Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Które kierunki cieszyły się największą popularnością?

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Który kierunek był tegorocznym hitem?
Który kierunek był tegorocznym hitem? Jakub Steinborn
Akademia Marynarki Wojennej 20 lipca zakończyła podstawową rekrutację na cywilne studia I i II stopnia oraz na jeden kierunek jednolitych studiów wyższych. Ogłoszona została rekrutacja dodatkowa na wszystkie kierunki, również te, na których limity są wypełnione. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku studiów wojskowych. Który kierunek okazał się najpopularniejszy?

Studia wojskowe na Akademii Marynarki Wojennej. Dużo chętnych, trwa oczekiwanie na wyniki

Chętnych do podjęcia studiów wojskowych na gdyńskiej uczelni nie brakuje! Na studia wojskowe – jednolite studia wyższe w tym roku zgłosiło się aż 514 chętnych! Najwięcej przyszłych studentów wojskowych chciałoby studiować logistykę - tutaj na 20 miejsc zgłosiło się aż 192 chętnych, czyli blisko 10 kandydatów na jedno miejsce. Po raz pierwszy najpopularniejszym kierunkiem na gdyńskiej uczelni nie okazała się nawigacja, jednak również tutaj na 55 miejsc było aż 165 chętnych.

Pozostałe wojskowe kierunki:

  • Informatyka: 20 miejsc, 20 chętnych,
  • Mechanika i budowa maszyn: 15 miejsc, 18 chętnych
  • Mechatronika: 25 miejsc, 32 chętnych
  • Systemy informatyczne w bezpieczeństwie: 40 miejsc, 84 chętnych.

Łącznie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na 175 miejsc na studia wojskowe zgłosiło się aż 514 chętnych. Końcowy etap rekrutacji trwał od 10 do 14 lipca. Stawiło się 410 kandydatów. Przypomnijmy, że w tym roku rekrutacja na kierunki wojskowe wyglądała inaczej niż w latach ubiegłych, wnioski zainteresowani składali do macierzystych WCRów (Wojskowe Centrum Rekrutacji), po zarejestrowaniu się na stronie www.zostanzolnierzem.pl. Po złożeniu wniosków kandydaci skierowani zostali na badania lekarskie do Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Oliwie. Obecnie trwa oczekiwanie na wyniki, które zostaną podane do wiadomości przyszłych studentów 1 sierpnia.

- Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie studiami w AMW, uczelni, która stwarza idealne warunki do nauki, praktyk i zdobywania doświadczenia - mówi dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. - Możliwości takie daje wysoko wykwalifikowana kadra nauka, zaplecze dydaktyczne, sportowe, socjalne. Obecnie trwa realizacja, kolejnych inwestycji AMW, które przeznaczone będą zarówno dla studentów, jak i środowiska lokalnego, np. „Marina”. Ważnym aspektem są również nowe kierunki oraz większy limit przyjęć na kierunki wojskowe.

Studia cywilne na Akademii Marynarki Wojennej. Trwa rekrutacja dodatkowa!

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni 20 lipca zakończyła podstawową rekrutację na cywilne studia I i II stopnia oraz na jeden kierunek jednolitych studiów wyższych. Jednak z uwagi liczne prośby przyszłych studentów ogłoszona została rekrutacja dodatkowa na wszystkie kierunki, również te, na których limity są wypełnione. Na złożenie dokumentów w elektronicznym systemie AMW jest czas do 31 sierpnia. Lista przyjętych zostanie ogłoszona 5 września. Które kierunki okazały się najpopularniejsze podczas podstawowej rekrutacji? To przede wszystkim informatyka, gdzie na 60 miejsc AMW zarejestrowało aż 145 chętnych oraz bezpieczeństwo wewnętrzne gdzie na 100 miejsc zgłosiło się 110 osób. Bardzo wysoki współczynnik chętnych na jedno miejsce ma również automatyka i robotyka, gdzie na 25 miejsc przypadło 67 chętnych.

Przypomnijmy, że na terenach Akademii Marynarki Wojennej trwa obecnie szereg prac inwestycyjnych to m.in. Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, czyli placówka edukacyjna i wojskowy ośrodek badawczo-rozwojowy, który docelowo ma być także ogniwem w natowskim łańcuchu wspomagającym system ratowania załóg okrętów podwodnych i nurków marynarki wojennej. Pracę postępują także przy budowie nowoczesnego wieżowca Akademii Marynarki Wojennej, w którego pomieszczeniach znajdować się będą m.in. nowy hotel studencki czy sale dydaktyczne. Od 2017 roku na terenie uczelni działa nowoczesne Akademickie Centrum Sportowe, czyli kompleks sportowy o powierzchni 4100 m kw., w którym oprócz hali głównej i sali wielofunkcyjnej, znajdują się również m.in. siłownia, sala walki w bliskim kontakcie, sala wykładowa oraz pomieszczenia dla kadry i trenerów.

Na początku roku ogłoszono również, że nieopodal słynnej torpedowni w Babich Dołach powstanie Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Obiekt kosztować będzie około 50 milionów złotych. Część nawodna inwestycji to m.in. marina. Przy pływającym, dwuczęściowym pomoście, zacumować będzie mogło w przyszłości jednocześnie dwadzieścia małych i średnich jednostek. Jego konstrukcja została tak zaprojektowana, aby istniała możliwość demontowania jej jesienią i zimą, kiedy nie będzie prowadzone żeglarskie szkolenie studentów. Z kolei na lądzie zaplanowana jest budowa slipu oraz budynku technicznego z zapleczem socjalnym, jak toalety, prysznice i jadalnia dla załóg. Powstać ma ponadto sala wykładowa do szkoleń teoretycznych, część magazynowa na sprzęt pływający i nurkowy oraz punkt gastronomiczny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto