18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Chyloni chcą aktywizować mieszkańców dzielnicy

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
aktywizacja mieszkańców Gdyni Chyloni
aktywizacja mieszkańców Gdyni Chyloni Przemek Świderski
Pomysłowi radni dzielnic kolejny już raz wywalczyli pieniądze na aktywizację mieszkańców. Łącznie jest to kwota 250 tys. zł - pisze Szymon Szadurski

Lokalni radni z Chyloni przystąpili do dwóch organizowanych przez Urząd Miasta Gdyni konkursów - "Gdynia po godzinach" i "Bezpieczna dzielnica". Dziś rozpoczynamy cykl prezentacji projektów, które uzyskały akceptację komisji konkursowej. Wsparcie na aktywizację mieszkańców w dzielnicowych bibliotekach przyznano m.in. radzie dzielnicy z Chyloni. - Bardzo się cieszę, że doceniono ten projekt i będzie on realizowany - mówi Marek Dąbkowski, przewodniczący rady.

Pomysł na zajęcia dla najmłodszych mieszkańców, zgłoszony do konkursu "Gdynia po godzinach", jest dziełem pracowników dwóch chylońskich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Kartuskiej 20 i Opata Hackiego 33. Już krótko po rozpoczęciu nadchodzącego roku szkolnego, prawdopodobnie od początku października, w obu tych placówkach zorganizowane zostaną ciekawe zajęcia dla maluchów.

- Będzie się działo - zapowiada Danuta Uchman, kierownik filii nr 18 MBP.
To właśnie ona wraz ze współpracownikami zorganizuje dla dzieci w ramach projektu "Kulturalnie i aktywnie w Chyloni" azjatycki klub mangi. Zajęcia odbywały będą się w placówce przy ul. Kartuskiej.

- Już mamy pewne doświadczenia w tej dziedzinie i okazało się, że dzieci mangę bardzo lubią - mówi Danuta Uchman. - Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się napisać projekt i rozwijać aktywność w tym kierunku.

W miejscu dawnego baru Promyczek powstał Dom Mleczany, gdzie pracę znaleźli niepełnosprawni

Zajęcia z mangi to nie jedyne atrakcje, jakie pracownicy bibliotek i radni dzielnicy przygotowali dla dzieci.
- Zorganizujemy też spotkania z pasjonatami kultury azjatyckiej i ludźmi, którzy rysują mangę - zapowiada Danuta Uchman. - Będą spektakle o tej tematyce. Aby można było prowadzić taką działalność w ramach klubu filmowego, wystąpiliśmy o przyznanie parasola licencyjnego. Zapoznamy najmłodszych z azjatycką sztuką, będzie czytanie bajek, książek, słuchanie muzyki z tego regionu świata.

W realizacji projektu zaangażowani będą specjaliści, m.in. Anna Franek z pracowni "Błękitne Drzewo".
- Kiedy dzieci nabiorą doświadczenia w tworzeniu mang, zamierzamy organizować w bibliotece wystawy ich rysunków - informuje Danuta Uchman. - W ten sposób praca naszych najmłodszych mieszkańców zostanie odpowiednio doceniona. Planujemy także prowadzenie zajęć z tworzenia strojów azjatyckich, a także zorganizowanie pokazów japońskiego tańca.

Część kwoty, którą uzyskano w samorządowym konkursie, organizatorzy projektu przeznaczą na promocję, aby do udziału w przedsięwzięciu zachęci jak najwięcej młodych mieszkańców. W dzielnicy zawisną plakaty, rozdawane będą ulotki. Wśród wielu pomysłów jest zorganizowanie azjatyckiego festynu przed budynkiem przy ul. Kartuskiej.
Wiele ciekawych rzeczy dzięki konkursowi "Aktywnie i kulturalnie w Chyloni" działo się będzie także nieopodal, w placówce MBP przy ul. Opata Hackiego. Dzięki wsparciu przyznanemu przez komisję konkursową zakupiona zostanie scena teatralna. Młodzi mieszkańcy wcielą się w rolę aktorów i brać będą udział w przedstawieniach. Projekt będzie koordynowała Beata Andraszewicz. Ta aktorka, wokalistka i scenografka, jest absolwentką Studia Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Grała m.in. w "West Side Story" i "My Fair Lady". Za rolę Elizy Doolittle w drugim z tych spektakli otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Beata Andraszewicz nie tylko pomoże dzieciom w aranżacji przedstawień, ale także zorganizuje pogadanki o teatrze. W chylońskiej filii nr 12 MBP cyklicznie odbywały będą się ponadto spotkania ze sztuką, muzyką i malarstwem z udziałem ciekawych gości. Kolejnym pomysłem na zorganizowanie czasu najmłodszym mieszkańcom w ramach projektu "Kulturalnie i aktywnie w Chyloni" jest poprowadzenie zajęć savoir vivre. Z dziećmi i młodzieżą przez kilka tygodni pracowały będą na zmianę pedagog, psycholog, wizażystka i stylistka.
- Pierwsza faza projektu "Kulturalnie i aktywnie w Chyloni" potrwać ma do końca tego roku - mówi Danuta Uchman. - Chcemy jednak, aby zajęcia kontynuowane były również od stycznia. Wsparcie od miasta na ten projekt jest dla nas bardzo ważne, bowiem nie bylibyśmy w stanie zorganizować takich działań, posiłkując się tylko budżetami filii bibliotek.

Projekt jeszcze nie wystartował, a już podoba się mieszkańcom.
- Takie zajęcia rozwiną zainteresowania dzieci - mówi Karolina Dąbrowska z Chyloni.

[email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto