lotniczy. W tych specjalizacjach, po ukończeniu szkoły dającej wykształcenie średnie, będzie można kształcić się w Szkole Policealnej nr 1 przy Zespole Szkół Technicznych, przy ul. Energetyków 13 a.

Zobacz też: Matura 2012. Co czeka licealistów?

- Co roku wprowadzamy do oferty edukacyjnej szkół zawodowych nowe specjalizacje, tak będzie również w tym roku - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Gdyńskie szkoły ponadgimnazjalne przygotowały bogatą i bardzo dobrą ofertę kształcenia, gwarantującą dobre warunki nauki. Technik awionik oraz mechanik lotniczy to oferta, którą wprowadzamy od tego roku i jest ona ciekawym urozmaiceniem tej oferty.

To niejedyny nowy kierunek w ZST. W Technikum Budowy Okrętów, po ukończeniu gimnazjum, uczniowie będą mogli kształcić się również w zawodzie technik gazownictwa. O ile rekrutacja do pierwszej klasy specjalizacji awionik i mechanik lotniczy opiera się na rozmowie kwalifikacyjnej, to na gazownictwo trzeba zbierać punkty. Liczą się te z egzaminu gimnazjalnego oraz uzyskane za końcowe oceny z języka polskiego, matematyki , informatyki oraz języka obcego.

Zobacz też: Międzynarodowa Matura IB

W tym roku zostanie reaktywowany również profil dla przyszłych krawców. Tego zawodu będzie można nauczyć się w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 w Zespole Szkół Usługowych przy ul. Morskiej 77.

- Uczeń uzyskuje wykształcenie zasadnicze i tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie krawiec - informuje sekretariat ZSU. - Umiejętności zawodowe uzyskane w toku kształcenia pozwalają podjąć pracę w zakładach produkcyjnych przemysłu odzieżowego oraz w zakładach usługowych.

W związku z nową klasyfikacją zawodów zmianom ulegnie nazewnictwo kierunków. Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych (ul. Morska 77) będzie kształcić kucharzy oraz techników żywienia i usług gastronomicznych. W Zespole Szkół Budowlanych (ul. Kazimierza Tetmajera 65) będą się uczyć m.in. murarze-tynkarze oraz monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto