Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

System Fala wchodzi również do Gdyni i Sopotu. „Pracujemy na żywym organizmie”

OPRAC.: KŁG
System powoli wchodzi również do Gdyni i Sopotu.
System powoli wchodzi również do Gdyni i Sopotu. Jakub Steinborn
Po pasażerach w Gdańsku, od 29 grudnia, z aplikacji Fali będą mogli korzystać również mieszkańcy Gdyni oraz Sopotu. Aplikacja umożliwi nabywanie wszystkich biletów jednoprzejazdowych, czasowych i okresowych w taryfach ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdynia. Dotyczy to także linii podmiejskich.

Fala również w Gdyni i Sopocie

Zasady testów w warunkach rzeczywistych są analogiczne do tych ogłoszonych dla Gdańska. Różnią się tylko niuansami specyficznymi dla poszczególnych miast. Zostało to zebrane w poradnikach opublikowanych na portalu innobaltica.pl.

– Zapraszamy do podróżowania z FALĄ w Trójmieście, póki co poprzez aplikację, w której są dostępne wszystkie bilety, jednorazowe, czasowe i okresowe, lub z pomocą portalu, który umożliwia wyłącznie zakup biletów okresowych. Podkreślam, że nabywanie jakichkolwiek biletów w aplikacji nie wiąże się z obowiązkiem tzw. odbijania kart czy meldowania się w pojeździe. Wszystko odbywa się prosto i online – wyjaśnia Radomir Matczak, prezes InnoBaltiki, spółki wdrażającej system w województwie pomorskim.

Inne dotychczasowe kanały dystrybucji biletów w Trójmieście pozostają dostępne bez zmian.

Rejestrowanie podroży (przykładanie karty) będzie niebawem opcją dla chętnych pasażerów, którym w dalszych testach będzie udostępniona usługa tzw. podróży dynamicznej. To meldowanie się w pojeździe na czytnikach, które służyć będzie do naliczania właściwego biletu już po wykonanych przejazdach. System co 24 godziny będzie podliczał wszystkie podróże i właściwe bilety.

Na resztę funkcjonalności jeszcze poczekamy

Kolejne funkcjonalności przekazywane będą stopniowo do publicznych testów, potrwać do ma nawet do kilkunastu tygodniu. Według zapowiedzi spółki umożliwić ma to doskonalenie systemu i bezpieczne wprowadzanie kolejnych rozwiązań. Zgodnie z rekomendacją wykonawcy systemu - Asseco Data Systems, obecne testowanie FALI w warunkach rzeczywistych w Trójmieście prowadzone jest (od 15 grudnia) w ramach udostępniania aplikacji mobilnej z pełnym pakietem biletów jednorazowych, czasowych i okresowych. Najpierw testy objęły linie ZTM Gdańsk, a teraz ZKM Gdynia.

W następnych krokach, już w nowym roku, dołączą testowo funkcje: podróżowanie z kartą FALA i kartą płatniczą, planer podróży, optymalizacja cen biletów do biletu dobowego we wszystkich – docelowo - środkach komunikacji publicznej. Planowane jest też włączenie taryfy z biletami metropolitalnymi. W najbliższym czasie w aplikacji ma się również pojawić możliwość zakupu biletów w pozostałych miastach objętych Systemem FALA (Chojnice, Słupsk, Lębork, Puck, Władysławowo).

- Następne etapy publicznego testowania będą sukcesywnie ogłaszane. Zarówno ich terminy jak i funkcjonalne zakresy. Pracujemy na żywym organizmie. To pierwsza taka operacja w Polsce, więc ewoluuje ona w trakcie. W dużej mierze także pod wpływem wszelkich uwag, pomysłów i zgłoszeń błędów otrzymywanych od pasażerów, kierowców komunikacji miejskiej czy organizatorów transportu. Bardzo dziękujemy za to zaangażowanie – podkreśla Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu w InnoBaltice.

Usługi testowe Systemu FALA będą dostępne równolegle do wszystkich działających kanałów sprzedaży biletów publicznego transportu zbiorowego, z których dotąd korzystali mieszkańcy. Każdy pasażer będzie sam decydował, w jaki sposób nabywa bilety.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: System Fala wchodzi również do Gdyni i Sopotu. „Pracujemy na żywym organizmie” - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto