Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Wojciech Szczurek o roli swoich 13 pełnomocników w Gdyni: To skuteczne narzędzie

Ksenia Pisera
Archiwum DB
Nadzór nad pracą policji, prowadzenie tajnej kancelarii czy badanie potrzeb mieszkańców to zaledwie część zadań kilkunastu pełnomocników powołanych przez prezydenta Gdyni. Czym zajęli się w minionym roku - sprawdziła Ksenia Pisera

Grono pełnomocników prezydenta Wojciecha Szczurka liczy 13 osób. W większości sprawują tę funkcję społecznie. Za koordynację pracy z pełnomocnikami odpowiada biuro prezydenta, jednak odpowiedzi na pytanie: "jakie zadania zrealizowali pełnomocnicy w ubiegłym roku?" pracownicy biura nie udzielają.

Zobacz także: Trzynaście prawych rąk Szczurka. Czym zajmują się wszyscy pełnomocnicy prezydenta Gdyni? ZDJĘCIA

Urzędnicy

W skład grupy pełnomocników prezydenta wchodzą osoby, które na co dzień działają w różnych strukturach magistratu. Wśród nich jest Anna Białek, naczelnik biura prezydenta, pełnomocnik ds. projektów.
- Zadania z ubiegłego roku to między innymi organizacja świątecznych spotkań dla osób samotnych i potrzebujących - mówi - Ponadto między innymi kampania "Podziel się 1 proc.", organizacja kwesty na gdyńskich cmentarzach na rzecz budowy hospicjum czy nadzór nad samym projektem.

Udział w realizacji tej inwestycji ma również inny pełnomocnik - ds. aktywności obywatelskiej. To Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

- Fakt, trudno rozróżniać, czym się zajmuję jako pełnomocnik, a czym jako wiceprezydent - przyznaje. - W roli pełnomocnika dużymi tematami są partnerstwa z organizacjami pozarządowymi w przypadku projektów takich jak między innymi budowa stacjonarnego hospicjum dla dzieci. Inną sprawą są wątki związane z przekazaniem większych kompetencji radom dzielnic.

Czytaj także: Urzędnicy w Gdyni solidarnie chcą podwyżek, ale jak na razie ich nie dostaną

W roli pełnomocnika występuje również Jerzy Zając, sekretarz gdyńskiego magistratu. Odpowiada za system zarządzania jakością. W ubiegłym roku m.in. aktualizowano certyfikaty ISO.

Prezydent ma również pełnomocnika w Wydziale Inwestycji. Małgorzata Pabiś-Rzeniewicz, zastępca naczelnika, odpowiada za realizacji projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej - budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni". - W ubiegłorocznych obowiązkach była między innymi akceptacja zapowiedzianej kontroli przez urzędników z Wydziału Środowiska czy zatwierdzanie faktur i wniosków o dofinansowanie - mówi.
Niektórzy spośród pełnomocników za tę pracę otrzymują wynagrodzenie. Tę kwestię regulują odpowiednie ustawy.
- W okresie wyborów funkcję urzędnika wyborczego sprawuje Mariusz Szpaczyński, naczelnik Wydziału Organizacyjnego - tłumaczy Joanna Grajter, rzecznik prasowy magistratu. - Do jego obowiązków należy zapewnienie warunków terminowej i zgodnej z prawem realizacji zadań wyborczych. Inne przepisy regulują z kolei powołanie pełnomocników ds. informacji finansowej oraz ochrony informacji niejawnych.

Tę pierwszą funkcję sprawuje Danuta Pietrzak, audytor wewnętrzny urzędu. Jak tłumaczy rzecznik, pracę pełnomocnika reguluje ustawa o "przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu". W ramach działań pełnomocnika m.in. skontrolowano finanse czterech działających w Gdyni stowarzyszeń.

Kolejny pełnomocnik - też powołany na mocy ustawy - jest odpowiedzialny za ochronę informacji niejawnych. W obowiązkach ma m.in. prowadzenie tajnej kancelarii, opracowywanie planów ochrony urzędu oraz nadzór nad ich realizacją. Jak tłumaczy Grajter, to m.in. zadania, którymi zajął się również w ubiegłym roku.

Z "powołania"

Pierwsza z powołanych do roli pełnomocnika została Beata Wachowiak-Zwara. Za całokształt zadań na rzecz osób niepełnosprawnych w Gdyni w grudniu ubiegłego roku wyróżniono ją w unijnym konkursie "Access City Award". Wśród działań pełnomocnika było też m.in. przeprowadzenie kampanii "Pełnoprawni i aktywni".

Pełnomocnikiem jest osoba odpowiedzialna za udostępnienie części lotniska wojskowego Oksywie do funkcji cywilnej.

- Ubiegły rok skoncentrowany był przede wszystkim na dopinaniu dokumentacji współpracy między władzami lotnisk Marynarki Wojennej i cywilnym oraz organizacji przestrzeni powietrznej nad lotniskiem - informuje pełniący tę funkcję Zbigniew Smolarek.

Radni

Wojciech Szczurek ma też swoje prawe ręce w Radzie Miasta. Z pełnomocnictwa prezydenta nad bezpieczeństwem Gdyni czuwa Andrzej Bień, który wśród ubiegłorocznych obowiązków miał m.in. koordynację spraw związanych z nadzorem nad działalnością straży pożarnej, policji czy Straży Miejskiej.

Czytaj także: Rada Miasta Gdynia:Aktywni i pomysłowi radni oraz gorące dyskusje [RAPORT]

Pełnomocnikiem prezydenta jest również Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta oraz członkini Komisji Sportu. Jak mówi, reprezentuje prezydenta poza urzędem. W ubiegłym roku koordynowała miejski zespół ds. Euro 2012, stale koordynuje współpracę miasta m.in. z zawijającymi do Gdyni załogami żaglowców czy okrętów.
Pełnomocnikiem prezydenta jest też radny Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Odpowiada za komunikację rowerową.

Jako zrealizowane zadania wymienia m.in. wydzielenie kontrapasa rowerowego i zwiększenie liczby przygotowywanych projektów rowerowych.

O roli pełnomocników - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Jakie uprawnienia mają pana pełnomocnicy? Podejmują decyzje w pana imieniu czy spełniają bardziej rolę doradców?
Rolą pełnomocnika jest koordynowanie spraw związanych – bardziej lub mniej ściśle – z dziedziną, którą się zajmuje. To wyszukiwanie obszarów, którymi należy się zająć i znajdowanie dla nich najlepszych rozwiązań, to także inspirowanie i integrowanie środowisk zainteresowanych daną sprawą. Jest to szczególnie ważne w przypadku zagadnień realizowanych przez różne komórki urzędu. Takie całościowe spojrzenie na temat pozwala myśleć o nim szerzej i głębiej, a także dostrzec w nim elementy, które wymagają jeszcze dopracowania tak, by nie pominąć jakiegoś istotnego dla mieszkańców zagadnienia. Pełnomocnicy pełnią swoją funkcję społecznie, obok zadań etatowych w urzędzie – dotyczy to siedmiu z nich, pozostali nie są zatrudnieni w urzędzie i oni również nie pobierają za tę pracę wynagrodzenia. W nielicznych przypadkach ich powołania wymagają przepisy prawa - tak jest z pełnomocnikiem do spraw ochrony informacji niejawnych, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w oparciu o stosowną ustawę, czy z pełnomocnikiem do spraw wyborów, którego zadania określa ustawa o ordynacji wyborczej.

13 osób - mimo, że pełnią te funkcje społeczne - to nie za dużo? Tylu samo pełnomocników miał prezydent Krakowa, ale ostatecznie odwołał osiem osób.
Po pierwsze obowiązki niektórych pełnomocników determinują przepisy prawa, o których już była mowa. Po drugie każdy samorząd stosuje własne rozwiązania, zgodne z obowiązującymi przepisami, najlepiej dostosowane do jego specyfiki, a delegowanie zadań pełnomocnikom jest skutecznym narzędziem zarządzania, gwarantującym optymalną skuteczność. Warto też zaznaczyć, że rola niektórych pełnomocników kończy się wraz z zakończeniem realizacji zadania, do którego zostali powołani, dlatego też ich ilość jest zmienna.

Jaki jest sens obsadzania wiceprezydenta na stanowisku pana pełnomocnika? Ta funkcja daje szersze uprawnienia czy obowiązki od tych które na co dzień ma wiceprezydent Guć?
W przypadku wiceprezydenta Michała Gucia, powołanego na stanowisko pełnomocnika do spraw aktywności obywatelskiej, to zdecydowanie rozszerzenie jego obowiązków o zadania pokrewne, ale nie tożsame z jego zakresem obowiązków. Pełnomocnik to nie stanowisko, to dodatkowa funkcja. Daje mu to możliwość lepszej koordynacji zagadnień, którymi się zajmuje i służy lepszemu wykorzystaniu jego ogromnej wiedzy i doświadczenia.

Skoro został powołany pełnomocnik ds. realizacji projektu modernizacji i budowy systemu wód opadowych mimo, że jest już jeden pełnomocnik ds. projektów, to dlaczego np. rozbudowa ul. Chwarznieńskiej nie ma pełnomocnika? Mam na myśli, jak wybierane są zadania które są przekazywane pełnomocnikom?
Pełnomocnik ds. projektów nie zajmuje się projektami infrastrukturalnymi, lecz projektami "miękkimi" - z obszaru spraw społecznych, oświaty, wychowania czy kultury. Z ostatnio realizowanych przez pełnomocnika zadań wymienić warto chociażby akcję "Dzień dawcy szpiku", koordynację przygotowań do wieczerzy wigilijnej czy śniadania wielkanocnego dla osób samotnych i potrzebujących czy akcję "Podziel się pluszakiem".
Natomiast zadaniem wspomnianego pełnomocnika do spraw projektu modernizacji i rozbudowy systemu wód opadowych jest koordynowanie tego obszernego, wspartego unijnymi dotacjami przedsięwzięcia.

Możemy spodziewać się powołania kolejnych pełnomocników?
Na razie nie mam takich planów, ale... czas pokaże.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto